Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детски спомени и любовно обяснение за актьора Юлиян Рачков в "Нощен Хоризонт"

10
Юлиян Рачков
Снимка: Андрей Манукян

Порасналото метър и 84 см момче Юлиян Рачков, който днес е актьор в Театър „София”, ни гостува в рубриката на „Нощен Хоризонт” „Магията на театъра” на връх 1-ви юни – Деня на детето. 10-то студио на "Хоризонт" изглеждаше като една голяма детска стая с много играчки, балони, тротинетка, колело, хвърчило, детски книги и с чаша прясно мляко и бисвитки за „детето” в студиото. От порасналото момче разбрахме, че малкият Юлиян се е страхувал от тъмното, от отворени шкафове и чекмеджета и от прозорците, защото си е мислел, че някои го наблюдава, или се е боял, че предметите могат да излязат в тъмното.Той не си е играл много с деца. Бил е единак и чешит, но е правил и доста сериозни пакости – като димки по балконите на апартаментите и други подобни щуротии. Много е обичал да си седи вкъщи и да чете книги за динозаврите. Негови любими играчки са били тези от колекцията Астерикс и Обелиск. Дори сега събира всички комикси за тях, което му излиза доста скъпо, защото си ги доставя от чужбина, но те са му слабост.

Юлиян Рачков е решил да става актьор, след като е гледал филма с Брат Пит и Жулиет Бинош „Легенди за страстта”. Това става сравнително късно в 10-ти или 11-ти клас, но пък влиза в НАТФИЗ още с първото кандидатстване. Безкрайно е благодарен на своя преподавател в академията проф. Атанас Атанасов. Той го е научил на дисциплината и културата да бъдеш актьор. Неговите съвети му помагат в професията и до днес.

Преди всяко представление Юлиян си „минава” текста на пиесата. После има нужда от спокойствие, покой и тишина, за да се подготви и да се настрои за спектакъла. Преди да излезе на сцената, вдига високо дясната си ръка в юмрук. Това е нещо като ритуал, появил се с неговия моноспектакъл „Гъдулката гори”. За Рачков моноспектакълът е висш пилотаж на актьорското майсторство. Твърде сложно е да се играе такъв спектакъл, но въпреки всичко е много зареждащо. Тази пиеса вече не се играе, но можете да гледате Юлиян Рачков в представленията на Театър „София” „Женитба”,”Мери Попинз”, „Анна Каренина”, „Апетит за череши”, „Нощта на 16-ти януари”, Питър Пан”, „Ревизор”, Парижката Света Богородица” и други.

Днес Юлиян Рачков се страхува да не би животът му да е станал много нормален. Не иска да загуби любопитството, което имат децата, защото в противен случай всичко наоколо може да стане скучно. В живота за Юлиян най-важно е да съхрани себе си и да бъде добър човек, който съхранява ценностите, на които държи. Съжалява, че не му остава време за най-близките му, но театърът изисква голяма всеотдайност от актьора. А без театъра Юлиян Рачков няма да е пълноценен, удовлетворен и щастлив.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15

Шопенова гала във виенския Концертхаус с българско участие

На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Между светлото и тъмното - Марина Александрова показва свои творби в Полша

Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша.  Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..

публикувано на 11.04.25 в 10:03

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26