За кратката ретроспекция назад ни помага Лъчезар Тошев - един от най-видните ни български представители в ПАСЕ, ако съдим по активността му като докладчик в проекти за решения, препоръки, мотиви, становища в рамките на организацията.
Лъчезар Тошев ръководи българската делегация от 1997 до 2001 г. През 2009г. - 2013г. отново е член на ПАСЕ, Заместник Председател на българската делегация в Парламентарната Асамблея на Съвета на Европа и Вицепрезидент на групата на Европейската Народна Партия / Християндемократи. Почетно е асоциран към ПАСЕ и е носител на Медала за заслуги към Съвета на Европа.
Когато кажем Съвет на Европа разбираме човешки права, свобода на медиите, върховенство на закона. Мислим за Страсбург, а не за Брюксел, не за Съюз, а за Съвет, в който членуват страните от т.нар. „Голяма Европа“ - 47 страни членки, за разлика от 28 страни членки на Европейския съюз, за препоръки, а не за закони, за критични доклади, а не за оперативни програми. На практика Съвета на Европа е най-голямата и най-старата европейска организация, в която членуват всички европейски държави с изключение на Беларус заради проблемите със спазването на човешките права там.
България става член на Съвета на Европа едва три години след промените от 1989г., но Лъчезар Тошев донесе в студиото на Хоризонт до обед документ №7, който още в далечните години след Втората световна война резервира мястото на България с подписите на "бащите основатели" на най-голямата пан-европейска организация. България заема това свое място едва след като започват демократичните промени и когато излиза от режима на съветски социализъм.
Само две години след приемането на България в Съвета на Европа страната ни поема председателсстването на Комитета на министрите на СЕ. Това става по времето, когато посланик към Съвета на Европа в Страсбург е докторът по философия Светлозар Раев, а ръководител на българската делегация в ПАСЕ - Аспарух Панов.
Първият български посланик към Съвета на Европа Светлозар Раев остава на този пост от 1992 - 1998 г. и на практика подготвя основополагащите документи, които България е иницирала в рамките на Съвета на Европа. Той е син на Димитър Раев, кмет на Търново през 20-те години на ХХ век., учил е във френския католически колеж "Свети Августин" в Пловдив преди закриването му през 1943г., по-късно следва право в Софийсия университет преди да бъде изключен по политически причини. През 50-те години е изпратен в лагерите Куциян и Бобов дол. От 1950 год.започва период на тежка-физическа работа: на леярска пещ, при строежа на сградата на софийското летище, а по-късно като художник-приложник при изработка на керамични декоративни елементи. Работи като приложник-художник при фонда на Съюза на българските художници, а през 1964, по време на работно пътуване към Прага, се отклонява към Виена и иска политическо убежище там. Продължава следването си в Университета на Рейн-Вестфалия в Аахен във Философския факултет по специалности: държавни науки, социология, история на архитектурата и градоустройството. 1975 год.се дипломира като Доктор на философските науки. Работи като научен сътрудник в градския музей на град Кьолн; към катедрата за градоустройство на Аахен.
През 2010 г. Съветът на Европа прие Харта за образованието в демократично гражданство и образованието за човешки права. В основата на процеса довел до приемането на този значим европейски документ стои българинът Светлозар Раев от Велико Търново - каза Лъчезар Тошев.
Последната година е от бурните в Съвета на Европа и за Парламентарната му асамбелея. В началото на тази 2015 година, заради анексирането на Крим Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) лиши руската делегация от основни правомощия: право на глас и участие в работата на ръководните ѝ органи. Русия отговори с напускане. Заради сложната геополитическа обстановка, а и отново размирните днес времена за човешките права е интересен въпросът какво е най-голямото предизвикателство пред Съвета на Европа, респективно българското председателстване на Комитета на министрите на СЕ днес.
Цялото интервю на Ирина Недева с Лъчезар Тошев можете да чуете в звуковия файл.
Финландският парламент одобри закон, който ограничава използването на мобилни телефони от учениците в началните и средните училища, предаде БТА. Законът не забранява изцяло използването на мобилни телефони, като употребата им ще бъде разрешена в определени ситуации, след разрешение от учителите за усвояването на учебния материал. Персоналът на..
Министърът на електронното управление Валентин Мундров разпореди незабавна проверка за причините, довели до прекъсването на работата на сайтовете на няколко ведомства, съобщиха от МЕУ. Срив на сайтовете на НАП, Агенция "Митници" и на Министерството на електронното управление От министерството отбелязват, че поради технически проблем е била..
Със сериозна черепно-мозъчна травма е 13-годишното момче, което вчера е паднало от тротинетка в заветското село Брестовене. Настанено е за лечение в Многопрофилната болница в Разград, състоянието му остава тежко. Момчето е било открито в безпомощно състояние на една от алеите, на земята и неконтактно. Екип на Спешната помощ в Кубрат го откарал в..
Още две училища в Североизтока може да затворят врати. Това са Основното училище „Христо Ботев“ в село Памукчии и Основното училище „Васил Левски“ в село Мировци. И двете в община Нови пазар. Ако и на тези образователни средища, които имат вековна история, увиснат катинари, Общината ще остане само с 6 учебни заведения. Съветниците..
В Пазарджик министърът на образованието Красимир Вълчев заяви, че най-рано през следващата година ще бъде въведен задължителен избираем час по "Добродетели и религии". Дисциплината ще е изцяло светска и ще се преподава от учители, квалифицирани в университетите. Министър Красимир Вълчев присъства на открит урок по "Добродетели и..
Сайтовете на НАП, Агенция "Митници" и Министерството на електронното управление (МЕУ) се сринаха в продължение на около 2 часа , показа проверка на БНР. От Националната агенция за приходите обясниха, че са имали проблем с достъпността на сайта, но не и на електронния портал (https://portal.nra.bg/). В портала всички услуги са достъпни и..
Лидерите на партиите от новото германско правителство - а лиансът Християндемократически съюз/Християнсоциален съюз и Германската социалдемократическа партия (ГСДП) подписаха днес в Берлин коалиционно споразумение, с което проправиха пътя за встъпването в длъжност на новата администрация, оглавявана от Фридрих Мерц, предаде ДПА. Днес трите..
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
" Този проект най-вероятно, след изхарчени много пари, ще се спъне и няма да бъде изпълнен, тъй като управляващите го правят по един много грешен начин,..
Делян Пеевски изключително планомерно и педантично, с вкореняване в местната власт, е напът да създаде нов ГЕРБ . С тази констатация започна анализа си..