Вече 60 години в дните около рождената дата на Волфганг Амадеус Моцарт – 27 януари, Фондация "Моцартеум Залцбург" кани знаменити музиканти – солисти, камерни ансамбли и оркестри, за серия от концерти, наречена просто Mozart Week.
Програмата на тазгодишния цикъл, който стартира на 22 януари и ще продължи до 31 януари, е като осъществена мечта за всеки меломан. Ако човек може да си позволи да прекара в Залцбург само тази една седмица в годината, ще се срещне с цвета на музиканството в световен мащаб.
През последните 3 години в центъра на вниманието е било драматичното оперно творчество. Представени са оперите „Луций Сила“ от Моцарт, "Орфей и Евридика" от Глук и кантатата „Разкаялия се Давид“ - малко позната композиция на виенския класик. Тази година ще мине под знака на операта „Ацис и Галатея“ от Хендел, която Моцарт адаптира през 1788 г. с по-модерни композиционни средства. А още първата вечер в голямата фестивална зала на Залцбург ще звучи Реквием от Моцарт в изпълнение на солисти, хор "Монтеверди" и оркестър Английски барокови солисти с диригент сър Джон Елиът Гардинър. Това е едно от най-очакваните събития в програмата на "Моцартовата седмица" в Залцбург.
И още един любопитен акцент. Освен отбелязването на 260-годишнината от рождението на Моцарт, в концертната серия силно ще бъде застъпено и творчеството на Феликс Менделсон-Бартолди – почти всяка проява ще бъде съчетание между музика на двамата автори. Така ще бъде в концертите на пианиста Андраш Шиф, на цигуларя Рено Капюсон в партньорство с Менахем Преслер, на Виенските филхармоници с диригентите Николаус Харнонкурт, Марк Минковски и Туган Сохиев, на квартет Ебен, на Кремерата Балтика със солист Раду Лупу и Камерата Залцбург с Фазъл Сай, и т.н. Французинът Марк Минковски, освен като диригент в концерт на Виенската филхармония, ще ръководи и своя прочут ансамбъл "Музикантите на Лувъра" в изпълнението на „Ацис и Галатея“ от Хендел, следвано и от авторските обработки на операта от Моцарт и Менделсон.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..