Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връзката между мюсюлманската забрадка и радикализацията е подвеждаща

Най-опасно е романтизираното насилие според проф. Нилюфер Гьоле

Еманципираната сексуалност и свободната любов създават огромната липса на обвързване и отдаденост, и те се компенсират от радикализма

Снимка: ЕПА/БГНЕС

 Две френски тийнейджърки, които избягаха от домовете си, за да заминат за Сирия, се прибраха след като техните роднини отправиха призив към тях по телевизията, предаде Франс прес. Те не са единствените, които са били готови да се присъединят към т.нар. Ислямска държава. Млади жени имаше до някои от атентаторите от Париж, а преди няколко дни Ал-Арабия ТВ съобщи, че ISIS (т.нар. "Ислямска държава") създава женски батальон.

Затова попитах една от най-известните френски социоложки, професор е във Висшето училище за социални науки (Париж) Нилюфер Гьоле, какво обяснява радикализацията на жени в исляма? 

Тя е авторка на изследванията „Мюсюлманки и модерни: забрадка и цивилизация в Турция“ (2003) и “Взаимопрониквания: ислямът и Европа“ (2005). Последната й книга е „Мюсюлмани във всекидневието, европейско изследване на споровете около исляма“ (2015). Нилюфер Гьоле беше в София по покана на Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София и Културния център на СУ „Св. Климент Охридски“ за публична лекция свързана с нейните изследвания върху протестните движения в мюсюлманския свят.

Незнам дали думата радикализация е съвсем точна. Може би не. Може би трябва да говорим за това да станеш склонен към насилие, да станеш екстремист. Това не е непременно радикализация на вярата, на върванията, а радикализация на хората. Просто тези хора стават радикали, готови да хванат оръжията и да убиват. Не защото са мюсюлмани, а защото са екстремисти.


Ако питате как ние мнозинствата в Европа се справяме с това, продължава Нилюфер Гьоле ще ви кажа че:

Колкото повече слагаме знак на равенство между една религия като исляма и тероризма толкова по-трудно ще намерим точния път. Това е много рисковано. Бързия пренос който правим от забраждането до обвинението, че някои се радикализира е огромен проблем защото е подвеждащо. Затова казвам, че може би не става дума за радикализация на същите тези хора или жени, които слагат демонстративно забрадки.

Според Нилюфер Гьоли има огромна разлика между това да покриеш главата си със забрадка като знак за остояване на твоето религиозно различие в страна, където мюсюлманите не са мнозинство и пълното забулване с бурка. С първия жест една жена иска да бъде откроена и да бъде видяна и в нейния избор на нейната вяра, а в другия случай при пълното забулване жената сама осъжда себе си на невидимост. Това са две коренно противоположни стратегии. А сред радикализиращите се младежи в Европа се вижда, че те не прибягват до религиозна символика, може би и за да не будят подозрения. Така че пътят да посочиш с пръст радикалите заради демонстрацията на религиозни знаци може би съвсем няма да е ефективен смята тя. Затова трябва да поставим по друг начин въпроса:

Кои са тези хора, които искат да влязат в такъв разрив с обществото точно доколкото живеят в европейски градове и да се присъединят към това движение, за да се обърнат срещу тяхното собствено общество и да се превърнат в убийци? Смятам че това е ужасно, защото наистина има хора, които се присъединяват към ИДИЛ/Даеш от Белгия, от Франция, от Холандия. Има много утопични причини. Очевидно тези хора смятат, че това е начин да възстановят чувството за оттдаденост, за принадлежност, вярност. Особено в случая с жените, които се присъединяват аз намирам връзка с голямата тема за сексуалността и нейната съдба в западното общество. Тези жени по-скоро са верни на своите възлюбени мъже, станали част от ИДИЛ, те ги следват и така се присъединяват.

Снимка

Нилюфер Гьоле не изключва и причина за създаването на женския батальон към ISIS да е реплика и провокация към кюрдските жени с калашници.  Но освен чисто политически, има и дълбоко културологични обяснения според нея. 


За много от тези момичета следването на техните възлюблени, които са тръгнали по пътя на радикализацията е знак за емоционална отдаденост. Това означава ли, че те мислят това като форма на обвързване и на ангажимент... Нещо като любов?

Да, нещо като екстремна любов. Тук също им манипулация на желанието и за да го разберем трябва да го гледаме като огледало на обществото ни. В Европа ние живеем в либерални еманципирани общества. Сексуалността е напълно еманципирана, външна. Но това води и до бного нов тип тревожност за младите хора. Никога не може да си сигурен, че другият е толкова обвързан, че е толкова ангажиран във връзката. Това обвързване вече не е ценност. Това поставя любовта пред изпитания. Как обичаш без обвързване?! Свободната любов доминира но и създава проблеми. Затова смятам, че трябва да четем радикализацията като симптоми на модерните ни общества. За да отговоря на въпроса ви – не трябва да се отказваме да анализираме патологиите на модерните ни общества.

 Дали има връзка с Исляма?

Има отношение към исляма, защото те намират в тази религия нещо като идеал, нещо тотално различно от модерното общество, а идеята за насилието идва като инструмент – терорът е начин те да се почувстват силни, да се овластят със сила. Има цинично овластяване в насилието и това е огромен проблем. И затова е важно мюсюлманите да отправят послания срещу тази патологична, цинична интерпретация на религията. Не е достатъчно да се каже, че това не е Ислямът. Има нещо общо защото екстремистките интепретации могат да си открият съответна реторика, която да следват сляпо. Не говорим за телогията, и за умните и просветените вюрващи, но все пак в темата за отдадеността и вярността има реторика, която може да бъде използвана по толкова патологичен начин. А този бриколаж от идеи може да има ефект на експлозия.

Нилюфер Гьоле смята, че в това е и отговорността на мюсюлманите в Европа – не просто да казват, че това няма нищо общо с религията, а да се опитат да разберат какво се случва с някои от нашите деца, нашите синове... и нашите дъщери.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парламентарни избори в Косово в неделя

Парламентарни избори ще се проведат утре в Косово. Това е и завършекът на първия пълен управленски мандат в балканската страна, след обявяването на независимост от Сърбия през 2008 година. Той беше изпълнен от премиерът Албин Курти и лявото националистическо движение "Самоопределение".  В заключителния си митинг снощи Курти акцентира..

публикувано на 08.02.25 в 20:04

Отново шествия срещу крайната десница в редица градове в Германия

Тази вечер се проведоха станалите традиционни шествия срещу крайната десница в редица градове в германия. В Мюнхен са участвали 250 000 души според властите, а според организаторите - 320 000, пише Франс прес.  В подобен протест в Хановер са се включили 24 000 души. Тази вечер слоган на шествията беше "Демокрацията има нужда от теб", с който се..

публикувано на 08.02.25 в 19:56
Част от основния актьорски състав в

"Шогун" и "Хитринки" с наградите за най-добра драма и най-добра комедия от "Изборът на критиците"

Американските телевизионни сериали "Шогун" и "Хитринки" спечелиха наградите за най-добра драма и най-добра комедия на церемонията "Изборът на критиците". Трима японски актьори в "Шогун" взеха ключови отличия в категориите за драматични поредици -  Хироюки Санада за главна мъжка роля, Таданобу Асано и Моека Хоши съответно за поддържащи мъжка и..

публикувано на 08.02.25 в 19:53

Ливан има ново правителство

Ливан има ново правителство с министър-председател Науаф Салам, обявиха от канцеларията на президента Жозеф Аун. В състава му има 24 министри.С президентски указ беше приета оставката на служебния премиер Наджиб Микати. Новият кабинет бе формиран след продължили повече от три седмици консултации между партиите и под пряк натиск от страна на..

публикувано на 08.02.25 в 19:11
Доха, Катар

Нетаняху изпрати делегация в Доха за преговорите за прекратяване на огъня в Ивицата Газа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху е изпратил делегация в катарската столица Доха за следващия етап от преговорите за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, съобщиха израелски медии. Преговорите за втората фаза на примирието се очаква да са по-трудни, отбелязват анализатори. В нея "Хамас" трябва да освободи още десетки заложници в замяна на..

публикувано на 08.02.25 в 19:09

Съдът отрече да има постановление за оттегляне на европейската заповед за арест на Петьо Еврото

Софийският градски съд отрече да е издавал постановление през декември миналата година, с което да е оттеглена европейската заповед за арест на Петьо Петров-Еврото - нещо, което заяви в четвъртък при изслушването си в парламента заместник-министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов. Това съобщи БТА. Какво казаха пред НС представителите..

публикувано на 08.02.25 в 18:52

Испанската филмова академия ще връчи тази вечер наградите "Гоя"

"47" и "Инфилтраторът" са двете продукции, които събраха най-много номинации за най-големите награди в испанското кино тази година. Двата филма имат съответно по 14 и 13 номинации. В списъка с претендентите е и лентата на Педро Алмодовар "Съседната стая" с 10 номинации, включително за най-добър режисьор и най-добър адаптиран сценарий, но не е в..

публикувано на 08.02.25 в 18:23