Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актьорът Стефан Мавродиев: Публиката е главното действащо лице във всяко представление

На връх Стефановден актьорът Стефан Мавродиев гост в предаването "Нощен Хоризонт"

Стефан Мавродиев
Снимка: Андрей Манукян

Актьорът Стефан Мавродиев – емблемата на Младежкия театър, гостува на „Нощен Хоризонт” навръх Стефановден. Той обича да го наричат Теко, защото е кръстен на дядо си Стефан, на когото казвали Теко. Така се обръщали и към Стефан Мавродиев в детството му. И това име му е особено скъпо. Днес той казва Теко на своя внук Стефан.

Първата му роля е в драмсъстава във Варна на „невероятната Алла Герова”, когато е само на шест години и половина. Ролята му е на козел, който имал една реплика, която Стефан Мавродиев помни и до днес: Бабо, дедо, днес за вас супица направих аз. Няма нищо случайно, че Стефан Мавродиев се насочва към театъра, защото може да се каже, че е роден в театъра, както сам той споделя. Майка му е от създателите на Варненската опера, а баща му е бил актьор в Добруджа, когато областта е в пределите на Румъния. След това е бил учител и после отново е свързал живота си с театъра и голямата му мечта е била синът му да бъде актьор. От малък Стефан Мавродиев е в операта: пее в хора, играе в балета, участва в спектакли... След драмсъстава и операта другото голямо вдъхновение за Мавро, както го наричат днес колеги и приятели, е морето. Приравнява го с фантастиката и с изкуството. Големият шанс в живота му е, че във ВИТИЗ негов учител е Методи Андонов. Режисьорът му „отваря очите” за изкуството – на него и на колегите му. Накарал го е да види пътя, да открие жалоните в себе си. И е изградил в него усета, вкуса към стойностното и непоносимостта към онова, което замърсява изкуството. За днешните замърсители в изкуството Стефан Мавродиев каза, че те са водещи и са превърнати в критерии за успех.

Ролите, за които си спомня и до днес, са в пиесите „Кавказкият тебеширен кръг”, „В открито море”, „Уестсайдска история”, „Чайка”, „Дундо Марое”, „Архангелите не играят флипер”, „Параграф 22”, „Магия 82”, „Йестърдей”, която е по негов текст, и още много други. В киното още помни работата си с режисьорите Владимир Икономов, Людмил Кирков, Пламен Масларов... и сега с кинорежисьора Цветодар Марков.

За Стефан Мавродиев приятели и колеги казват, че живее в един свят на духовното, че е космополитна личност, която се интересува от всичко и знае много, че е цяла вселена и че има чувствителна душевност. Той не само е актьор, но е и режисьор. Едни от най-известните му постановки са „Йестърдей” и „Вуйчо Ваньо”.  А в края на сезона ще постави най-трудната Чехова пиеса „Иванов”. Освен това пише стихове и вече има шест стихосбирки.

Мавро винаги е в театъра часове преди началото на представлението, за да си повтори текста и да се подготви за сцената. Преди спектакъла има адреналин, вълнение, но като стъпи на сцената, всичко се отпушва и потича като река, като порой, който тръгва от него и увлича публиката. Според него театърът е чудо, измислица, въображение, илюзия, но е същината на живота, същината на човека. Театърът е за публиката. Той я пробужда и ѝ помага да живее по-добре. А животът е най-голямата ценност. И е прекрасен.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41
Георги Джагаров

СБП връчва наградата "Георги Джагаров"

Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..

публикувано на 14.07.25 в 10:39

Сладостите на камерното музициране в нов албум за виолончело и пиано

Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли  Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..

публикувано на 13.07.25 в 19:27