Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мишел Барние: България ще има важна задача да поддържа единството между 27-те страни от ЕС

Снимка: БГНЕС

Главният преговарящ по Брекзит Мишел Барние пристига днес на работно посещение у нас. Българското председателство съвпада с ключов момент от преговорите. По думите му страната ни ще има важна задача да поддържа единството между 27-те страни членки и да подсигурява непрекъснат диалог между тях, ЕК и ЕП.

От самото начало в тези изключителни преговори си поставяме 3 въпроса, посочи Барние в интервю за предаването "Преди всички". Получихме отговор на първия – Обединеното кралство взе суверенното решение да напусне ЕС чрез референдум. На другите два въпроса все още нямаме отговор. Изборът на Великобритания за бъдещите ни отношения. В трите си речи Тереза Мей казва, че с напускането на ЕС, Обединеното кралство иска да се оттегли и от обединения пазар  и митническия съюз, защото не желае повече да спазва свободата на движението, настоява търговските преговори да се водят след възвръщането изцяло на неговия суверенитет, както и че не иска повече да зачита решенията на Съда на ЕС . Тези „червени“ линии са поставени от самото правителство на Великобритания.

Третият голям въпрос е свързан с изказването на американския министър на търговията Уилбър Рос, който каза на британците: „Ако искате да се сближите с нас, трябва да се отдалечите от ЕС“. Той е важен, ако Обединеното кралство поиска да напусне митническия съюз и общия пазар, да се отдалечи от модела на европейския регламент, който сме изграждали заедно в продължение на 44 години. Става дума за санитарната сигурност, принципа за превенция, социалната пазарна икономика, правата по отношение на околната среда. Например, финансовата регулация гарантира един минимум на финансова стабилност.

На въпрос как вижда ролята на България в преговорите по Брекзит, като се има предвид, че едно ротационно председателство на ЕС не променя дневния ред на Общността, Барние отговори:

Този дневен ред е правен от Съвета с участието на страната, която поема ротационното председателство. Председателството на България, което ще започне от 1-ви януари, е особено важно.  На 29 януари трябва да определим мандата за преговори по преходния период с британците според директивите, които ще приеме Комисията в сряда и които ще бъдат дадени на Съвета в края на януари. През март Европейският съвет ще даде насоките за бъдещите ни отношения. По време на българското председателство ще бъде изготвен и проектодоговорът, който сме готови да предоставим на държавните и правителствени ръководители на 26-те страни членки и на Европейския парламент на базата на съвместния доклад. По време на българското председателство ние ще работим за изготвянето на политическата декларация за бъдещите ни отношения, която ясно ще определи какви точно ще бъдат те. В този ключов период България има важната задача да поддържа единството между 27-те страни-членки, да подсигурява непрекъснат диалог между тях, нас и Европейския парламент, както и да избягва всякакви паралелни или секторни дискусии.

Барние посочи, че се предвижда бъдещо сътрудничество с Обединеното кралство в областта на сигурността и отбраната по проблеми като борбата срещу тероризма: Това е от взаимен интерес на европейците - да продължат да работят заедно и дори да ускорят сътрудничеството си в друга рамка извън тази на ЕС. То не може да се прави вече в нея поради решението на Обединеното кралство да не признава договора на ЕС. Това трябва да стане в рамките на двустранно сътрудничество между Общността и Великобритания – от една страна, в борбата срещу тероризма, където имаме абсолютната нужда да работим заедно и Постоянното структурирано сътрудничество, от друга. Моделът „Канада +++“, освен договора за свободен търговски обмен, предполага и сътрудничество в областта на правосъдието, сигурността и отбраната и на авиацията. Това са трите други плюсове освен търговията.

Барние определи като „ключов“ Европейският съвет през март за бъдещите отношения между ЕС и Великобритания: Тогава ще бъдат фиксирани насоките за бъдещите отношения. Много бих се радвал да видим ясната позиция на британското правителство и парламент тогава. Всеки модел на бъдещи отношения залага определени права и задължения. И всеки модел, който подписваме, трябва да е адаптиран към модела на партньора. Ако става дума за споразумение за свободна търговия, чиито правила да спазваме твърдо, канадският модел не е съвсем същият като този на Южна Корея, нито пък с този, който сме подписали с Япония. Какво всъщност означават тези „червени“ линии? Не искате свободно движение на хора, значи не можете да имате модела на европейското икономическо пространство. И така се стига логично до трите модела, за които стана дума.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Наум Кайчев

Доц. Наум Кайчев: С пропагандно говорене РСМ се опитва да покаже конструктивност

С пропагандно говорене РСМ се опитва да покаже относителна конструктивност. Това каза пред БНР доц. Наум Кайчев,  преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и заместник-председател на съвместната историческа комисия между България и Република Северна Македония (РСМ). Александър Николоски: РСМ има проблем не с Франция, а с..

публикувано на 27.11.24 в 14:16
Делян Пеевски

Според Пеевски коалицията "Москва" в НС вече е факт

Видяхте какво се случи в пленарната зала, коалиция "Москва“ е вече факт, каза лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски пред журналисти в кулоарите на парламента. По думите му Кирил Петков "кръжи – първо на колене при "Възраждане“, сега на колене влезе при БСП, готов на всичко, за да опази ограбеното". Пеевски се обърна към избирателите на..

публикувано на 27.11.24 в 14:09

Шести опит – неуспешен: Пак не избраха председател на НС

И шестият опит за избор на председател на 51-вото НС се провали. Достигналите до балотажа двама кандидати Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН, не събраха нужното мнозинство. Назарян получи 69-те гласа в подкрепа от собствената си парламентарна група, 147 бяха "против", четирима се въздържаха, а при прегласуването Силви Кирилов..

публикувано на 27.11.24 в 14:05
Божидар Божанов (вдясно) говори пред медиите в кулоарите на НС. Вляво -  депутатът от ПП-ДБ Йордан Иванов -  27 ноември 2024 г.

Божанов: "Демократична България" няма да пречи на избора на Силви Кирилов за председател на НС

Обединението "Демократична България", което е част от коалицията ПП-ДБ, няма да пречи на избора на Силви Кирилов за председател на Народното събрание, съобщи депутатът Божидар Божанов. Рая Назарян и Силви Кирилов отново на балотаж за председателския пост в 51-вото НС Шести опит – неуспешен: Пак не избраха председател на НС Той обяви, че..

публикувано на 27.11.24 в 13:57

За 29-и път БХРА връчи Годишните награди за професионални постижения в областта на туризма

Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация за 29-и път връчи своите Годишни награди за професионални постижения в областта на туризма на церемония късно снощи.  БХРА връчва годишните си награди Годишните награди на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация традиционно отличават най-добрите в туристическия сектор за изминалата..

публикувано на 27.11.24 в 13:53
Президентът на Кипър Никос Христодулидис.

Кипър приветства прекратяването на огъня между "Хизбула" и Израел

Кипър приветства постигнатото споразумение за прекратяване на огъня между "Хизбула" и Израел и е готов да допринесе по всеки възможен начин за неговото прилагане. Това е заявил президентът на Кипър Никос Христодулидис в телефонния си разговор днес с ливанския премиер Наджиб Микати, съобщиха от правителството. Кипърският президент предлага на..

публикувано на 27.11.24 в 13:50

Почти тройно увеличение на спестяванията на магистратите за последните 10 г.

Почти три пъти са се увеличили спестяванията на магистратите за последните 10 години. Това сочат данните от анализ на дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет, където своите имуществени декларации са длъжни да подават съдии, прокурори и следователи.  Анализът е изготвен от мултидисциплинарен екип изследователи от Българския институт..

публикувано на 27.11.24 в 13:49