Тази седмица в Книгата на рекордите "Гинес" бе записано името на 87-годишната Джейн Литъл - контрабасистка от Атланта, САЩ, която не само е упражнявала професията си в продължение на 71 години без прекъсване, но и е прекарала това време като е свирила в един и същ състав - Симфоничния оркестър на Атланта.
Кариерата на Джейн Литъл покрива буквално цялата история на престижния американски оркестър. Тя започва да свири в него през 1945 година, когато съставът е още младежки, а получава статут на професионален две години по-късно и чак тогава Литъл започва да получава заплата за труда си - 35 долара седмично.
Любопитна част от биографията на рекордьорката е, че е била омъжена за първия флейтист на Симфоничния оркестър на Атланта Уорън Литъл в продължение на 41 години. Той беше висок метър и деветдесет мъж, а свиреше на малка флейтичка, затова можеше да носи и моя контрабас, обяснява шеговито дамата.
Джейн Литъл никога не е имала желание да напусне Симфоничния оркестър на Атланта. След като влязох в него, той ставаше все по-добър и по-добър. Беше в моя роден град и вървеше нагоре - бих казала, че това е перфектната ситуация.
Един от най-ценните спомени на Джейн Литъл през тези 71 години като контрабасистка в Симфоничния оркестър на Атланта е гостуването като солист на легендарния пианист Артур Рубинщайн. Но след него с оркестъра са свирили и много други големи изпълнители на нашето време. Сякаш са минали 100 години, шегува се тя, трудно ми е да си спомня време, когато не съм свирила в симфоничния ни оркестър.
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
В Берковица наградиха победителите в ученическия конкурс "Аз съм българче". В къщата музей "Иван Вазов" е подредена уникална изложба с пощенски марки..