Първите десет дни на септември са по-специални в Двореца в Балчик - вече трета година много млади хора от различни страни се срещат на това магично място, за да свирят, да учат, да отдъхват и да завързват нови познанства. Може би и нови любови, защо не.
Музик Кампус Балчик е притегателният център. Организират го Жасмина Щалдер – българка, която живее в Швейцария, и проф. Александру Гавриловичи – виден румънски педагог. Разказвали сме за тяхната инициатива по "Хоризонт". За двамата най-важното е да се дава шанс на младите музиканти и в България да идват отлични педагози от Европа и света. Проф. Гавриловичи споделя:
От една страна се радвам, че много участници идват за втори или трети път – това означава, че те се интересуват от нашата работа тук с тях, а същевременно времето им за аклиматизация се скъсява, защото атмосферата им е позната, което ме радва. Държа да отбележа, че съм приятно изненадан от големите таланти, които срещам в България. Аз и колегите ми от другите страни се опитваме да положим жалоните за тяхната бъдеща професионална кариера. Явно е, че в днешно време конкуренцията на световните сцени е много по-голяма, отколкото беше преди 20-30 години например, и младите музиканти трябва да бъдат подготвени за това, което ги очаква. От друга страна, процесът на съзряване е много индивидуален и аз смятам, че не трябва да се налага стандарт в напредването, а е хубаво да се съобразяваме с индивидуалното темпо на всеки един ученик. Ние много се радваме на по-младите участници в Музик Кампус Балчик, защото можем да помогнем за развитието им в по-ранен стадий на обучението. Всеки трябва да извърви своя път и за мен е важно да ги научим да се съобразяват със своето лично темпо. Ние, преподавателите, като музиканти с удоволствие участваме в концертите тук, защото така показваме на децата този дух на колегиалност.
Тази година се проведоха майсторски класове по цигулка, виола, виолончело, флейта, китара и камерна музика.
Интересни подробности за Музик Кампус Балчик и интервюта с преподаватели и участници в майсторските класове чуйте в звуковия файл.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...