Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кулинарна история - първата готварска книга на български език

Разговор с историка Стефан Дечев за  появата и значението на първата готварска книга на български език като част от характерната за 19 век тенденция в Европа за издаване на готварски книги. Чрез тях авторите им се стремят да доведат професионалните умения на готвачите до домакинята от средната класа. Кухнята, представена на страниците на Славейковата книга, се разглежда като компилация между османската кухня на Цариград и модерната практична европейска кухня на времето.Славейковото издание довежда много рецепти до българския дом и подготвя почвата за бъдещото им въплъщение след десетилетия като национални ястия.

Не са малко наблюдателите и българските дейци от последните десетилетия под османска власт, които се оплакват от лошото готвене. То представлява една вековна рутинна практика без някаква особена изтънченост и богато разнообразие от ястия. Не бива да се приема за случайно, че на този етап ясно се очертава относителна липса на представата за майката и бабата като изкусни готвачки. Вярно е, че жените „месят и готвят“. Ала трудно се натъкваме на описания на конкретни тънки кулинарни умения при приготвянето на дадени ястия, макар старите обикновено да наглеждат готвенето на снахите. Липсват обикновено и някакви изтънчени ястия дори като наименования. Говори се за „баница“, „печена кокошка“, „агне“ и т.н. Описанията на разни тлаки и седенки не са придружени с детайли по отношение на ястията, които домакинята е предоставила на насъбралите се. Твърде редки са сведенията за майки и баби, притежаващи изкусни готварски умения. И когато се появяват, те се свързват с професионалното готварство и хранителните продукти на големия град. Разрешаването на този проблем е задача за бъдещето и най-вече дело на кулинарната книжнина. Началото ѝ е поставено през 1870 г. в Цариград с появата на първата готварска книга на български език, съставена от популярния редактор на в. „Македония“ Петко Рачов Славейков, пише в своя статия историкът Стефан Дечев.

Чуйте разговора в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

05.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 05.01.15 година. 

публикувано на 05.01.25 в 08:15

Един ден "Хоризонт"

На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на  БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и  повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови  предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти  октомври 1965-та - първоначално само във..

публикувано на 03.01.25 в 03:00
Мария и Андрей Щремфел

Мария и Андрей Щремфел – една от най-известните двойки в алпинизма

Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света.  Миналия месец Андрей Щремфел..

публикувано на 30.12.24 в 11:00

29.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца:  "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.

публикувано на 29.12.24 в 08:15

22.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.

публикувано на 23.12.24 в 09:08
Марина Великова

Музикалният редактор на БНР Марина Великова потегли към Антарктида

Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова.  Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън.  33-ата ни полярна експедиция отново ще си..

публикувано на 21.12.24 в 15:52
Изваждането на Отавия Пиана

Екстремните спортове 15 - 21 декември 2024

С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..

публикувано на 21.12.24 в 15:04