Първите десет дни на септември са по-специални в Двореца в Балчик - вече трета година много млади хора от различни страни се срещат на това магично място, за да свирят, да учат, да отдъхват и да завързват нови познанства. Може би и нови любови, защо не.
Музик Кампус Балчик е притегателният център. Организират го Жасмина Щалдер – българка, която живее в Швейцария, и проф. Александру Гавриловичи – виден румънски педагог. Разказвали сме за тяхната инициатива по "Хоризонт". За двамата най-важното е да се дава шанс на младите музиканти и в България да идват отлични педагози от Европа и света. Проф. Гавриловичи споделя:
От една страна се радвам, че много участници идват за втори или трети път – това означава, че те се интересуват от нашата работа тук с тях, а същевременно времето им за аклиматизация се скъсява, защото атмосферата им е позната, което ме радва. Държа да отбележа, че съм приятно изненадан от големите таланти, които срещам в България. Аз и колегите ми от другите страни се опитваме да положим жалоните за тяхната бъдеща професионална кариера. Явно е, че в днешно време конкуренцията на световните сцени е много по-голяма, отколкото беше преди 20-30 години например, и младите музиканти трябва да бъдат подготвени за това, което ги очаква. От друга страна, процесът на съзряване е много индивидуален и аз смятам, че не трябва да се налага стандарт в напредването, а е хубаво да се съобразяваме с индивидуалното темпо на всеки един ученик. Ние много се радваме на по-младите участници в Музик Кампус Балчик, защото можем да помогнем за развитието им в по-ранен стадий на обучението. Всеки трябва да извърви своя път и за мен е важно да ги научим да се съобразяват със своето лично темпо. Ние, преподавателите, като музиканти с удоволствие участваме в концертите тук, защото така показваме на децата този дух на колегиалност.
Тази година се проведоха майсторски класове по цигулка, виола, виолончело, флейта, китара и камерна музика.
Интересни подробности за Музик Кампус Балчик и интервюта с преподаватели и участници в майсторските класове чуйте в звуковия файл.
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..