Една от уникалните български фолклорни изпълнителки на тракийски песни Недялка Керанова е родена в с. Татарево, Хасковско на 24 април 1941 г. Едва на 13 години получава първото си отличие. Заедно с Магда Пушкарова, Борис Карлов и други музиканти пътува из България, пее по сватби и тържества. През 1956 г. е приета за солистка на фолклорния ансамбъл в Пловдив. Три години по-късно Филип Кутев я кани в Държавния ансамбъл в София, където работи десет години. Пее с почти всички инструментални групи в Тракия – Леновската, Конушенската и много други. Определят я като доайен на българската сватбарска музика, при това съвсем заслужено. Инструменталните групи, съпровождащи различни семейни празници, съществуват у нас още преди Освобождението през 1878 г. Но през 70-те години на м.в. тази традиция преживя невероятен по своя размах ренесанс. Недялка Керанова е сред певиците, чиято професионална реализация е именно в тази характерна фолклорна практика. Нещо повече – тя създаде свой вокален стил със специфично вибрато и многобройни последователи и имитатори. Вече е факт и Първият национален конкурс „С песните на Недялка Керанова”, който се проведа през миналата седмица в село Минерални бани, област Хасково. Певци от най-различни възрасти взеха участие в конкурса. Талантливи и влюбени в българската народна музика, те всички са последователи на голямата певица. Разбира се, най-често звучеше една от най-популярните песни на Недялка Керанова – „Караджа дума Русанки” – истински шедьовър, записан от певицата за първи път в БНР (тогава Радио София) през 1960 г.
Голямата награда и приз на кмета получи най-малкият изпълнител Донко Марков на 10 години от Варна. Ето и няколко думи от талантливия малчуган:
Пея от четиригодишен. В пеенето ми помагат много хора – майка ми, баща ми, баба ми и учителката ми по народно пеене от музикалното училище Павлинка Тодорова. Баща ми свири на акордеон, а майка ми пее. Всички песни съм научил от тях. Като най-малък на конкурса мога да кажа само, че се чувствах добре. Никога не се притеснявам докато пея. Представих се с песните „Седнал ми беше Манолчо“ и „Бях пил вино“, а знам и още песни на Недялка Керанова като „Аз не съм дошъл Калино“, „Като седиш, Кино, Кинче“, „Мама на Георги думаше“. Любими певци са ми още Вълкана Стоянова, Борис Машалов и много други. Смятам да се занимавам с музика цял живот.
В раздел професионалисти при мъжете спечелиха Благой Манчев от Пловдив и Димитър Митрев – Лъки от София. В същия раздел при жените бяха отличени Таня Маринова от Пловдив и Надка Петрова от Карлово – две изявени и признати съвременни сватбарски певици.
Първа награда при любителите беше присъдена на Величка Костова от град Меричлери, която изпя песента “Мама е Радка годила” – много красива, но малко позабравена песен.
От това първо издание на конкурса „С песните на Недялка Керанова“, става ясно, че фолклорната икона има доста последователи и между младите хора. Не са малко и съвременниците й, които споделят за нейните изпълнения, че освен мощността и плътността на гласа й, наситен с динамика и виртуозна, почти инструментална като звучене орнаментиката, най-важният елемент от представянето на песента е дълбокото сливане с текста и историята, която тя разказва. Урок от изключителната Недялка Керанова за всеки млад изпълнител – песента е състояние на духа, разказана приказка и преживяна история, която певецът предава на слушателя. Пламена Илиева – една съвсем млада фолклорна изпълнителка от гр. Бургас, също си тръгна с награда от конкурса. С изключително интересния си алтов тембър, напомнящ много за този на самата Недялка Керанова, тя спечели симпатиите на публика и жури.
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..