"Южният полюс" е заглавието на най-новата творба на 40-годишният чешки композитор Мирослав Срънка по либрето на Том Холоуей. И двамата не са имали досега поръчки за големи произведения, но ръководството на Баварската опера реши да заложи на таланта им.
Премиерата на 31 януари в Мюнхен показа, че си е струвало да се рискува. Значим принос за успеха имат и изпълнителите на главните роли - Роландо Виясон като Робърт Скот и Томас Хемпсън като Руал Амундсен, а на диригентския пулт - Кирил Петренко. Операта разказва за надпреварата между англичани и норвежци през 1911 година, в опит да достигнат първи до Южния полюс - опит, който завършва с победа на норвежците, но трагично за английския екип.
Любопитен факт е, че две седмици преди световната премиера на операта "Южният полюс" от Баварската държавна опера съобщиха, че всички билети за спектаклите, които ще бъдат представени, до последното място са свършили. По този повод известният британски музикален критик Норман Лебрехт коментира, че такава статистика вероятно не може да бъде достигната никъде другаде по света.
В Бавария има сериозно отношение към музикалното обучение и възпитание на децата от най-ранна възраст. Мюнхен може да се похвали с два оркестъра на световно ниво - Симфоничния оркестър на Баварското радио и Мюнхенската филхармония, както и с още няколко достойни състава, а хоровите дружества са над 50 и редовно имат участия в църкви и концертни зали. Продължава вековната традиция и на домашното музициране. Баварската държавна опера е в топ 5 на оперните театри в света с около 280 спектакъла годишно в зала с 2100 места, която най-често е пълна. Около 25 000 души си купуват абонамент за поне 6 спектакъла на година, а списък на чакащите се изготвя понякога и за 5 години напред. Така специалистите обясняват огромния успех дори на нова опера, написана от неизвестен на широката публика композитор.
"Южният полюс" е буквалното състояние на изкуството, силен индикатор за това накъде отива операта през следващото десетилетие, обобщава в рецензията си Норман Лебрехт.
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента. Това коментира..