Френско- израелската певица Ищар- Алабина за пореден път напълни зала 1 на НДК в София с концерта си на 18-ти октомври. Специално за предаването „Евробокс“, Ищар разказа подробности за новия си албум „Baila“, който представи първо пред българската публика.
Ищар: „На испански „Baila“ означава танц. Исках да създам албум, с който да кажа, че винаги трябва да празнуваме и да се радваме на живота. Можем да сме щастливи сами, но не можем да празнуваме сами. Празнуването е нещо, което предполага общуване, то сближава хората, дори да говорят различни езици и да са от различни култури. Започнах работата по албума „Baila“ преди четири години. Записах няколко песни, едни меланхолични, други ритмични. Последва световно турне и си дадох сметка, че дълго време не бях стъпвала на сцената във Франция и по- точно в Париж. Така че обявих концерт за 7-ми декември 2015-та година. И тогава се случи, това, което преживяхме на 13-ти ноември- терористичните атаки в Париж. Екипът ми искаше да сменя датата, но аз казах „Не!“ Направихме концерта в началото на декември и си спомням, че от сцената видях как хората пееха, танцуваха и се радваха, а на улицата се усещаше страх, миришеше на страх. В този момент, въпреки че албумът ми вече беше завършен, реших, че той няма да е меланхоличен и посланието му ще е за радост и щастие. Единствените създадени песни, които запазих бяха „A Paris “, „Pour Toi & Moi“ и „Baila“. И от този ден нататък започнах да правя нещо напълно различно. Посланието на заглавната песен „Baila“ е да празнуваме и въпреки проблемите, да търсим и да насищаме нашите души с доброта и щастие и да оценяваме, че всичко, което ни се случва в живота е послание свише. Ако разтълкувате това послание правилно и неговия код, ще бъдете щастливи. Миговете на щастие, които споделям с хората, ме карат да се чувствам щастлива и не искам да свършват. Песента „Baila“ написа за мен Индила преди четири години, заедно със своя съпруг диджей Скалп, както и още една песен „ Pour Toi & Moi “. Индила е прекрасен човек, прекрасен талант, беше много приятно да работя с нея и съпруга й.“
Концертът на Ищар на 18-ти октомври в зала 1 на НДК в София не мина и без песента „Евкалиптът“, тя е включена и в новия албум „Baila“. Ищар се изненада, когато й казах, че у нас името й се отъждествява с песента „Евкалиптът“ и я приемаме като нейна своеобразна визитна картичка.
Ищар: „Хората ми казват, че името Алабина е моята визитна картичка. Всъщност щастлива съм, че в България тази песен е голям хит. Това е още едно доказателство, че може да харесваш песен, дори без да разбираш текста.Тази песен е напълно различна от любовните песни, които обикновено се правят. Започнах да я изпълнявам в училище, тогава бях на 8 години. Много по- късно, когато записах песента „Евкалиптът“, мисля, че беше през 2000-ната година, ми се обади авторката Наоми Шeмир. Спомням си, че изпаднах в шок, казах си „О, говоря с Наоми Шемир!“ Тя е като паметник за Израел, тя е велика! Тогава тя ми направи комплимент, че съм изпяла напълно различна песен от оригинала, а и не изпълнявам целия текст, защото е много дълъг. Щастлива съм, че и други изпълнители в Израел, дори и Лара Фабиан пеят моята версия на песента „Евкалиптът“.
С какво чувство, пристигате всеки път в България и специален ли беше изборът, българската публика да бъде първата, която ще чуе новия ви албум.
Ищар: „Тъй като пилотният сингъл от албума „Baila“ се казва „В Париж“, беше логично да направя първия си концерт в Париж, но аз предпочетох да е в България, защото тук се чувствамкато у дома си. Завръщането тук е като да премина в другата стая на дома ми, за мен това е нещо много естествено. Вярно Париж е моят дом, но знаете ли, това е особено усещане, нямам обяснение защо е така, просто ми се прииска да го направя тук, при вас, това е всичко. Искам да благодаря на всички българи за това, че идват на концертите ми и подкрепят моята музика през изминалите години. За мен е огромно удоволствие да се връщампри вас, България е нещо като част от дома ми, част от сърцето ми, българите ме карат да се чувства сякаш съм у дома си. Благодаря ви за това, благодаря ви и за красивата песен „Облаче ле бяло“.
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Случаят с бременната 29-годишна жена от Сандански, която роди мъртво бебе, докато я транспортират с линейка към Петрич, предизвика спешни проверки,..