Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сценарист: Искахме "Дъвка за балончета" да върне усещането за качествен и гледаем филм

"Дъвка за балончета"
Снимка: БНТ


Искахме да върнем в зрителите усещането, че един филм може да бъде едновременно гледаем и качествен. Това заяви в интервю за „Хоризонт до обед“ българският сценарист Теодора Маркова – един от хората зад наскоро излезлия филм „Дъвка за балончета“.  

Нейната визитка включва още работа по сериалите „Забранена любов“, „Стъклен дом“, „Фамилията“, „Под прикритие“ и „Революция Z“.

„Дъвка за балончета“ е първият й пълнометражен филм, който пише заедно с Георги Иванов, Тео Чепилов и Невена Кертова. Сценарият е написан за едно лято преди 9 години, с невероятно вдъхновение, но липсата на финансиране отлага реализацията му във времето. 

Лентата на Станислав Тодоров-Роги, с Теодора Духовникова и Иван Юруков в главните роли, излезе миналия уикенд и в момента е най-гледаният филм в българските кина. Прожекциите му са посетени от над 11 000 души и са донесли над 100 000 лева приходи.

Доволни сме не толкова от финансовия резултат, колкото от поздравленията, които не спираме да получаваме. Надявали сме се, че хората ще ги развълнува този филм, но не сме очаквали реакциите да са „Размазахте ни“, „Разбихте ни“, „Какво направихте с нас“. Получаваме много силни мнения. Може би (причината са) носталгията и любовта взети заедно

Искахме да върнем в зрителите усещането, че един филм може да бъде едновременно гледаем, интригуващ, вълнуващ и качествен. Напоследък има тенденция в европейското кино за две много крайни течения. Едното е силен бокс офис, където се търси комерсиален успех на всяка цена. Другата крайност е ориентирана към фестивали, където филмите са доста по-затворени, трудни за възприемане и невинаги могат да добият популярност.

Маркова призна, че от малка е мечтала да пише сценарии за филми. Преди това обаче професионалният й път минава и през радио журналистиката.

Около 2-3 месеца е грубият период за писане (на сценарий за игрален филм). Има спорове и обикновено завършват с някакъв тип развод, понеже сме много близки и нямаме задръжки между нас. Общуването е на семейно ниво. Много спорим - разкри тя напрегнатата понякога атмосфера в творческия процес. 

Случва се сценарните спорове да бъдат решени и през сроковете, особено що се отнася до сериалите, където работата седмица за седмица води и до това да вземеш „по-малко лошото решение“, допълни Маркова.

Нейното любимо „дете“ е „Дъвка за балончета“ – първият изцяло авторски филм на нейния екип, който не е съобразяван с изисквания на телевизионни продуценти и рейтинги. Относно компромисите заради рейтинга, които трябва да прави сценариста в работата си, Маркова смята:

Винаги трябва да намерим това, което да ни хареса. Дори да не ти допада докрай темата или средата, няма как да пишеш за герои, които не обичаш или не разбираш. Дори като трябва да направиш един антагонист, който е дълбоко безпринципен или неморален, работата ни е на всеки човек да се даде оправдание и да знаеш защо е такъв. Да знаеш, че дори хората, срещу които протестираме и плюем, имат някаква причина да са станали такива. За мен това е най-важното в драматургията и писането.

Чуйте в прикачения звуков файл интересните отговори на Теодора Маркова за други моменти от работата и живота на един филмов сценарист, както и бъдещите й проекти в телевизията.   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Пеев - художник, откриване на изложба в Смолян

Иван Пеев с ретроспективна изложба графика в Смолян

Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев.  Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци.  Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството.  През 1980 г...

публикувано на 06.07.25 в 05:35

Дафина Коен: В изложбите храната е главно действащо лице

"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..

публикувано на 06.07.25 в 05:20
 Яна Местдаг

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг.  Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..

публикувано на 05.07.25 в 08:15

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23

27-мия фестивал "ДокAвив" се проведе в Тел Авив

Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..

публикувано на 01.07.25 в 12:45
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30