Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК не може да се намеси пряко в случая с блокадата на границата с Гърция

| обновено на 09.02.16 в 16:21


Европейската комисия не е упълномощена чрез правото на Европейския съюз да предприеме преки действия или да наложи незабавни наказания в случая с блокадата на българско-гръцката граница. Наказателната процедура за нарушаване свободното движение се задейства само в краен случай. На този етап Брюксел не разполага с юридически инструменти за принуда срещу гръцките власти за премахване блокадите по граничните пунктове, обясни пред БНР говорителят по въпросите на вътрешния пазар Лусия Каудет

Свободното движение на стоки е основен принцип на ЕС и вътрешния пазар. Но е важно да се знае, че при извънредни обстоятелства тези принципи могат да бъдат временно поставени под въпрос. Юридическите инструменти, с които разполагаме в момента представляват единствено платформа за обмен на информация между засегнатите държави, съгласно така наречения „Ягодов регламент“. Комисията няма възможност на нареди предприемането на каквито и да било действия. Принудителното изпълняване на законите е отговорност на националните власти. Разбира се, винаги има възможност ЕК да провери дали не се нарушава договора на ЕС – но това е твърде крайна мярка, а не сме стигнали още до нея. Уверена съм, че благодарение на диалога между властите в Гърция, България и Комисията ще се намерят решения.


Свободното движение на стоки е основен принцип на вътрешния пазар. При особени и извънредни случаи (като демонстрации и ремонт на пътища) някои цели могат да получат превес и да наложат известни ограничения. Когато възникнат пречки, държавите от ЕС трябва да предприемат всички необходими и съразмерни мерки, за да осигурят свободното движение на стоки на своя територия, както предвиждат задълженията им по договора за ЕС. 

Българските и гръцките власти са информирали Еврокомисията за възможните препятствия за свободното движение на стоки през техните граници. Комисията следи въпроса внимателно и е поискала от гръцките власти да съобщават какво се случва,и какви мерки са предприели или ще предприемат, за да уведомят фирмите и да улеснят, доколкото е възможно, придвижването по пътищата. ЕК получава всекидневно данни за положението по границата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как Германия ще възроди външнополитическата си тежест?

"Искаме да направим Германия по-добра от това, което беше досега" - с тази заявка Фридрих Мерц обяви влизането в коалиция със социалдемократите. По-добра и на международната политическа сцена. Отсега е ясно, че Фридрих Мерц ще бъде "външнополитически" канцлер. Основните му съмишленици са външният министър Йохан Вадефул  - първият от 60-те години..

публикувано на 10.05.25 в 10:10

Макрон, Мерц, Стармър и Туск са в Киев, за да покажат "непоколебима" подкрепа за Украйна

Френският президент Еманюел Макрон, германският канцлер Фридрих Мерц и премиерите на Великобритания и Полша - Киър Стармър и Доналд Туск вече са в Киев, за да покажат "непоколебимата" си подкрепа за Украйна. Макрон, Стармър и Мерц пристигнаха с влак от Полша. Очаква се те да повторят призива на САЩ за "пълно и безусловно 30-дневно прекратяване..

публикувано на 10.05.25 в 10:02
Снимката е илюстративна.

Петима българи в болница след катастрофа в Солун

Петима българи са в болница след катастрофа в Солун. Колата им се е ударила в електрически стълб заради движение с несъобразена скорост, съобщиха от полицията.  Взети са кръвни проби от пострадалите, които са били под въздействието на алкохол. Единият от българите е в тежко състояние и е настанен в интензивното отделение на болницата..

публикувано на 10.05.25 в 09:43
Васко Михайлов

Васко Михайлов: Как е освободена Прага през Втората световна война?

Разказ за Пражкото въстание разказваме в "Закуска на тревата".  За Деня на Европа Васко Михайлов, любим глас на "Хоризонт" и дългогодишен кореспондент на БНР в Москва разказва къде би засадил мак - цветето, което още от Първата световна война се превръща в символ на загиналите във военни конфликти. Ден на Европа - защо оръжията не замлъкват?..

публикувано на 10.05.25 в 09:30

Eвропарламентът, Съветът на ЕС и ЕК отварят вратите си за граждани

Европейският парламент, Съветът на ЕС и Европейската комисия в Брюксел ще отворят вратите си за граждани по повод Деня на Европа. Хората ще имат възможност да се запознаят с историята на Общността, нейните политики, да се срещнат и разговарят със свои представители. 

публикувано на 10.05.25 в 08:55
Служители по сигурността обезопасяват района след нападение с пакистански дрон срещу жилищна сграда в Джаму, 10 май 2025 г.

Пет жертви на пакистанската атака в индийския регион Джаму

Петима души са убити в индийския регион Джаму след пакистанската атака. По-рано Пакистан заяви, че е започнал военна операция  в отговор на индийска ракетна атака срещу военновъздушни бази. Пакистанските военни заявиха, че офанзивата е насочена срещу всички авиобази, от които Индия е изстреляла своите ракети, както и срещу складове за..

публикувано на 10.05.25 в 08:51
Д-р Владимира Бояджиева

Д-р Бояджиева: Ранното диагностициране е решаващо за контрола върху заболяването лупус

Ранното поставяне на диагноза е решаващо за контрола върху заболяването лупус, което засяга около 4000 българи. Това обясни в интервю за БНР ревматологът д-р Владимира Бояджиева, по повод днешния Световен ден на лупуса. Заболяването е автоимунно и е най-разпространено сред жените между 20 и 40-годишна възраст. Ако не бъде диагностицирано..

публикувано на 10.05.25 в 08:41