Вече 60 години в дните около рождената дата на Волфганг Амадеус Моцарт – 27 януари, Фондация "Моцартеум Залцбург" кани знаменити музиканти – солисти, камерни ансамбли и оркестри, за серия от концерти, наречена просто Mozart Week.
Програмата на тазгодишния цикъл, който стартира на 22 януари и ще продължи до 31 януари, е като осъществена мечта за всеки меломан. Ако човек може да си позволи да прекара в Залцбург само тази една седмица в годината, ще се срещне с цвета на музиканството в световен мащаб.
През последните 3 години в центъра на вниманието е било драматичното оперно творчество. Представени са оперите „Луций Сила“ от Моцарт, "Орфей и Евридика" от Глук и кантатата „Разкаялия се Давид“ - малко позната композиция на виенския класик. Тази година ще мине под знака на операта „Ацис и Галатея“ от Хендел, която Моцарт адаптира през 1788 г. с по-модерни композиционни средства. А още първата вечер в голямата фестивална зала на Залцбург ще звучи Реквием от Моцарт в изпълнение на солисти, хор "Монтеверди" и оркестър Английски барокови солисти с диригент сър Джон Елиът Гардинър. Това е едно от най-очакваните събития в програмата на "Моцартовата седмица" в Залцбург.
И още един любопитен акцент. Освен отбелязването на 260-годишнината от рождението на Моцарт, в концертната серия силно ще бъде застъпено и творчеството на Феликс Менделсон-Бартолди – почти всяка проява ще бъде съчетание между музика на двамата автори. Така ще бъде в концертите на пианиста Андраш Шиф, на цигуларя Рено Капюсон в партньорство с Менахем Преслер, на Виенските филхармоници с диригентите Николаус Харнонкурт, Марк Минковски и Туган Сохиев, на квартет Ебен, на Кремерата Балтика със солист Раду Лупу и Камерата Залцбург с Фазъл Сай, и т.н. Французинът Марк Минковски, освен като диригент в концерт на Виенската филхармония, ще ръководи и своя прочут ансамбъл "Музикантите на Лувъра" в изпълнението на „Ацис и Галатея“ от Хендел, следвано и от авторските обработки на операта от Моцарт и Менделсон.
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..