Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Гълъбов: Свидетели сме на процес на деградиране на идеята на РБ

И. Марков: РБ всъщност има единна декларация, но няма единна позиция

Снимка: БГНЕС

Въпреки че от година и половина Реформаторският блок е във властта, петте партии в него продължават да реагират като предизборна коалиция. Това каза за “Хоризонт“ в предаването “12+3“ социологът доц. Антоний Гълъбов.

Онова, което е по-важно, е да се опитаме да погледнем през тази ситуация към самия дизайн на РБ. В началото имаше идея и очакване, че тези пет партии ще се опитат да постигнат един нов организационен и политически дизайн. Ще успеят да работят със собствените си избиратели, но да работят добре помежду си. За съжаление, година и половина по-късно трябва да признаем, че това не се случи.

РБ остана в състоянието на предизборна коалиция, в която всяка конкретна ситуация предизвиква напрежение между част от политическите формации.

Според политолога Иво Марков Реформаторският блок не се е развил като политически субект:

Въпросът е защо РБ в крайна сметка прие да бъде част от властта, в която участва? Дали самоцелно заради самата власт, или за да защитава своите принципи? Ако е заради принципите, то в основата на тези принципи седят реформите. Но това, което виждаме като реформи не кореспондира нито с обществените очаквания, нито с тези на част от политическите субекти, които са в РБ.

Според доц. Антоний Гълъбов в декларацията, която трябва да обедини волята на партиите в РБ за това какво трябва да се постигне през първите 6 месеца на годината, продължава да няма ясен отговор на въпроса, как РБ вижда своята роля в управлението. Иво Марков допълни:

Моето усещане е, че всичко се прави заради самата власт и заради участието вътре, но това обикновено е нож с две остриета, защото ще дойде момент, в който реформаторите няма да имат аргументи пред собствения си електорат защо участват във властта, след като са поставени в ситуация, в която трябва да правят серия от компромиси. Това ще има голяма политическа цена за партиите в РБ. 

Според доц. Антоний Гълъбов и Иво Марков предсрочните избори биха били вредни за България.

Относно решението на Реформаторския блок да продължи да участва в управляващата коалиция, Иво Марков заяви:

РБ всъщност има единна декларация, но няма единна позиция. В РБ положението продължава да бъде същото. 

Развитието на ситуацията не е изненадваща, подчерта доц. Гълъбов:

Имаше някаква много крехка надежда, че може да се постигне частично стабилизиране на ситуацията. Ясно е, че амбицията на останалите политически формати в РБ категорично ги държи в това състояние, в което са в момента. Опасявам се, че позицията на ДСБ остава не добре разбрана от общественото внимание и мнение. Така че по същество сме свидетели на процес на деградиране на идеята на РБ.

Целия разговор чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната

България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната от Европейската централна банка и Европейската комисия, обяви финансовият министър Теменужка Петкова.  БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната Според данните на Евростат през януари страната ни е изпълнила и последния критерий, който ни спъваше..

публикувано на 24.02.25 в 16:20

БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната

Българската народна банка публикува нова серия с въпроси и отговори за присъединяването на България към еврозоната .  Секцията се намира горе в ляво на сайта на институцията, като всеки потребител може да намери данни за превалутирането, промените в банковите резерви и нормативните промени, свързани с въвеждането на единната европейска валута.  В..

публикувано на 24.02.25 в 16:10
Министър-председателят Росен Желязков

Желязков: Не трябва да има преговори за мир в Украйна без Украйна и ЕС

Премиерът Росен Желязков заяви, че не трябва да има преговори за мир без Украйна и Европейския съюз.   Министър-председателят участва чрез видеоконферентна връзка в международната конференция в Киев по повод третата годишнина от началото на войната на  Русия срещу Украйна, съобщи правителствената пресслужба.  Премиерът изтъкна, че от самото..

публикувано на 24.02.25 в 16:00
Кая Калас

Кая Калас: Членство в НАТО - най-силната гаранция за сигурност на Украйна

"Най-силната гаранция за сигурност на Украйна и същевременно най-евтина, е нейното членство в НАТО" - това каза върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас след заседанието на министрите на външните работи в Брюксел. "Ако членството на Украйна в НАТО не е на масата, тогава всички страни, които ще дадат гаранции за..

публикувано на 24.02.25 в 15:53

Коалицията "ВМРО-БНД-ИТН" печели изборите за общински съветници в Сандански

В 14 часа Общинската избирателна комисия в Сандански публикува окончателните резултати от проведените нови избори за общински съветници и разпределението на мандатите. Най-много представители в Общинския съвет има местната коалиция "ВМРО-БНД-Има такъв народ“.  Над 17 часа продължи обработката на резултатите от проведените нови избори за общински..

публикувано на 24.02.25 в 15:48

Обмислят разширение на СМГ или строителство на нова сграда

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и екипът му обмислят да разширят Софийската математическа гимназия или да намерят нов терен за строителство на нова сграда. Целта на мярката е да се разреши проблемът с липсата на места в математическите паралелки за ученици в прогимназиален етап на образование. "Имаме нужда в София..

публикувано на 24.02.25 в 15:48

ИСС с препоръки за пенсионния модел: И максималната пенсия да се повишава

Максималната пенсия да се повишава всяка година със същия процент като останалите пенсии, а веднъж на всеки три или пет години да се преоценяват размерите на осигурителните вноски за пенсия - това са част от препоръките, записани в изготвен от Икономическия и социален съвет на България анализ за пенсионната система.  Председателят на Съвета..

публикувано на 24.02.25 в 15:43