СЕТА води до премахването на 98% от търговските мита между ЕС и Канада като ограничения има само за някои селскостопански продукти, за които беше договорено запазване на квотния режим. Производителите на 190 защитени търговски марки ще могат да се ползват от закрила на канадския пазар и да се продават под собствените си имена.
В този си елемент сметката е безспорна - това са пари, които се прахосват в търговията за безсмислено облагане между някакви обичайни, западни, европейски партньори и после този разход вече ще изчезне. Това е най-видимият пряк ефект. Отношенията на България с Канада са ясни - Канада няма как да се класира като най-големия ни основен партньор - нито търговски, нито инвестиционен. Между другото имаме търговски излишък във взаимоотношенията си с Канада, т.е. повече изнасяме, отколкото внасяме. Имаме един пазар от български фирми, които изнасят към канадския пазар за над 90 милиона лева, и целият този пазар подлежи на тези мита, които са обикновено около 10 - 15 %. Безспорно, когато се олекоти една подобна търговия, и то в рамките на около 10% да изчезне едно облагане, това ще позволи на фирмите, които са най-вероятно около 200 на брой и имат вече активни отношения с канадския пазар, да могат да го правят по-лесно. В този смисъл някакъв ръст ще има, но ще има и възможност за други фирми, които досега не са го правили, евентуално също да погледнат към канадския пазар. И към момента има малки фирми, които успяват, но в бъдеще, вероятно ще бъдат повече, коментира в предаването „Преди всички“ старши икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев.
Освен търговските условия, със СЕТА се урежда и взаимната закрила на инвестициите и на интелектуалната собственост. Споразумението има разпоредби, отнасящи се до околната среда и до риболова. Всички те започват да действат от днес - 21 септември.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Временно влиза в сила споразумението за свободна търговия между ЕС и Канада, известно като СЕТА. Документът, който беше одобрен от Европейския съвет и Европейския парламент, предвижда премахване на 98 % от търговските мита между страните от Евросъюза и..
Трябва веднага председателстващият Народното събрание да изчете парламентарните групи, ако трябва представител на всяка група да ги изчете, Радев да мине в рулетката и да почваме, каза пред медиите в кулоарите на парламента Делян Пеевски, лидер на..
Служебният премиер Димитър Главчев отбеляза в началото на правителственото заседание, че месец след проведените предсрочни парламентарни избори Народното събрание все още е на първото си заседание. Според Главчев всички очакват от политическите партии да..
Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от "Има такъв народ" отново ще са на балотаж за председател на парламента. Преди повторното гласуване Народното събрание излезе в едночасова почивка. На първия тур от днешния шести опит за избор на..
Инвеститорите все още оценяват въздействието на влязлото през нощта примирие между Израел и "Хизбула". Затова цените на петрола се задържаха около вчерашните си нива при азиатската търговия. Фючърсите на сорта "Брент", референтен за Европа,..
Със срещи в Хошимин продължава посещението на президента Румен Радев във Виетнам. Държавният глава разговаря със секретаря на партийния комитет на града и откри виетнамско-български бизнес форум. В него участват 185 компании от Виетнам. Радев..
Без дебати и без нито един глас "против" Прокурорската колегия допусна единствения кандидат за главен прокурор Борислав Сарафов до последната фаза на процедурата - изслушване от Пленума на Висшия съдебен съвет. Преди гласуването кадровиците..
Депутатите от коалицията ГЕРБ-СДС ще отправят две питания до Конституционния съд. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че едното питане е за правата на депутатите, а другото - дали Висш съдебен съвет с изтекъл мандат може да проведе процедура..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..