Френско- израелската певица Ищар- Алабина за пореден път напълни зала 1 на НДК в София с концерта си на 18-ти октомври. Специално за предаването „Евробокс“, Ищар разказа подробности за новия си албум „Baila“, който представи първо пред българската публика.
Ищар: „На испански „Baila“ означава танц. Исках да създам албум, с който да кажа, че винаги трябва да празнуваме и да се радваме на живота. Можем да сме щастливи сами, но не можем да празнуваме сами. Празнуването е нещо, което предполага общуване, то сближава хората, дори да говорят различни езици и да са от различни култури. Започнах работата по албума „Baila“ преди четири години. Записах няколко песни, едни меланхолични, други ритмични. Последва световно турне и си дадох сметка, че дълго време не бях стъпвала на сцената във Франция и по- точно в Париж. Така че обявих концерт за 7-ми декември 2015-та година. И тогава се случи, това, което преживяхме на 13-ти ноември- терористичните атаки в Париж. Екипът ми искаше да сменя датата, но аз казах „Не!“ Направихме концерта в началото на декември и си спомням, че от сцената видях как хората пееха, танцуваха и се радваха, а на улицата се усещаше страх, миришеше на страх. В този момент, въпреки че албумът ми вече беше завършен, реших, че той няма да е меланхоличен и посланието му ще е за радост и щастие. Единствените създадени песни, които запазих бяха „A Paris “, „Pour Toi & Moi“ и „Baila“. И от този ден нататък започнах да правя нещо напълно различно. Посланието на заглавната песен „Baila“ е да празнуваме и въпреки проблемите, да търсим и да насищаме нашите души с доброта и щастие и да оценяваме, че всичко, което ни се случва в живота е послание свише. Ако разтълкувате това послание правилно и неговия код, ще бъдете щастливи. Миговете на щастие, които споделям с хората, ме карат да се чувствам щастлива и не искам да свършват. Песента „Baila“ написа за мен Индила преди четири години, заедно със своя съпруг диджей Скалп, както и още една песен „ Pour Toi & Moi “. Индила е прекрасен човек, прекрасен талант, беше много приятно да работя с нея и съпруга й.“
Концертът на Ищар на 18-ти октомври в зала 1 на НДК в София не мина и без песента „Евкалиптът“, тя е включена и в новия албум „Baila“. Ищар се изненада, когато й казах, че у нас името й се отъждествява с песента „Евкалиптът“ и я приемаме като нейна своеобразна визитна картичка.
Ищар: „Хората ми казват, че името Алабина е моята визитна картичка. Всъщност щастлива съм, че в България тази песен е голям хит. Това е още едно доказателство, че може да харесваш песен, дори без да разбираш текста.Тази песен е напълно различна от любовните песни, които обикновено се правят. Започнах да я изпълнявам в училище, тогава бях на 8 години. Много по- късно, когато записах песента „Евкалиптът“, мисля, че беше през 2000-ната година, ми се обади авторката Наоми Шeмир. Спомням си, че изпаднах в шок, казах си „О, говоря с Наоми Шемир!“ Тя е като паметник за Израел, тя е велика! Тогава тя ми направи комплимент, че съм изпяла напълно различна песен от оригинала, а и не изпълнявам целия текст, защото е много дълъг. Щастлива съм, че и други изпълнители в Израел, дори и Лара Фабиан пеят моята версия на песента „Евкалиптът“.
С какво чувство, пристигате всеки път в България и специален ли беше изборът, българската публика да бъде първата, която ще чуе новия ви албум.
Ищар: „Тъй като пилотният сингъл от албума „Baila“ се казва „В Париж“, беше логично да направя първия си концерт в Париж, но аз предпочетох да е в България, защото тук се чувствамкато у дома си. Завръщането тук е като да премина в другата стая на дома ми, за мен това е нещо много естествено. Вярно Париж е моят дом, но знаете ли, това е особено усещане, нямам обяснение защо е така, просто ми се прииска да го направя тук, при вас, това е всичко. Искам да благодаря на всички българи за това, че идват на концертите ми и подкрепят моята музика през изминалите години. За мен е огромно удоволствие да се връщампри вас, България е нещо като част от дома ми, част от сърцето ми, българите ме карат да се чувства сякаш съм у дома си. Благодаря ви за това, благодаря ви и за красивата песен „Облаче ле бяло“.
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
На 12 април от 19.00 часа в зала 9 на Национален дворец на културата ще бъде открито четвъртото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис” . Концертът “Фолклор и съвремие” е с участието на Ирина Георгиева – пиано, Милена Андреева – сопран и Георги Андреев – гъдулка - блестящи изпълнители, чиято артистична..
В събота - 12 април, от 20 часа българско време ще се състои световната премиера на документалния филм "Кентаврите". Това е 62-рата документална лента на режисьора Стилиян Иванов. Филмът е със субтитри на английски език и ще бъде достъпен за безплатно гледане в You tube канала на "Додо филм". "Той е продължение на поредицата за..
Не е често явление филхармония да получи званието почетен доктор от висше музикално училище? Това ще се случи през месец май в Тел Авив. Новината съобщиха на юбилейния двайсети гала форум на Висшето училище за музика "Бухман-Мета" при Телавивския университет. Нашите кореспондентки в Израел Феня и Искра Декало присъстваха на концерта под..
Фестивалите често дават шанс на публиката за незабравими преживявания. На 14 април в зала „България“, в рамките на 25-ото издание на Европейския музикален фестивал, срещата е с Камерния оркестър на Баварското радио, сформиран през 2000 г. от концертмайстора на прочутия Симфоничен оркестър в Мюнхен - Радослав Шулц. След дебюта си миналата година..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..