Един от големите световни писатели, нобелистът Гюнтер Грас напусна нашия свят, но „Тенекиеният барабан” ще продължава да „звучи”, да тревожи. Писателската му задача беше да осмисли миналото на собствения си народ и така да достигне до общочовешките измерения на доброто и злото. Той изпълни тази задача блестящо. Показа гражданската си позиция, политическата и социалната си ангажираност. Показа характер и в тежкия момент, когато жадните за сензации медии се нахвърлиха върху него заради признанието в автобиографията „Да люспиш лука”, че на 17 години се е записал доброволец в СС. Грас излезе с достойнство и мъжество от този скандал. Днес, когато е в по-добрия свят, тук остават книгите му – не само документ за една епоха, но и свидетелство за висок литературен талант.
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..