В България все още има проблеми с прилагането на екологичното законодателство на Европейския съюз (ЕС), сочи доклад на Еврокомисията. Мръсният въздух в градовете, пречистването на отпадните води и опазването на защитените територии са основните предизвикателства пред страната ни.
От присъединяването си през 2007 г. насам България е постигнала значителни подобрения в своите екологични показатели, според оценката на Брюксел, която разглежда как се спазват вече приетите закони от правителството. Така например е постигнато почти 100% съответствие по отношение на качеството на питейната вода. Приветстван е и добрият план за управление на отпадъците.
В изпълнението обаче има редица проблеми. Противно на желаната тенденция у нас боклукът повече се депонира, отколкото се рециклира. България е с едно от най-високите равнища на депониране на битовите отпадъци - 74% в сравнение 28 на сто средно за ЕС. Качеството на атмосферния въздух продължава да буди сериозна загриженост. Над 14 000 души са починали преждевременно през 2013 г. заради концентрации на фини прахови частици, озон или азотен диоксид.
Строителството на територии от мрежата „Натура 2000“ също е сред посочените недостатъци. 1/4 от общия дърводобив е от незаконна сеч, борбата срещу която е ограничена. Докладите трябва да накарат правителствата да потърсят експертна помощ от Брюксел, стана ясно от комисаря по околната среда Кармену Вела:
Нека уточня, че този инструмент не замества наказателната процедура. Ако някоя страна - членка не спазва правилата, ще последва процедура за нарушение.
Липсата на интегриране на политиката за опазване на природата, слабата администрация и корупцията са някои от основните заплахи за биологичното разнообразие в България, пише още в анализа на Комисията.
Две тежки катастрофи с електрически тротинетки в рамките само на няколко часа поставиха под въпрос безопасността на тези модерни, но често подценявани превозни средства. В двата случая – младежи, висока скорост и липса на защита. В първия случай две непълнолетни деца са в медикаментозна кома. В тежко състояние с опасност за живота е и..
Селата, разположени северно от Габрово, които в последните 30 години са на тежък воден режим, ще бъдат захранени от градския язовир "Христо Смирненски“. Изпълнението на трите проекта за водоснабдяване на групи села започна. 25 села са обхванати в инвестиционните проекти, като единият от тях включва проектиране и изграждане на..
В Плевен 63-годишен пътник нападна със самоделно метално устройство шофьор на тролей. Управителят на "Тролейбусен транспорт“ апелира за уважение към труда на водачите в обществения транспорт. Случаят се разиграва рано сутринта на 30 април. Словесната агресия е преминала в нападение и мъжът ударил водача в областта на лявата част на врата..
Окръжната прокуратура в Монтана, която разследва тежката катастрофа от вчера, е поискала експертиза за състоянието на пътя, където е станал инцидента. При катастрофата загинаха трима служители на Българския червен кръст. Вчера около 12.00 часа, на път в района на Монтана, лек автомобил идващ от града в посока Враца, управляван от 53-годишен мъж,..
Нова експлозия отекна в Йерусалим, а израелската армия съобщи, че става дума за ракета, изстреляна от Йемен. Това е втората ракета, изстреляна от Йемен в рамките на 12 часа, отбелязва агенция "Франс прес". Йеменските бунтовници хути извършват нападения срещу Израел и свързани с него кораби в знак на солидарност с палестинците в Ивицата Газа. В същото..
"През последните 10 години имаме подобряване на диагностичните подходи, което е свързано и с повишаване информираността на медицинските специалисти и на обществото като цяло, което става по-бдително, по-знаещо". Това подчерта пред БНР имунологът д-р Петя Янкова във връзка с повишаването на броя на българите с имунен дефицит: "Свързва се и с..
" 10% увеличение на машинното гласуване би намалило дела на недействителните гласове с 0,25% и в този смисъл машинното гласуване трябва да бъде по-високо застъпено ". Това обясни пред БНР Теодора Цанкова , автор на ново проучване на Съвета за икономически анализи , което изследва влиянието на технологиите за гласуване върху точността на..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Ние сме в помийна яма. Как може да спорят държавен глава и лидер на най-голямата партия в парламента? Трябва да се изясни някой лъже ли, каква е..
Това са едни закачки, които са откакто се сблъскаха в политиката Бойко Борисов и Румен Радев . Това мнение изказа пред БНР ген. Спас Спасов, бивш..