Театърът за мен не е съдба. Но на сцената усещам свещено горене, което ме кара да се раздавам до край. Играта в театъра за мен е преди всичко огромно удоволствие. На сцената не усещам никаква умора, въпреки 10-те потни ризи. След представлението – да. Но по време на спектакъла - никога. Това сподели актьорът от Театър „София” Сава Пиперов, който вече 36 години е на сцената на българския театър.
Приятели и колеги за Сава Пиперов:
Той е прекрасен актьор. Може да играе и комедийни, и трагични роли. Ако се сближи с някого, той е готов на всичко за него. Критичен е към себе си. Много е странен и е многостранен - това каза за Пиперов театралът, драматург, режисьор и поет Недялко Йорданов, с когото Савата е работил в Бургаския театър. Актьорът Калин Врачански, който е в една гримьорна със Сава Пиперов в Театър „София”, сподели, че Савата борави с ролята като жонгльор и има безумно чувство за хумор. Професията добре го е избрала - допълни актьорът и завърши: Той е прекрасен човек! В нашия разговор не пропуснахме да включим и другия млад актьор, Николай Върбанов, който също е в гримьорната на Сава Пиперов. За него Савата е изключителна личност, респектираща със своята интелигентност. Истински във всичко. И е от „хвърчащите хора” от стихотворението на Валери Петров. И като поклон пред Сава Пиперов, за това, което е като човек и актьор, Николай Върбанов каза накрая: Сава, безкрайно те обичам! А приятелят на Пиперов от Бургас д-р Лорис Мануелян, който, както вметна Савата, е неговото второ аз, допълни образа на нашия гост, като сподели, че Савата е чист човек и в него може да се огледаш! Всички, с които говорихме за Сава Пиперов, подчертаха, че той е безкрайно талантлив. Дори един от работниците в Театър „София” с прозвището Дивака преди време казал на Савата: Какви са тия роли бе, Сава? Ти трябва да играеш Лир. Крал Лир! А Недялко Йорданов му пожела да попадне и да изиграе своята роля на живота.
В студиото на "Нощен Хоризонт" Сава Пиперов беше безкрайно откровен и честен. Той призна, че няколко пъти е гонил птичето, кацнало на неговото рамо, и не се гордее с това. Сподели, че не иска да е такъв „странен”, непредвидим в реакциите, недипломатичен... Това не го прави щастлив. Иначе е сантиментален човек, който лесно плаче, когато нещо особено много му хареса и когато чете стихове, в които открива нещо от себе си. Как пише музика? Първо избира стихотворението, а музиката сама идва при него.Семейството за него е над всичко. А това, което той е направил за най-близките до него, го разбрахме от специалните послания към Савата от съпругата и неговите три деца. Вградил е в младите своя неповторим „Пиперов ген” и те са се посветили на изкуството и са станали достойни личности.
Откровения, честност, музика, стихове - това е срещата със Сава Пиперов в „Нощен Хоризонт”. Един човек, когото си заслужава да познаваш!
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..