Спелеологът Алексей Жалов е инструктор по пещерно дело, човек на когото можете да разчитате, ако закъсате в пещера или пропаст. Изследвал е повече от 1000 пещери в България, Испания, Франция, Гърция, Виетнам, Китай, Албания и в Иран. Участник е и в експеримент за продължителен престой на хора в пещера. Автор е на книги и статии по спелеология.
Алексей Жалов отива за първи път в Голо Бърдо през 1994-та година. Повод за това му дава филм на екип на Телевизионен център Благоевград, излъчен по Българската национална. Тогава разбира, че в Албания живеят българи. "Те са съвсем като нас", казва Алексей Жалов, "но общувайки с тях, пред мен се разкри една драматична част от техния живот. Защото ние говорим за майка България, а те питат "Каква е тази майка България, която изоставя своите деца", това го е попитал жител на село Стеблево.
"Те не очакват нищо, но се радват, когато сред тях са българи. Много са гостоприемни, много отзивчиви, с удоволствие споделят всичко което ги заобикаля и трудностите на техния живот. Пеят забравени български песни, разказват приказки, легенди. Въпреки диалекта, на който говорят, по всичко личи, че това е запазения архаичен български език".
През 2004 година Алексей Жалов е бил ръководител на българска пещерна експедиция и е направил първите записи на народни песни. С помощта на Института по фолклор към БАН песните са били нотирани и са им били свалени текстовете. Едно част от една песен:
"Пилено ми пей, сутро е рано, рано пред зора. Стани ми стани, млада невесто, ръчай , поръчай що да ти купам? Я ли пари сакаш или писмо сакаш или мене сакаш, дома до дойдам. Не ти пари сакам, не ти писмо сакам само тебе чакам дома да дойдеш..."
"Българският дух и съдбата на българите извън пределите на нашата страна са нещо, което изключително много ме вълнува. Там имам приятели. Хора, за които мисля, които мислят за нас ", казва Алексей Жалов.
интервюто с него можете да чуете в звуковия файл
На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
Рубриката от 09.02.25 година. Водещ е Даниела Якова.
Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристига в България . В края на февруари тя ще бъде гост на първия рожден ден на най-новата зала за катерене в София. 25-годишната словенка е 8-кратен световен шампион, както и първата жена, преминала в стил "онсайт" маршрут в скалното катерене с категория на трудност 8с. Росен..
Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..
През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..