Трудно човек може да отдели големия народен композитор от големия изпълнител. Неговите изпълнения преливат от изящна артистичност и от нежната магия на изкуството. Той свири хората си в най-трудните гами със свой собствен маниер, който ярко го откроява от останалите изпълнители.Иван Михов наложи цигулката като солов инструмент в народната музика и направи това по неповторим начин.
(Думи на Елена Сугарева, дъщеря на цигуларя Иван Михов)
Тази година празнува своята осемдесетгодишнина.Самоукият музикант е роден в сърцето на Тракийската фолклорна област, в село Белозем.
Някои музиканти го наричат Маестро, а други Белоземския Пагаганини. Неговата музикална магия вече години наред пленява много млади музиканти и ги превръща в негови последователи.
Талантът на големия музикант е наследство от дядо му, който свирил на кавал, от баща му , който бил гайдар, и от майка му, която пеела прекрасно тракийски песни.
Като дете сам изработва първия си музикален инструмент от сухо царевично стебло, а като по-голям си изработва гъдулка на която изсвирва първата си фолклорна мелодия.
Първата си цигулка купува по-късно и започва да се учи да свири при известния форклорен музикант Георги Димитров – Крушката.
През 1963 година Иван Михов завършва школа за ръководители на фолклорни оркестри, ансамбли и състави и над 30 години творческа дейност музикантът посвещава на самодейните музикални състави, които ръководи.
Яркият му талант му осигурява място в най- добрия оркестър за народна музика под ръководството на Петко Радев. По това време Михов осъществява и първите си записи в радио София, а на пазара излиза първата му грамофонна плоча.
Следват дълги години концерти, записи и работа с Оркестъра за народна музика на Българкото национално радио под диригенството на Христофор Раданов. През годините цигуларят развива концертна дейност и заедно със своята съпруга - певицата Анастисия Михова. Свири с Белореченската фолклорна група и създава Белоземски оркестър за народна музика.
Основна грижа за виртуозния цигулар е израстването на младите даровити изпълнители. Той е учител на някои от най изявените български цигулари в жанра на фолклорната музика – Георги Янев, Иван Бойчев, Русен Калев, Иван Йозов…..
И днес на достойната осемдесетгодишна възраст, талантливият цигулар не спира да ни изненадва с музика. Най–новите си записи той направи през 2015 година заедно с оркестър „Млади Тракийци”с ръководител Божидар Стрехин.
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...