На 11 февруари с официален концерт в австрийската столица започна тържественото отбелязване на 40-годишнината от основаването на Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена.
Той е средище на българската духовност и творчески талант, символ на българо-австрийското сътрудничество. През годините тук са оставили част от своето творческо дръзновение много художници, музиканти, актъори, писатели, учени – това каза в приветствието си министърът на културата Рашко Младенов, който лично почете юбилейното тържество във Виена. Много австрийски гости също уважиха с присъствието си това събитие, сред които : Хервиг Хадвигер – вицепрезидент на Българо-австрийското дружество, Ерхард Бусек - бивш вицеканцлер на Австрия, както и посланикът на Република България в Австрия д-р Иван Сираков, посланик Светослав Спасов - постоянен представител на ПП на Република България към ООН и ОССЕ във Виена, бившите директори на "Дом Витгенщайн" Христо Друмев и Николай Кателиев, много дипломати, представители на международни организации и културни институции в австрийската столица.
За слушателите на предаването "Алего виваче" свои мисли по повод юбилейните тържества сподели сегашният директор на "Дом Витгенщайн" проф. Румяна Конева:
За мен е радост да споделя нашето вълнение във Виена по повод отбелязването на тържествата за 40- годинишнината от основаването на Българския културен институт тук. Информацията за началната дата в далечната 1977 година открих съвсем наскоро и за мен е особено щастливо съвпадение, че решихме да стартираме през февруари юбилейните събития, тъй като се оказа, че първият концерт, който е организиран от Българския културен институт, е бил на 4 януари 1977 г. Попаднах на документ, в който се заявява, цитирам: „Това е първото официално мероприятие, организирано от Българското посолство и ръководството на "Дом Витгенщайн" в тази българска сграда във Виена, с което се сложи начало на нейната дейност. След концерта, изнесен с голям успех от певиците Евелина Стоицева, Мая Попова и Петя Григорова, посланикът - г-н Владимир Гановски, и директорът на "Дом Витгенщайн" - г-н Чудомир Начев, запознаха гостите с историята на дома и бъдещите задачи на Българския културен институт “. За нас беше огромна радост присъствието на една от тези певици - Петя Григорова, като гост на концерта, който организирахме на 11 февруари 2017 г. За сегашния юбилеен концерт се спряхме на формацията „ Quattro Piano +“ с ръководител Орлин Димитров, тъй като репертоара, който те представятq е в съзвучие с вкуса на lиенската музикална аудитория.
Концертът на формацията „Quattro Piano +“ на четири рояла и перкусии препълни залата на "Дом Витгенщайн" и се превърна в ефекто начало на юбилейните тържества. Това са петима великолепни музиканти – пианистите Лора Димитрова, Мария Деливичева, Орлин Димитров и Андрю Уотсън, както и барабаниста Ивайло Деливичев, всеки един от тях с успешна индивидуална кариера съответно в Австрия и Англия, а когато заедно се изявяват на сценатаq изпълнението им е ураган от въздействаща емоция, впечатляващ професионализъм и темперамент. В програмата на концерта във Виена прозвучаха оригинални аранжименти на творби от Бах, Бизе, Бетовен, Пиацола, Йохан Щраус, Офенбах, както и поп музика, а публиката в залата аплодираше изправена на крака и дори след втория бис искаше да задържи музикантите на сцената.
След концерта Орлин Димитров сподели:
Усещането е чудесно. Винаги свирим в този състав, не само защото всички са добри музиканти, но имаме много добра комуникация и връзка помежду ни.
Повечето от аранжиментите на формацията са направени от Лора Димитрова и Андрю Уотсън, които разказаха, че в началото репертоарът на групата е включвал предимно аранжименти на класически произведения, но в последствие са направили аранжименти и на по-пулярни „шоу“-пиеси, които са им донесли допълнителна популярност. В аранжиментите на „Quattro Piano +“ неизменно впечатлява виртуозното изпълнение на перкусиониста Ивайло Деливичев, който сподели: Не се чувставам като звезда в групата, а по-скоро съм моторът на формацията, който се стреми да сплотява всички. Радвам се, че можем да творим заедно. Нашата музика е ефектна, защото съчетава и ритъм, но и добра хармония и мелодия. Винаги се стремим да дадем най- доброто от себе си за публиката.
Чуйте кореспонденцията от Виена и изказванията на участниците в звуковия файл.Оперната прима Соня Йончева ще гостува следобед в Българското национално радио. Генералният директор на радиото Милен Митев ще ѝ връчи статуетката на Христо Илиев "Музикант на годината 2023". Йончева е изборът на радиослушателите. Световноизвестната певица беше фаворит в 33-ата национална анкета, организирана от предаването за класическа..
Скоро получавали ли сте писмо? А писмо от напълно непознат, който няма представа до кого точно ще стигнат думите му? А вие кога за последно решихте да напишете писмо? Може би ще отговорите с "Не знам" или "Скоро не съм". Можете да се включите в инициативата "Минута за Коледа" на Студентския съвет при Софийския университет „Св. Климент..
Най-новата книга на обичаната писателка Диана Христова - Олива е сборник с разкази под надслов "Да те целуне ангел". Заглавието си има история, разказите са от реалността в преобладаващата част, има и с превес на художествена измислица. Стилът е прекрасен. Диана Христова е родом от Пазарджик, по образование юрист, по призвание -..
Голям празник има тази вечер в Софийската национална опера! Започнаха премиерните спектакли на операта “Адриана Лекуврьор“ от Чилеа – първата нова оперна продукция на Националния ни оперен театър през новия сезон 2024/2025 г., специално посветена на 90-годишнините на две световноизвестни български оперни певици и солистки на театъра –..
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Подкрепата за Атанас Атанасов е свързана с подкрепа за Бойко Борисов като кандидат за премиер, но всичко може да бъде решено с преговори. Това..