Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Били Холидей е вдъхновение и провокация към днешното време



​"Южните дървета носят странен плод" се пее в тази песен на великата Били Холидей. Песента се казва странен плод, защото от дървото, за което пее Били виси не плод, а тялото на човек, линчуван разади различния цвят на кожата си.

"Кръв по лицата и кръв по корените", продължава песента на Били Холидей, "черни тела се люлеят с южния бриз".

Тази песен става един от символите на борбата с расовата сегреграция.

​Родена като Елианора Фейгън, известна  и с прозвището Лейди Дей (Lady Day) Били Холидей е американска джаз певица, смятана за една от най-добрите изпълнителки на   ХХ век. Били Холидей днес щеше да е на 100 години, родена на 7 април 1915г.

Били Холидей вдъхновява една от българските джаз изпълнителки - Мирослава Кацарова. това е и поводът Ирина Недева да я потърси, за да споделят възхищението си от невероятната певица.

Мирослава Кацарова
от малка започва да се интересува от съдбата и живота на Били Холидей. Прочита всичко за нея, слуша многократно всичките й песни.

Били се ражда, когато майка ѝ е на 13, а баща ѝ на 15 години. Израства в бедната част на Балтимор, в щата Мериленд. Често бяга от училище, а когато е на 11 обявява, че е била изнасилена. Скоро след това я пращат в католическо поправително училище, където живее две години. През 1928 г. се мести с майка си в Ню Йорк. Според автобиографията ѝ няколко години Били работи като проститутка и прекарва време в затвора. През 30-те години  пее в нощните клубове в Харлем. Когато Джон Хамънд открива таланта й през 1933 г. Били започва записи с кларинетиста Бени Гудмън покорява Ню Йорк. До 1959 г. записва с много от най-добрите джаз музиканти, включително и Луис Армстронг. Първоначално музиката ѝ е насочена към чернокожата публика, но скоро става световноизвестна.

В навечерието на 100 годишнината на Били Холидей, Мирослава Кацарова представи новият си албум вдъхновен от американската джаз певица в София и Пловдив.

Strange Fruit („странен плод“ - за тялото на убития, което виси от дървото), в която става дума за линчуването на арфоамериканци е една от песните, които Мирослава не посмява да пее след Били.

Дали е разбираема тази песен в български контекст?

Защо освен особена меланхолия и ярост в репертоара на Били Холидей има толкова важне моменти и за феминистките движения и еманципацията на жените.

Автобиографията на Били Холидей е смазваща с откровеността си. Тя умира млада на 44 години от цироза. Влиза в затвора за притежание на наркотици. Гласът и започва да й изневерява в последните години от младия й живот.

От бедните квартали на Балтимор до Бронск в Ню Йорк, където е погребана, Били Холидей е извървяла един път, важен не само за джаз музиката, а и за осъзнаването на много американци като граждани, които се противопоставят на расизма и дехуманизацията. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Атанаска Дишева: Трябва да започне процедура за конституирането на нов ВСС

Нов ВСС трябва да избере главен прокурор и председател на ВАС . Това заяви пред БНР Атанаска Дишева, член на Съдийската колегия във Висшия съдебен съвет (ВСС). " Трябва да започне процедура за конституирането на нов ВСС , за да може и двете процедури, които са за най-висшите ръководни длъжности в съдебната система, да бъдат проведени от орган, в..

публикувано на 17.11.24 в 10:03

Седмица на скандали, обиди и заплахи

Седмица на скандали, обиди, заплахи, цитати от чалга творчеството и откровено просташко политическо говорено в парламентарната зала. Така изпращаме 17 ноември.  Първият работен ден на 51-ото Народно събрание започна трудно и под напрежение - с обсадена сграда от 7 протеста едновременно и дела в Конституционния съд по жалби за касиране..

публикувано на 17.11.24 в 09:56
Руска атака с дронове срещу Киев, 2 юли 2023 г.

Масирана руска атака с дронове и ракети срещу Украйна

Русия предприе масирана атака с дронове и ракети срещу Украйна. Засега мащабите на руското нападение не са ясни. Военновъздушните сили на Украйна издадоха предупреждение за въздушна атака за цялата страна, а хората са призовани да потърсят убежище. Експлозии разтърсиха тази нощ украинската столица Киев. Покривът на жилищна сграда се е запалил..

публикувано на 17.11.24 в 09:29
Церемония в памет на жертвите в Атинската политехника, 15 ноември 2024 г.

51 г. от студентския бунт в Политехниката в Атина

Студентите в Гърция се подготвят за масови протестни демонстрации в памет на загиналите по време на студентските бунтове в Техническия университет в Атина. Засилени полицейски части охраняват всички студентски градове. Днес се навършват 51- години от студентския бунт в Политехниката в Атина, който поставя началото на края на военната..

публикувано на 17.11.24 в 09:14

В Кипър разрушиха плажен бар, застрашаващ емблематични за региона костенурки

Властите в Кипър разрушиха плажен бар, тъй като застрашава емблематични за региона и Средиземно море костенурки. Заведението се намира в защитена зона за гнездене на морските обитатели на западния бряг на острова. Барът е бил построен незаконно на плаж в залив в област Пафос. Той попада в защитената зона на мрежата Натура 2000, няма..

публикувано на 17.11.24 в 09:03

Лондон отпуска помощ на Судан в размер 113 милиона паунда

Великобритания обяви, че ще отпусне 113 милиона паунда или 143 милиона долара в помощ на около 1 милион души, засегнати от войната в Судан. Помощта е двойно повече на тази изпращана от Лондон досега.  Планирано е тя да обхване 600 000 души в самата страна и още 700 хиляди в съседните държави. Конфликтът между армията и паравоенните Сили за..

публикувано на 17.11.24 в 08:52

Културният туризъм заема около 20% от туристическия продукт на страната

Културният туризъм заема около 20 процента от туристическия продукт на страната, сочат данните от проучване на Министерството на туризма. Ако досега имиджът на България се свързваше основно морския туризъм, който заемаше дял от 70 %, и около 15% зимен ски туризъм, то България вече може да се похвали с относително диверсифициран туристически..

публикувано на 17.11.24 в 08:50