Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба на гравюри от Руско-турската война откриха в руската Дума

Изложбата "Руско-турската освободителна война в гравюри" събра в  Държавната дума на Русия депутати, лидери на парламентарни фракции,  бивши руски посланици в България и множество млади хора. Редица руски медии отразиха откриването на изложбата.

Въпреки че фотографията е била позната през втората половина на 19 век, снимките не са били добри и затова военните кореспонденти и специалните пратеници от европейските, руските и американските издания са отразявали различни епизоди от бойните действия с помощта на художници-гравьори. Тези художници са рисували така, че снимките да изглеждат като съвременни фотографии. Подбрани са 100 гравюри от фонда на Националния исторически музей, които показват целия процес на Руско-турската освободителна война и предшестващите я исторически събития.

Председателят на Думата Сергей Наришкин, който откри изложбата, октрои в словото си благодарността на България и сънародниците ни, които пазят паметта за Руско-турската освободителна война:

Тази експозиция, която е представена в Думата, е в чест на руските воини и българските опълченци, които рамо до рамо са се сражавали против общия враг. Братството между народите е потвърдено в битката и сраженията, а общият подвиг е възпят от писатели, поети и хора на изкуството и той трябва да ни вдъхновява и днес. Благодарни сме на българския народ за грижливото отношение към загиналите руски войни по време на войната и за това, че днес много градове и улици носят техните имена  и пазят спомена за тях.

Председателят на руският парламент Наришкин очерта развитието на историческите процеси и тяхното глобално измерение с думите, че историята се повтаря и днес:

И днес  в това глобално противопоставяне между Доброто и Злото, което наблюдаваме в Близкия изток и Северна Африка, виждаме че Турция отново  е на страната на злото, на страната на тези „нови варвари“ от 21 век – международните терористи. А Русия както и предишните години, оглавява битката с общия враг за цялата световна цивилизация. И навярно както и преди Доброто и неговите сили ще победят.

В доста по-умерен от обичайния си тон лидерът на Либерално-демократическата партия Владимир Жириновски припомни историческите събития и хвърли мост към настоящето:

Нашата армия освободи през 19 век напълно Балканите и особено България. Европейските държави обещаваха да освободят от рамките на Османската империя две български държави, но не изпълниха тези свой обещания. Те винаги обещават, както и на кюрдите обещаваха държава и те 100 години чакат това. Руският цар в този момент изпраща руската армия, изпълнявайки даденото от него обещание, на българите и България, че тя ще бъде освободена както и става. Много хора днес дори не осъзнават какво означава да бъдеш под робство 500 години, пет века, което е не само окупация, а страшно османско иго, което е било демонстрирано непрекъснато на този български народ

От името на българския парламент говори неговият заместник-председател Красимир Каракачанов, които е начело на делегацията от НС:

Няма българин, от малкото дете до възрастния човек, който да не знае за Руско-турската освободителна война. Няма българин, без разлика от своите политически убеждения, който да не е признателен и да не се прекланя пред саможертвата на десетките хиляди руски войни и офицери.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Оркестър за народна музика на БНР

Оркестърът за народна музика на БНР открива творческия си сезон на 17 октомври

Оркестърът за народна музика на БНР открива творческия си сезон на 17 октомври. Това разказа в предаването "Хоризонт за вас" диригентът му  Димитър Христов. "Започваме 72-ри творчески сезон.  Най-видими са нашите концертни изяви, за които билетите свършват няколко седмици по-рано.  Отриваме доста ударно. Имаме поводи - два юбилея. Единият..

публикувано на 11.10.24 в 16:14

Разговор с Бистра Льошевалие в Националната галерия

Девет дни преди приключването на изложбата "Бистра Льошевалие. Ретроспектива", която беше открита през юли тази година, Националната галерия организира събитие с присъствие на авторката. Френската скулпторка с български произход специално идва от Париж за първи по рода си публичен откровен разговор с нея, който ще бъде днес от 18 часа. Модератор..

публикувано на 11.10.24 в 12:25

Балет "Арабеск" открива сезона с "Тайната Данте" по музика на Румен Бояджиев-син

На 11 октомври от 19:00 часа на сцената на Музикалния театър  Балет “Арабеск” ще предложи на своята публика най-новата премиера на хореографа Асен Наков - “Тайната Данте” . Втората премиерна дата е 20 октомври. Музиката за балета написа композиторът Румен Бояджиев-син.   “Тайната Данте” е проект на екип съмишленици, в който участва..

публикувано на 11.10.24 в 09:59

"Поглед - Екология и технологии" в няколко софийски галерии

"Поглед - Екология и технологии" е платформа за представяне на съвременни творчески позиции, изследващи и интерпретиращи социално-екологичните проблеми чрез експерименти с нови материали и технологии. От утре до 25 октомври ще могат да се видят художествени творби с иновативни технологични средства, както и да се види как креативно се интерпретират..

публикувано на 10.10.24 в 12:15
Александър Димитров - изложба

Александър Димитров открива изложба на 12 октомври в Севлиево

"Малък свят. Мой малък свят"- така се нарича изложбата на пловдивския художник Александър Димитров, която галерия "Видима" в Севлиево ще представи пред публиката на 12 октомври.  Откриването на изложбата съвпада и с началото на есенните празници и празника на град Севлиево, а художникът за пръв път ще се срещне с ценителите на изобразителното..

публикувано на 09.10.24 в 16:08
Плевенската филхармония откри Лауреатските дни

Лауреатските дни "Катя Попова" се завръщат в културния календар на Плевен

На 8 октомври в Плевен беше открито 32-то издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни "Катя Попова". То ще продължи до 25 октомври.  Основен организатор на събитието е Плевенската филхармония в партньорство с Община Плевен и Министерството на културата, под чийто патронаж се провежда то. Първият концерт беше на домакините от..

публикувано на 09.10.24 в 14:13
Диригентът Иван Стоянов с наградата

Диригентът Иван Стоянов - носител на наградата "Академик Марин Големинов"

Вече девет поредни години се присъжда националната награда "Академик Марин Големинов" в почит към големия български композитор, който ни напусна през 2000 г. Събитието е винаги на 28 септември, неговата рождена дата, в родния му град Кюстендил. Досегашните носители на наградата „Марин Големинов“ са камерният ансамбъл „Софийски солисти“, проф...

публикувано на 09.10.24 в 13:15