От 15 години в двора на висшето училище се изгражда православен храм, носещ името на Св. Евтимий. Продължава националната благотворителна кампания за довършването на храма. Средствата, които сега се набират, са предназначени за цялостното интериорно оформление – стенописи, проектирането и изработката на иконостаса, иконите, църковна мебел и утвар.
Репортаж на кореспондента ни във Велико Търново Здравка Маслянкова.
В деня на Свети Евтимий, патриарх Търновски, в университетския храм свещеноиконом Славчо Иванов, протосингел на Светата Великотърновска митрополия, отслужи празничен акатист.
Евтимия, преблажени, отче наш. Ти, който с православието си утвърдил твоите люде в борбата им срещу агаряните. Затова с обич те възхваляме, казвайки така: Радвай се, светозарна звезда от Търново града изгряла.
Идеята за изграждането на университетски храм, носещ името на Свети Евтимий, се заражда през 2002 г. Тя е на тогавашния ректор на Великотърновския университет проф. Иван Харалампиев. Решено е университетският храм да бъде изграден на източната страна под Ректората на Великотърновския университет. Днес проф. Харалампиев споделя:
Църкви и катедрали са строени с векове. Аз съм оптимист. Като чух още миналата година и камбанен звън, значи че я има църквата. Тя беше построена в края на 2006 -началото на 2007 година без да бъде направена замазка. Сега има и замазка. Затворена е църквата. Надявам се до една година да бъде свършена. Защо е важно да го има този храм на името на Св. патриарх Евтимий? Защото друг няма. Защото Св. патриарх Евтимий е идна изключителна личност в нашата духовна, история и народностна история. Той заслужава. В Търново е просял, прославил се е като патриарх, като духовник и книжовник. Тука, както казва неговият биограф Григорий Цамблак, камъните са плачели, когато са го изпращали на заточение.
На 20 януари 2003 г. в Деня на Свети Евтимий, Патриарх Търновски, и 610 години от неговата кончината, с благословията на Негово Светейшество патриарх Максим и в присъствието на Светия синод на Българската православна църква е направена и първата копка. Проектът е дарение от арх. Теофил Теофилов. Впоследствие, с определянето на новото място пред университетската библиотека, проектът е преработен. Следват документалните процедури за частично изменение на устройствения план, а през октомври 2006 г. се прави първа копка на новото място. За четири месеца грубият строеж е готов. С решение на Министерски съвет от 2010 година храмът е прехвърлен на Великотърновската света митрополия.
Внушителната сграда е класическа кръстокуполна църква, чиято разгъната площ е около 500 кв.м., а на долното й ниво има параклис на светите братя Кирил и Методий. В продължение на 8 години, по различни причини, строителството на черквата е спряно, докато ректорът проф. Христо Бонджолов не решава, че трябва да се възстановят дейностите по доизграждането на университетския храм.
Близо 100 000 лв. са събрани на двата благотворителни бала през миналата година, чийто основен организатор е бизнесменът Стефан Шарлопов, възпитаник на Великотърновския университет. Парите са използвани за довършителни строителни дейности по храма – доизграждане на куполите, меден обков, дограма, изолация на стените и измазване, обясни ректорът проф. Христо Бонджолов.
Чакаме от чужбина да се доставят допълнителните неща, които са поръчани там. Говорим за купола на църквата и кубетата отгоре да се направят. Камбанариите също са поръчани в чужбина. Камбаните са поръчани в Русия.
Все се надявам да успеем да го довършим, срокове в тази работа няма, защото не е дело на един човек или на един университет. Изграждането на един такъв храм е общонародно дело.
Хората разбират необходимостта от изграждането на храма и от това, че трябва да се помага. Продължиха да помагат и след това нещо и сега са изявили такава готовност.
През редица трудности преминава строителството на храма, носещ името на Св. Евтимий. Когато монтирали прозорците, се наложило пълно разглобяване на стъклопакетите, за да се напасне всичко до най-малкия детайл, споделя инж. Олег Божанов, член на църковното настоятелство.
След май месец ще имаме по-голямо виждане за довършителните неща, които са във външната част, ще има и така наречената вертикална планировка с всички изисквания според канона и според строителните разрешения. Както например, че горните прозорци трябва да бъдат отворени и има идея те да бъдат с дистанционно, тъй като ще запалват свещи тука. Не са го предвидили. Не е възможно един единствен изпълнител да направи цялото строителство.
Националната благотворителна кампания за довършване на храма продължава и днес. Средствата, които сега се набират, са предназначени за цялостното интериорно оформление – стенописи, проектирането и изработката на иконостаса, иконите, църковната мебел и утвар.
Да има църква, носеща името на Св. Евтимий, Патриарх Търновски, именно на Света гора, не е кауза само на Великотърновския университет, а е общобългарска кауза, защото на това място е бил манастирът „Св. Троица”, люлката на Търновската книжовна школа, чиято историческа мисия е оказала огромно положително влияние за духовното развитие на българския народ като нация.
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..
За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова. Една от лентите, чиято премиера ще бъде..
Николай Русев премина маршрут от най-високата категория на трудност в България за момента - "Burzum" 9a . Линията, накована от Ивайло Радков - Фазата, започва със 180-градусов таван, а след счупването на основна стъпка преминаването изглеждаше почти невъзможно. Русев обаче намери друг начин и на 5 ноември успя. “За категорията ми е много сложно..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..