Председателят на Европейския съвет Доналд Туск поиска спешна среща с президента на Полша Анджей Дуда заради приетите промени в системата на правосъдие в страната. В писмено изявление Туск, който е бивш полски министър-председател, изрази тревога за международната репутация на родината му.
Целта на срещата според Доналд Туск е да се избегне неприятно развитие, което може да доведе до маргинализацията на Полша в ЕС. Подчиняването на съдиите на правителствен контрол от управляващата партия "Право и справедливост" съсипва и без това помраченото обществено мнение относно полската демокрация, заявява Туск, който беше основен политически опонент на сегашните управляващи, преди да заеме високия пост в Брюксел.
Тези действия противоречат на европейските ценности, подлагат на риск репутацията на Полша и в политическия смисъл ни пренасят във времето и пространството назад и на изток, смята още председателят на Европейския съвет.
Това е причината за вълната от критики към Полша, отправени от Европа и целия Запад, обяснява Туск, който припомня, че отдавна не се е говорело толкова негативно за родината му.
Вчера ЕК заплаши Варшава с активирането на чл.7 от Лисабонския договор заради погазване на върховенството на закона. Той предвижда най-тежката санкция – лишаване от право на глас в ЕС, ако това решат останалите му 27 лидери, с които Туск разговаря всекидневно.
Нямаме много време и международната ситуация е наистина сериозна, предупреждава Доналд Туск и призовава полския президент Анджей Дуда, който има право на вето върху законите, да съдейства за намиране на приемлив компромис.
Долната камара на полския парламент прие спорния закон за реформа на Върховния съд. Нормативният акт беше внесен от управляващата партия "Право и справедливост". Законът дава контрол на политиците, а не на съдиите, върху най-висшата съдебна инстанция на..
Масово стълпотворение се очаква на Хиподрума в хърватската столица Загреб, където тази вечер ще се състои концертът на хърватската националистическа фолк рок звезда Марко Перкович и неговата група "Томпсън", съобщава новинарският сайт Индекс. За..
Изпитите след 7-ми клас трябва да се променят. Това обясни пред БНР министърът на образованието Красимир Вълчев. "Да има повече практически задачи. Едно от намеренията ни е да има интегрални изпити. Да започнем да мерим и компетентности,..
Проучване, поръчано от вестник "Сънди таймс", показва, че по-голямата част от британците смятат, че лейбъристкото правителство е не по-малко хаотично от предишното на консерваторите, а рейтингът на премиера Киър Стармър е рекордно нисък. Минути..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в еврозоната като насилствено: "Нашата цел беше една и ние вече я постигнахме - цял свят и цяла..
Двама трафиканти на мигранти в Гърция получиха присъда от общо 246 години затвор. Наказателният съд на област Додеканези издаде шокиращата присъда за двама турски граждани. Те са арестувани преди година до остров Кос за нелегален трансфер на 33..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването. "В целия цивилизован свят специализантите вземат..
България на път, но в безпътица! Върви объркана, разединена и с пробит бюджет към еврозоната. "Съдружници по неволя" крепят правителството, за да не бъде компрометирано от вотовете на недоверие пред европейските партньори по-малко от..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..