Българското национално радио връчи наградите от конкурса за нова българска поп и рок песен „Пролет“ 2018 на церемония в Първо студио на БНР в сряда вечерта.
В 49-ото издание на конкурса на БНР тази година се включиха 50 кандидати, а 13 от тях представиха изпълненията си на церемонията.
Голямата награда - участие във фестивала „Евросоник“ в Грьонинген, Холандия, спечели песента „Collide“ на певицата Рут Колева.
Първа награда печели трио „Ла Ти Да“ с песента си „Не и на теб“ по музика на Живко Петров и текст на Гергана Турийска.
Второто място е за Lina Nikol & K Ross и песента „До сутринта“.
Още една Специална награда за участие на тазгодишното издание на Радио парк фест, които ще се проведе от 15 до 17 юни в Южния парк в София, спечелиха група Dead Man's Hat.
The Cool Cats - групата на Лъчезар Кацарски, взе наградата за дебют, а наградата за музикалната и журналистическата гилдия получиха група Rewind с песента си U B The Change.
Слушателите на БНР отличиха групата Indigo Kids и песента им „Sadisfied”.
В екипа на 49-ото издание на конкурса „Пролет“ по традиция са включени музикални редактори, автори и водещи на предавания за българска музика, звукорежисьори и продуценти.
Конкурсът „Пролет“ е създаден през 1970 г. в Българското национално радио с цел да се стимулира създаването на нови български поп и рок песни.
Идеята е след предварителна селекция одобрените песни да се запишат и продуцират от БНР, а след излъчване наградите се определят от професионално жури и слушателски писма.
В продължение на десетилетия конкурсът създава и популяризира творчеството на композитори, поети, текстописци, аранжьори, изпълнители, групи. Той се утвърждава като един от най-авторитетните конкурси в България. Благодарение на него са създадени десетки стойностни шлагери и хитове.
Мисия на програмите на БНР е да съхранят традицията и популяризират българската музика.
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в..