Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правото в ерата на свръхтехнологиите 4 - Сърце в кутия или Лице на заем? Предизвикателствата на трансплантационната медицина

Тялото става все по-разглобяемо, а органите заменими. Представете си, когато един орган или част от тялото ви откаже, да можете да го замените, като крак на маса, болт в машина или ръка на кукла.

До нови върхове стигна трансплантационната медицина след като неотдавна във Великобритания присадиха  НЕбиещо сърце (скоба - досега тази сложна операция винаги включваше функциониращо сърце), в ЮАР извършиха  поредно, засега успешно, присаждане на пенис,  и още един пример: Испания, където в безпрецедентна операция с участието на екип от 45 хирурзи и медицински сестри трансплатираха лице. Не става дума за козметична операция, а за сериозно заболяване - малформации които предизвикат огромна деформация на тъканите. 

Можем ли сменим лицето си? Какво става с идентичността на човек, с неговите парспортните данни при присаждане на лице, глава или пръсти - пръстови отпечатъци…на друг човек? Пред какви въпроси се изправя правото заради напредъка на медицината и технологиите? На тези въпроси в четвъртото априлско издание на поредицата "Правото в нови води" отговаря докторът по право Стоян Ставру.

Трансплантационната медицина се развива бурно, но се смята, че първата успешна трансплантация на човешка тъкън е извършена през 1883 г. У нас трансплантацията е уредена със специален закон от 2003 г. и бива 2 вида – послесмъртна и трансплантация при жив донор. Важното е, че в дефиницията трансплантацията винаги е с лечебна цел.

Това каза в поредицата "Правото в нови води" в предаването „Хоризонт до обед“ юристът д-р Стоян Ставру. Той е категоричен, че трансплантационната медицина изправя правото пред нови хоризонти, защото провокира идеята за неделимостта на човешкото тяло.

Определени част от телата на хората се превръщат в конвертируеми биокапитали. С размяната на органи, тъкани и клетки между различни лица трансплантацията има потенциала да дехуманизира човешкото тяло до биологичен организъм, който може да бъде използван като източник на доходи приживе и като „депо за резервни части“ след смъртта на лицето. Това предопределя и рестриктивната уредба на донорството.

Законът позволява трансплантации от жив донор само между някои видове роднини. След осиновяване трябва да са минали поне 3 години, за да може осиновеният да дари орган на осиновителя, допълни Ставру.  Опасения предизвикват всички органи, които се възприемат като свързани с идентичността на донора и на пациента като например сърцето.

Целият разговор на Ирина Недева с д-р Стоян Ставру можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над една пета от българите са бедни, сочи анализ

Бедните в България нарастват до 21,7% от населението, а основните характеристики на бедността са безработицата, ниското образование, по-високият брой на децата в домакинството, по-напредналата възраст, етносът. Това пише в свой анализ Зорница Славова от Института за пазарна икономика, който базира върху данни на Националния статистически институт...

публикувано на 11.05.25 в 07:53

На хълма Света гора край Велико Търново ще се проведе първият народен събор „Да възродим България!“

На хълма Света гора край Велико Търново днес ще се проведе първият народен събор под наслова „Да възродим България!“. Организатори на инициативата са местни предприемачи, водени от любовта си към родината. „На този събор чрез молитва, тържествен водосвет, стихове, песни и танци, и под магичния звук на гайдите, ще завихрим светла енергия над..

публикувано на 11.05.25 в 07:51
Патриарх Даниил присъства молитвено в празнична вечерня в катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч, 10 май 2025 г.

Църквата почита паметта на светите братя Кирил и Методий

Днес православната църква почита паметта на светите братя Кирил и Методий. Патриарх Даниил ще възглави празнична света литургия в катедралата в Ловеч, която носи имената на солунските равноапостоли. На 11 май е и празникът на Ловеч, чиито покровители са Кирил и Методий. Патриарх Даниил присъства молитвено и на снощното вечерно богослужение в..

публикувано на 11.05.25 в 07:40
НДК - Лунар

Лунар впечатлява за поредна година столичани

Артисти от цял свят показват своето изкуство в центъра на София чрез светлинни инсталации и 3 Д мапинг проекции. Това е Лунар – фестивалът на светлините. Той ще продължи до 11 май, неделя, като светлинното шоу е между 21 и полунощ.  Четвъртото му издание се завръща с 10 000 квадратни метра изкуство, които озаряват 14 от най-известните сгради и..

публикувано на 11.05.25 в 07:39
Президентът Румен Радев

Президентът ще посети Пирдоп и Шумен

Днес, в деня на почит към светите равноапостоли Кирил и Методий, президентът Румен Радев ще посети Пирдоп и Шумен, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. От 12.00 часа на пл. "Тодор Влайков" в Пирдоп държавният глава ще участва в официалното откриване на тазгодишните "Влайкови дни". Културните празници са посветени на личността на..

публикувано на 11.05.25 в 07:27
Премиерът Еди Рама на предизборен митинг в Тирана, 9 май 2025 г.

Албания гласува на парламентарни избори

В Албания днес се провеждат парламентарни избори. Участват 11 партии и коалиции. Премиерът Еди Рама се стреми към исторически четвърти последователен мандат. Анализатори определят изборите като важен тест за готовността на страната за интеграция в Европейския съюз.  Мотото на управляващата от 12 години Социалистическа партия на Рама, която е..

публикувано на 11.05.25 в 07:17
Владимир Путин

Путин предлага възобновяване на преките преговори с Украйна

Руският президент Владимир Путин предложи възобновяване на преките преговори с Украйна от 2022 година без предварителни условия. В изявление пред журналисти тази нощ той заяви, че това може да стане на 15 май в Истанбул. Путин обясни, че по този повод утре ще разговаря с турския си колега Реджеп Ердоган относно домакинството на срещата...

публикувано на 11.05.25 в 02:41