Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са перспективите на изкуствения интелект в журналистиката

| обновено на 03.05.18 в 12:51
Снимка: pixabay.com

Ще бъдат ли заменени журналистите в близкото или далечното бъдеще от роботи, особено когато работят в районите на военни действия или друга опасна среда? Този въпрос, който само преди няколко години беше част единствено от визиите на футуролозите и сценаристите на фантастични сериали, днес вече звучи актуално и е на дневен ред за обсъждане сред програмистите и медийните компании. Темата коментира в специално интервю за предаването "Хоризонт до обед" един от легендарните журналисти в Израел, който от 40 години изследва връзката и взаимодействието между технологиите и медиите. Това е проф. д-р Елевер Щрайх-Латер, декан и основател на училището по комуникация в Академичния интердисциплинарен център в Херцлия, който през дългата си журналистическа кариера е предавал от места, където е почти чудо да се проникне.

Изкуственият интелект вече навлиза смело и в журналистиката, като дори има медийни компании, чиито "служители" са само роботи:

"Робот в журналистика е всъщност компютърна програма, която е в състояние да върши каквото прави човекът-журналист – събиране на информация, обработка и писане на журналистически материал по автоматичен начин. В света има 12 фирми – в Америка, в Европа, в Русия, в Китай и в Индия, в които няма хора-журналисти, а само програми роботи. Явлението се разширява. Затова написах първата в света книга, която разглежда дали роботизацията на комуникациите ще доведе до изчезване на човека-журналист", обясни проф. Щрайх, който смята, че изкуственият интелект няма да измести хората в сферата на журналистиката:

"Оптимист съм и винаги виждам полупълната чаша. Знае се, че изкуственият интелект, поне в този момент, е ограничен, липсва му изобретателността на човека-журналист – компютърната програма може да обработва данни, да търси и да намира информация при цялата необятност на мрежата, както и да селектира получените резултати. Обградени сме от 50 милиарда датчици по света, които събират данни от всички ракурси, но само журналистът-човек може да открие секретна и завоалирана информация, която изкуственият интелект не е състояние да събере. Добрият журналист, ако е творчески скроен, може да заобиколи различни бариери и е незаменим. Айнщайн казва, че най-големите открития са направени от хора, които не мислят рационално. Изкуственият интелект мисли прекалено рационално, което е шанс за човека журналист.  

Само човек може нестандартно да преструктурира събрания от изкуствен интелект материал. Роботът-журналист няма собствена социална или политическа позиция, която да отстоява, той не се бори за демокрация или против корупцията. Ако се предпочитат роботите пред човека, може да се достигне до непредвидими резултати за обществото", посочи проф. Щрайх, и подчерта, че човекът и компютърът могат да си сътрудничат при събирането на информация.

Повече по темата може да научите от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кола блъсна две 14-годишни деца в Кюстендил

Две 14-годишни деца са били блъснати от лек автомобил в Кюстендил снощи, съобщиха за БНР от полицията. Инцидентът е станал около 19:30 ч. на ул. "Христо Ботев" в града. Децата са били с електрическа тротинетка. Не са пострадали сериозно, но имат повърхностни наранявания. Пробите на водача на автомобила за алкохол и наркотици са..

публикувано на 05.07.25 в 11:01
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Войната се приема като доминираща тенденция, но това не е създаване на нов международен ред

Заобикалянето на международното право се превърна в практика. Две са международните институции - Международен съд на ООН, които съди държави и друг Международен наказателен съд - срещу хора – Путин, Нетаняху и др. Проблемът е, че нито Русия, нито САЩ, Китай, Украйна не са членове на Международния съд, коментира дипломатът и бившият..

публикувано на 05.07.25 в 11:00

Якоб Киркегор за 500% мита: Част от димната завеса, не звучи правдоподобно

Още преди разочаровалия го телефонен разговор с Владимир Путин завчера, както и преди да замрази доставките за Киев на оръжия и боеприпаси, беше съобщено, че Доналд Тръмп е дал зелена светлина идната седмица американският Конгрес да придвижи към приемане законопроекта на сенатора републиканец Линдзи Греъм, когото Кремъл нарече "закоравял..

публикувано на 05.07.25 в 10:44
Лидерите от Западна и Централна Азия по време на срещата на Организацията за икономическо сътрудничеств в Ханкенди, 4 юли 2025

7 азиатски държави се договориха за либерализиране на търговията

Седем държави от Западна и Централна Азия се договориха за либерализиране на търговията, привличане на повече чуждестранни инвестиции и сътрудничество в областта на зелената енергия, предаде Ройтерс. Договореностите бяха постигнати на среща на Организацията за икономическо сътрудничество, на която присъстваха президентите на Турция,..

публикувано на 05.07.25 в 10:38

Край Тетевен откриват 13-ото издание на "Трабант фест"

В местността "Костина" край тетевенското село Рибарица официално се открива традиционният "Трабант фест". В 13-то издание на феста ще участват около 100 автомобила от цялата страна, като най-старите са произведени 1963 г., поясни организаторът Вълчо Стаменовски. "За първи път ще покажем Трабант линейка, бърза медицинска помощ с пълно..

публикувано на 05.07.25 в 10:20
Река Сена в Париж

Парижани и туристите отново ще могат да се къпят в Сена

Парижани и туристи ще имат възможност да плуват в река Сена от днес, след като местните власти отмениха забрана, действала повече от век. Три открити басейна са създадени от местните власти - един близо до Айфеловата кула, един близо до катедралата "Нотр Дам" и един срещу Националната библиотека . Басейните разполагат със съблекални и..

публикувано на 05.07.25 в 10:15
Животът ми – за Иран, гласи надпис със спрей върху разрушена от ракетен удар стена на жилищна сграда в Техеран, юни 2025 г.

Проф. Гари Сеймор: Всеобхватно ядрено споразумение с Иран не се задава

Две седмици след операцията "Midnight Hammer" - "среднощния чук", който Съединените щати стовариха в ядрените инсталации на Иран, дълбоко заровени в тунелите под Фордо и Натанз, обстановката в Близкия изток е измамно спокойна. Сразена на бойното поле, Ислямската република запазва много от дипломатическите си козове и не се страхува да играе..

публикувано на 05.07.25 в 10:12