Актьорът Стефан Мавродиев – емблемата на Младежкия театър, гостува на „Нощен Хоризонт” навръх Стефановден. Той обича да го наричат Теко, защото е кръстен на дядо си Стефан, на когото казвали Теко. Така се обръщали и към Стефан Мавродиев в детството му. И това име му е особено скъпо. Днес той казва Теко на своя внук Стефан.
Първата му роля е в драмсъстава във Варна на „невероятната Алла Герова”, когато е само на шест години и половина. Ролята му е на козел, който имал една реплика, която Стефан Мавродиев помни и до днес: Бабо, дедо, днес за вас супица направих аз. Няма нищо случайно, че Стефан Мавродиев се насочва към театъра, защото може да се каже, че е роден в театъра, както сам той споделя. Майка му е от създателите на Варненската опера, а баща му е бил актьор в Добруджа, когато областта е в пределите на Румъния. След това е бил учител и после отново е свързал живота си с театъра и голямата му мечта е била синът му да бъде актьор. От малък Стефан Мавродиев е в операта: пее в хора, играе в балета, участва в спектакли... След драмсъстава и операта другото голямо вдъхновение за Мавро, както го наричат днес колеги и приятели, е морето. Приравнява го с фантастиката и с изкуството. Големият шанс в живота му е, че във ВИТИЗ негов учител е Методи Андонов. Режисьорът му „отваря очите” за изкуството – на него и на колегите му. Накарал го е да види пътя, да открие жалоните в себе си. И е изградил в него усета, вкуса към стойностното и непоносимостта към онова, което замърсява изкуството. За днешните замърсители в изкуството Стефан Мавродиев каза, че те са водещи и са превърнати в критерии за успех.
Ролите, за които си спомня и до днес, са в пиесите „Кавказкият тебеширен кръг”, „В открито море”, „Уестсайдска история”, „Чайка”, „Дундо Марое”, „Архангелите не играят флипер”, „Параграф 22”, „Магия 82”, „Йестърдей”, която е по негов текст, и още много други. В киното още помни работата си с режисьорите Владимир Икономов, Людмил Кирков, Пламен Масларов... и сега с кинорежисьора Цветодар Марков.
За Стефан Мавродиев приятели и колеги казват, че живее в един свят на духовното, че е космополитна личност, която се интересува от всичко и знае много, че е цяла вселена и че има чувствителна душевност. Той не само е актьор, но е и режисьор. Едни от най-известните му постановки са „Йестърдей” и „Вуйчо Ваньо”. А в края на сезона ще постави най-трудната Чехова пиеса „Иванов”. Освен това пише стихове и вече има шест стихосбирки.
Мавро винаги е в театъра часове преди началото на представлението, за да си повтори текста и да се подготви за сцената. Преди спектакъла има адреналин, вълнение, но като стъпи на сцената, всичко се отпушва и потича като река, като порой, който тръгва от него и увлича публиката. Според него театърът е чудо, измислица, въображение, илюзия, но е същината на живота, същината на човека. Театърът е за публиката. Той я пробужда и ѝ помага да живее по-добре. А животът е най-голямата ценност. И е прекрасен.
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..