Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Черешопроизводители от Старозагорско и Казанлъшко излязоха на протест срещу ниските изкупни цени

| обновено на 05.06.18 в 14:24
Снимка: БНР

Черешопроизводители от Старозагорско и Казанлъшко излязоха на протест срещу ниските изкупни цени и невъзможността за реализация на продукцията си. За около десетина минути по обяд те блокираха пътя към село Загоре, а главният пътен възел към автомагистрала "Тракия" остана свободен за преминаващите автомобили. На място, за да се запознае с исканията на хората от бранша, дойде заместник-министърът на земеделието Цветан Димитров.

Производителите са категорични, че има свръхпроизводство в сектора и в момента продават под себестойност. Те се надяват да бъдат компенсирани от държавата.

Около 50 черешопроизводители и берачи изразиха недоволството от ниските изкупни цени на плода, като разсипаха касети с череши на отбивката за Старозагорското село Загоре. 
Настояваме за намеса на държавата и защита на производството, съобщи Николай Атанасов от протестиращите:
"Искахме просто да бъдем чути от министъра и някой да вземе решение и да обърне внимание за тези ниски изкупни цени и евентуално да помислят за някаква компенсация, без значение по какъв начин".

Стойчо Шутов, овощар от Старозагорско, заяви по-рано днес: 

"Плащаме по 40 стотинки за килограм на берачите, а получаваме между 90 стотинки и 1 лев за продукцията. Държавата искаме да ни помогне. Ние не можем да наложим на търговеца да ни изкупува скъпо черешите. Не можем да кажем и на работника: "Ще дойдеш да ни береш за 20 стотинки или за 10". Даже в Русенска област мислят да блокират Дунав мост". 
Според заместник-министъра на земеделието Цветан Димитров, производителите трябва да направят своя собствена организация, за да бранят интересите си:
"Част от производителите нямат договори, което по никакъв начин не ги защитава. Второ, сред най-важното са тези организации на производители, за които говорим от години. Това е ангажимент на държавата и тя трябва да си свърши работата. Останалото - чисто пазарните взаимоотношения между производител и търговец, това е работа на всеки сам да си ги реши какъв договор ще подпише и каква цена ще има в този договор заложена".
Протестиращите обявиха, че ако исканията им не бъдат чути от държавата и не последват реални действия, ще има нови протести.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

13 пожара са гасили в Сливен снощи, на гара Чумерна са изгорели изоставени сгради

Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..

обновено на 10.07.25 в 02:58
Снимката е илюстративна

Няма опасност за населените места в района на пожара в Стралджа

Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен  предвид..

публикувано на 10.07.25 в 02:10
Снимката е илюстративна

10 вили изгоряха в бургаското село Изворище

10  вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност.  100 декара..

публикувано на 10.07.25 в 00:45

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но  гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..

публикувано на 10.07.25 в 00:40
Снимката е илюстративна

20 души бяха евакуирани заради пожар от вилната зона край пловдивското село Песнопой

20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив.  Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт.  Директорът на..

публикувано на 10.07.25 в 00:30
Глаевн комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Около 600 пожарникари се борят с пламъците на терен

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..

публикувано на 09.07.25 в 22:14

Протест и пред сградата на КПК в София заради ареста на варненския кмет

Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев.  Някои хора носеха плакати с  надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..

публикувано на 09.07.25 в 22:00