Три българки в Холандия - Анна Стоева, Радина Данкова и Станка Стоянова създават преди 3 години фондация "Български център”. Той се финансира от общината в град Хага, както и по проекти от различни фондации.
Екипът е специално обучен как да консултира и да ориентира българските имигранти за техните права и задължения. Председателят на Центъра Анна Стоева обясни за "Хоризонт”, че, според официалната статистика, след поляците българите са сред най-голямата имигрантска група в Холандия:
Трудностите, които изпитахме първите години, ни накараха да си "стиснем ръцете“ и да помогнем на нашите сънародници, които вече живеят в Хага или имат намерение да дойдат в Холандия. Нашата работа се състои в изпълнението на няколко проекти. Ние консултираме български граждани, които провеждаме в няколко квартала на Хага и им даваме информация как да постъпят, с кого да се срещнат, какви писма да напишат.
Когато хората са току-що пристигнали, имат нужда от жилище и ние им посочваме организации, които се занимават с това. Работата и училищата за децата също представляват проблем. В Холандия децата се записват няколко години преди да започнат училище и ние проверяваме къде периодът на изчакване е най-малък. Също така превеждаме писма от общината, от застрахователите и от данъчните агенции.
Освен безплатни консултации, Българският център организира и курсове по холандски език, финансирани от община Хага, водени от професионални преподаватели, курс по английски език, клуб за народни танци и, не на последно място, подпомага дейността на създаденото от фондациятаНово българско училище "Зора":
Организираме езикови курсове по холандски и по български език за чужденци и малки деца. Така възникна идеята за българско училище, което беше пилотен проект за нашата организация. Ние помогнахме на екипа на българското училище "Зора“. Само след една година екипът беше толкова силен, че те се отделиха от нас и започнаха самостоятелна работа. Тогава имаше 24 деца, разделени в три възрастови групи, обясни още Стоева.
Центърът планира да започне работа по нови проекти, свързани с обучение по компютърна грамотност и работа със студенти:
Искаме да разширим дейността си и да работим за по-нататъшното утвърждаване на българската общност в Хага. Имаме желание да започнем работа с български студенти, защото голяма част от тях имат намерение да се върнат в България и там да приложат всичко научено в Холандия.
Работата, свързана с Българския център, изисква много време, енергия и постоянство, каза Анна Стоева и обясни, че нейният работен ден продължава 18 часа, но, по думите ѝ, всичко това си заслужава:
Формулата на успеха на нашия център е желание да помогнеш на хората, постоянство, отзивчивост и безсънни нощи. На българите, които искат да се установят за по-дълго в Холандия, пожелавам, освен да ни потърсят във „Фейсбук“ и на уеб-страницата ни, да бъдат много търпеливи, постоянни и да следват мечтите си!
Цялото интервю чуйте в звуковия файл."Много е важно решенията в енергетиката да се взимат на базата на дългосрочни проучвания, обективни данни и анализ на различни сценарии и перспективи". Това обясни пред БНР Мартин Владимиров, експерт в Центъра за изследване на демокрацията, след като страната ни се отказа от продажбата на реакторите на АЕЦ "Белене". Зафиров: Реакторите на..
Разследващият журналист Христо Грозев ще говори за руските хибридни атаки и заплахи в Европейския парламент в Брюксел на 22 април. Грозев ще участва дискусия в Специалната комисия за европейския щит за демокрацията съвместно с комисиите по външни работи и по сигурност и отбрана. Двама български евродепутати са заместващи членове на..
Министерският съвет увеличи със 190 млн. лева бюджета на програмата за компенсиране на разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия, която действа от 1 юли миналата година до 31 март на тази. Така - вместо предвидените до момента 989 млн. лева, за компенсации ще бъдат изплатени 1,179 млрд. лева. Измененията се налагат заради..
Жителите на столичния квартал "Захарна фабрика" от ромски произход настояха за намесата на премиера Росен Желязков по случая със съборените от администрацията на район "Илинден" незаконни постройки, в които те живеят. "Искаме съдействие от господин Желязков, да излезе и да каже, защото ние сме български граждани. Не може в европейска..
Не виждам причини БСП да остане в това управление ! Стабилността не е лява политика, но очевидно има други причини, които не предполагат излизането на социалистическата партия от властта. Това каза пред БНР Михаил Миков, бивш председател на Народното събрание и бивш лидер на БСП. Няма полза от това участие в управлението, освен за тези, които..
Столичният кмет назначи Богдана Панайотова за нов главен архитект на София. Главният архитект вече ще е само администратор, няма да отговаря за развитието на София Тя беше избрана, след като спечели конкурс за заемане на поста. В съобщението от Общината се посочва, че кметът възлага на главния архитект да приоритизира няколко ключови за развитието..
"Крайно време е за смяна на поколенията в ДПС. Всичко да се рестратира и да се изгради от основи - както някога. Нито един, който е имал финансово-икономически допирни точки, няма какво ново да предложи". Това заяви пред БНР политологът Мехмед Мехмед, след като фракцията на Ахмед Доган напусна управляващото мнозинство и оттегля подкрепата си..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..