Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Два вторични труса с по-малък магнитуд са регистрирали сеизмолозите след земетресението в Новозагорско

| обновено на 18.04.16 в 15:08
Снимка: БГНЕС

Обстановката след земетресението в района на Нова Загора се нормализира. В Ямбол и околните села земетресението е усетено слабо. Няма постъпили сигнали за пострадали и нанесени щети. Трусът е бил по-осезаем за живеещите по високите етажи. 
Два вторични труса с по-малка сила са били регистрирани от сеизмолозите след земетресението тази сутрин в района на Нова Загора.

По данни на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН, магнитудът на труса е 4 по скалата на Рихтер. Освен в Новозагорско той е усетен по-слабо и в Сливен. 

В 13.39 часа имаше микротрус с магнитуд 2.9 след основното земетресение тази сутрин, съобщи в предаването „12+3“ проф. Емил Ботев, директор на Сектор „Сеизмология“ в Геофизичния институт – БАН. Той уточни, че това е вторият регистриран вторичен трус.

Според проф. Ботев няма никаква връзка между големите земетресения в Еквадор и Япония и това у нас:

Земетресенията на Балканите - в България, Турция, в Босна и Херцеговина бяха с магнитуд от 3 до към 4. Това, сравнено с магнитуда от 7 до 8 в Тихоокеанският сеизмичен пояс – Еквадор и Япония, е точно 1 милион пъти по-слабо по енергия. Така че съпоставка между сеизмичната активност там и тук изобщо не може да съществува.

Проф. Емил Ботев обясни, че само при определени условия след земетресение от едната страна може да има реакция от другата:

Само при конкретната причинно-следствена зависимост от подпъхването на съответната плоча, която в продължение на 100 или 200 километра представлява монолитна структура. Тогава може да се търси някаква връзка между земетръсна активност, например в Япония с току-що реализираното напрежение в другия край на плочата. Но да се предаде, да се преразпредели това напрежение, то става с една много по-бавна скорост. И е възможно да е дотам - до 100-200 километра дължина, а не до 2 хиляди, колкото е разстоянието между източната част на Тихия океан и западната, където е разположена Япония.

Цялото интервю с проф. Емил Ботев можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Земетресение с магнитуд 4 беше усетено в Нова Загора и Ямбол

Земетресение беше усетено тази сутрин малко преди 10.00 часа в Нова Загора и околностите. Хората в града излязоха по улиците. Временно бяха евакуирани служителите в общинската администрация, банките и учениците от училищата. Всички вече са на работа...

публикувано на 18.04.16 в 10:29
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европейски лидери се събират на спешна среща за изработване на единна позиция за Украйна

Редица европейски лидери се събират на спешна среща в Париж за изработване на единна позиция за Украйна. В същото време руски и американски дипломати ще търсят в Саудитска Арабия решения на конфликта. Русия изпраща външния министър за..

публикувано на 17.02.25 в 14:53
Проф. Виолета Йотова

Лечението на деца с растежен хормон от 2026 г. ще се поеме от НЗОК

От началото на 2026 г. лечението на деца с растежен хормон ще стане част от системата на здравното осигуряване. Това каза пред БНР проф. Виолета Йотова, началник на Педиатрията в УМБАЛ "Св. Марина" - Варна.  Тя обясни, че в България това лечение е..

публикувано на 17.02.25 в 14:49

Делото за изборите за 51-во Народно събрание е на финала

Делото за изборите за 51-во Народно събрание е на финала. След като с определение от днес Конституционният съд е приел назначената в средата на януари графологична експертиза и поисканите от ЦИК допълнителна информация и документи,..

публикувано на 17.02.25 в 14:35

Funkallero се събират в оригиналния състав за концерта на 21 февруари в София

Изминахме доста приятен път, записахме 2 албума, бяхме на всички по-големи сцени и фестивали. Направихме и трети проект, който е успешен и решихме да се върнем към нещата, които сме правили с любов. Това сподели в интервю пред БНР пианистът Васил..

публикувано на 17.02.25 в 14:35

11 пътни произшествия в Габровско заради поледиците

Заледени участъци по транспортната мрежа в Габровска област предизвикаха пътни произшествия. Хлъзгавите настилки в района с хълмист терен създадоха трудности за придвижването.  По пътищата в Габровска област тази сутрин са станали 11 произшествия,..

публикувано на 17.02.25 в 14:28

От "Възраждане" искат изслушване на управителя на БНБ в НС

"Възраждане" искат изслушване на управителя на БНБ Димитър Радев в парламента заради посещението на представители на Международния валутен фонд у нас, обяви председателят на партията Костадин Костадинов.  От партията се опасяват, че с помощта на МВФ..

публикувано на 17.02.25 в 14:25

Усложнена е пътната обстановка в Плевенско

Усложнена е пътната обстановка в област Плевен след продължаващия снеговалеж. Пътищата са проходими при зимни условия. Общественият транспорт се движи нормално. Около 9 сантиметра е снежната покривка в Плевен и продължава да вали, макар и слабо,..

публикувано на 17.02.25 в 14:13