„Съкровището на Силвестър” е първата постановка, в която играе малкият Леонид Йовчев в театралната студия „Аванс сцена” в Плевен. Постъпва в нея на 12 години и продължава до завършването на средното си образование. През пубертета Лео имал силно и постоянно главоболие, но като излизал на сцената, всичко се променяло, защото концентрацията върху ролята премахвала физическото страдание. Ръководителят на трупата Орхан Таир го подкрепял, но и винаги изисквал повече от него. Това са първите стъпки по пътя към театъра на Леонид Йовчев.
След завършването на Езиковата гимназия с английски и руски в Плевен Лео подава документи за НАТФИЗ, но от недоглеждане изпуска датата на изпитите. Тогава се записва във Великотърновския университет в специалността „приложна лингвистика”, където учи японски, но не отдава необходимото време и усилия на този труден език. Причината – отново театърът. Този път в университетската школа на Стефан Мавродиев, който го подготвя и за изпитите в театралната академия.
В предаването "Нощен Хоризонт" Леонид Йовчев сподели, че не се е представил особено добре на кандидатстудентските изпити, но въпреки това го приемат в НАТФИЗ в класа на проф. Димитрина Гюрова. От преподавателите в академията получава най-важните уроци за професията: възможостта и способността да се общува с хора, професионалната етика, която трябва задължително да се спазва, отдадеността и желанието за работа, баланса, разума, спокойствието и необходимостта от работно самочувствие. Леонид Йовчев е дълбоко благодарен на своите преподаватели в НАТФИЗ проф. Димитрина Гюрова, Николай Ламбрев-Михайловски, Иван Урумов...
Днес Лео играе в Народния театър „Иван Вазов”. Там можете да го гледате в ролята на Хамлет в постановката на Явор Гърдев, в ролята на Гео Милев в „Гео” с режисьор Иван Добчев и в още много представления. За Хамлет и Гео получава престижните награди „Аскеер” и „Икар”. Освен това от седем години актьорът играе и в театралната трупа „Метеор”, отличена за оригинални търсения в областта на театралния език. Във всички свои превъплъщения той е съвестен, добронамерен и отдава цялата си енергия на театъра.
През свободното си време Лео чете книги, катери скали в изкуствена среда, ходи на плуване или играе борд игри със зарове и карти с приятели. Живее с една котка и куче, които е взел от улицата, защото много обича бездомните животни и ще е много щастлив и благодарен, ако хората са по-грижовни към тези животни. Темите, които го вълнуват днес, са отношението на управляващите към образованието, здравеопазването и културата. Но остава с надеждата, че това ще се промени. И споделя, че те, управниците, трябва да знаят, че на нас, гражданите, не ни е все едно какво става в нашата държава. А, ако използваме репликата на Гео от едноименния спектакъл: "С какво трябва да се съобразява театърът днес?", отговорът на Лео е: Не с парите! Това нощно докосване до твореца и човека Леонид Йовчев определено оставя позитивна следа у нас.
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..