Европейският съюз (ЕС) и Русия отново демонстрираха разногласия по решаването на кризата в Сирия. След срещата си в Брюксел първите дипломати Федерика Могерини и Сергей Лавров публично размениха реплики относно необходимостта от европейски санкции срещу режима на Башал ал Асад.
Върховният представител по външната политика на ЕС обяви, че с руския външен министър са установили сфери, в които двете страни могат да си сътрудничат. Точно тогава обаче Лавров обвини ЕС, че икономическите санкции, които заедно със САЩ налага на режима на Асад, вредят на хуманитарната ситуация в Сирия:
Санкциите много пречат на производството на стоки от първа необходимост в Сирийската арабска република, включително лекарства. Страната имаше добре развита фармацевтична индустрия, но тя беше покосена от санкциите, наложени от нашите западни колеги.
Федерика Могерини незабавно опроверга твърдението:
Нито една от нашите санкции срещу Сирия не засяга цивилното население. Всички те са насочени само срещу лицата, които имат отговорност за войната.
Могерини допълни, че ЕС е дал близо 10 милиарда евро в помощ на сирийците и се гордее, че не е военен играч на територията на страната. Тя повтори, че е нужно политическо решение, приемливо за всички обществени групи в Сирия.
След въпрос на журналисти Лавров не потвърди конкретно намеренията да експулсира 30 американски дипломати от Москва заради замразените в САЩ руски активи, както някои медии информираха:
Ако видим, че Вашингтон не смята за необходимо да спазва международните си ангажименти, ще приемем ответни мерки. Според закона на дипломацията в основата на всички отношения е реципрочността.
Миналия декември по нареждане на Барак Обама американските власти конфискуваха руски дипломатически имоти по обвинения в шпионска дейност срещу кампанията на президентските избори.
Студентите в Гърция се подготвят за масови протестни демонстрации в памет на загиналите по време на студентските бунтове в Техническия университет в Атина. Засилени полицейски части охраняват всички студентски градове. Днес се навършват 51- години от студентския бунт в Политехниката в Атина, който поставя началото на края на военната..
Властите в Кипър разрушиха плажен бар, тъй като застрашава емблематични за региона и Средиземно море костенурки. Заведението се намира в защитена зона за гнездене на морските обитатели на западния бряг на острова. Барът е бил построен незаконно на плаж в залив в област Пафос. Той попада в защитената зона на мрежата Натура 2000, няма..
Великобритания обяви, че ще отпусне 113 милиона паунда или 143 милиона долара в помощ на около 1 милион души, засегнати от войната в Судан. Помощта е двойно повече на тази изпращана от Лондон досега. Планирано е тя да обхване 600 000 души в самата страна и още 700 хиляди в съседните държави. Конфликтът между армията и паравоенните Сили за..
Културният туризъм заема около 20 процента от туристическия продукт на страната, сочат данните от проучване на Министерството на туризма. Ако досега имиджът на България се свързваше основно морския туризъм, който заемаше дял от 70 %, и около 15% зимен ски туризъм, то България вече може да се похвали с относително диверсифициран туристически..
Венецуелската Главна прокуратура освободи 225 души, арестувани по време на антиправителствените протести, обхванали страната след оспорваните президентски избори през юли, предаде Ройтерс. "В периода между… петък (15 ноември) и събота (16 ноември) бяха разгледани и изпълнени 225 мерки за неотклонение на лица, преследвани за прояви на насилие..
Над 2 милиарда лева ще бъдат инвестирани в земеделието и селските райони у нас през 2025 година. Това реши Комитетът по наблюдение на Стратегическия план за развитие на земеделието. Парите са насочени към интервенции за модернизиране на земеделието и развитие на местните икономики. Част тези средства са предвидени и за напояване Още..
Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп номинира за министър на енергетиката Крис Райт - изпълнителен директор на компания за добив на нефт и газ чрез фракинг. При представянето му Тръмп заяви, че очаква от него да намали бюрокрацията, което да предизвика нови инвестиции в изкопаемите горива. По-рано в социалните мрежи самият..
" Нито аз, нито другите изключени - те са десетки, а в следващите дни и седмици те ще бъдат стотици, се чувстваме изключени от нашата партия - партията,..
Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на..
Служебните правителства ни отдалечават от еврозоната, това и предишните. Премиерът Димитър Главчев и финансовият министър Людмила Петкова говореха..