"Южният полюс" е заглавието на най-новата творба на 40-годишният чешки композитор Мирослав Срънка по либрето на Том Холоуей. И двамата не са имали досега поръчки за големи произведения, но ръководството на Баварската опера реши да заложи на таланта им.
Премиерата на 31 януари в Мюнхен показа, че си е струвало да се рискува. Значим принос за успеха имат и изпълнителите на главните роли - Роландо Виясон като Робърт Скот и Томас Хемпсън като Руал Амундсен, а на диригентския пулт - Кирил Петренко. Операта разказва за надпреварата между англичани и норвежци през 1911 година, в опит да достигнат първи до Южния полюс - опит, който завършва с победа на норвежците, но трагично за английския екип.
Любопитен факт е, че две седмици преди световната премиера на операта "Южният полюс" от Баварската държавна опера съобщиха, че всички билети за спектаклите, които ще бъдат представени, до последното място са свършили. По този повод известният британски музикален критик Норман Лебрехт коментира, че такава статистика вероятно не може да бъде достигната никъде другаде по света.
В Бавария има сериозно отношение към музикалното обучение и възпитание на децата от най-ранна възраст. Мюнхен може да се похвали с два оркестъра на световно ниво - Симфоничния оркестър на Баварското радио и Мюнхенската филхармония, както и с още няколко достойни състава, а хоровите дружества са над 50 и редовно имат участия в църкви и концертни зали. Продължава вековната традиция и на домашното музициране. Баварската държавна опера е в топ 5 на оперните театри в света с около 280 спектакъла годишно в зала с 2100 места, която най-често е пълна. Около 25 000 души си купуват абонамент за поне 6 спектакъла на година, а списък на чакащите се изготвя понякога и за 5 години напред. Така специалистите обясняват огромния успех дори на нова опера, написана от неизвестен на широката публика композитор.
"Южният полюс" е буквалното състояние на изкуството, силен индикатор за това накъде отива операта през следващото десетилетие, обобщава в рецензията си Норман Лебрехт.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..