Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за композитора Петър Ступел

Композиторът Петър Ступел
Снимка: Съюз на българските композитори

На 30 ноември се навършиха 20 години, откакто напусна този свят един български композитор с особени заслуги към детската  и естрадната песен - Петър Ступел. И ако естрадните му песни от 60-те и 70-те години на отминалия век навяват само спомени, то детските му песни и днес се пеят от нашите деца, а едва ли има българин, който да не е чувал „Зайченцето бяло“, дори и да не знае кой е написал музиката и текста.


Петър Ступел е роден на 27 април 1923 година в София, в музикантско семейство. Учи пиано от малък при известната клавирна педагожка Мара Балсамова, след това завършва Музикалната академия в класа на Андрей Стоянов. Специализира камерна музика в Будапещенската консерватория при Лео Вайнер и Пал Кадоша. Започва кариерата си като музикален редактор в Детската редакция на Националното радио, а от 1953 до 1965 г. е композитор в Ансамбъла за песни и танци на Българската армия. После е музикален редактор и в „Балкантон“, от 1967 до 1972 г. е главен редактор на музикалните предавания на Националната телевизия, а от 1980 г. до смъртта си на 30 ноември 1997 г. е директор на Международния фестивал „Софийски музикални седмици".

Още като студент  през 40-те години композира песни по стихове на млади поети, а през 60-те и 70-те години създава редица естрадни песни, удостоени с наградите на фестивала „Златния Орфей“, оказали голямо влияние върху формирането на нашата популярна песен.

Петър Ступел е написал музиката към знакови български фирлми като „Любимец 13“, “Бъди щастлива, Ани“,таринната монета“, “Специалист по всичко“, “Таралежите се раждат без бодли“ и др. Заедно с Атанас Бояджиев пишат музиката към телевизионите сериали “На всеки километър“ и „Капитан Петко Войвода“. Много популярна е неговата театрална музика, особено песните към пиесата на Валери Петров „Когато розите танцуват“, играна в Сатиричния театър.

Петър Ступел композира и мюзикълите „Сламената шапка“, “Златната ряпа“, филмовият мюзикъл “Баща ми,  бояджията“, автор е на много детски песни, оперети, оратория. Но всички го познават от прекрасната  и най-популярна детска песен  „Зайченцето бяло“. Автор на текста е Леда Милева.

През 1979 година в студиото на Българското национално радио са гостували Леда Милева, Петър Ступел и Александър Райчев. Техния разговор е записан и съхранен в Златния фонд на БНР. Чуйте в рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказа на Леда Милева и Петър Ступел за съвместната им работа и създаването на прочутата песничка.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сладостите на камерното музициране в нов албум за виолончело и пиано

Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли  Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..

публикувано на 13.07.25 в 19:27
Петър Щабеков

Спомен за Петър Щабеков

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..

публикувано на 13.07.25 в 17:18

"Надпяване" – фолклорна класация, юли 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 13.07.25 в 12:43
Симона Симеонова

Симона Симеонова за дебютната си авторска песен "momentum"

Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен.  След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет.  Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..

публикувано на 12.07.25 в 10:30

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..

обновено на 10.07.25 в 18:58

Започва фестивалът Arbanassi Summer Music

Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли.   Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..

публикувано на 10.07.25 в 09:50
Младежки камерен хор

Младежки камерен хор "Охана" спечели Гран при на нациите 2025

От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите".  С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..

публикувано на 09.07.25 в 15:54