С изобилието и многообразието от термоминерални води и калолечебни находища, България е сред водещите туристически дестинации на Стария континент. Имаме 4 сезона, лятото е особено подходящо за излагане (дори на цялото тяло) на слънчева светлина.
Страната ни разполага с 48 климатични планински курорта, 15 климатични морски курорта, 38 балнеолечебни курорта. Водата в минералните им извори е разнообразна по химичен състав, температура и свойства. В това ни увери и дерматологът и венерологът и специалист по климатотерапия д-р Иван Богданов.
Имаме над 350 извора в над 200 находища. Земите ни още от древността са известни с различните минерални води. Много от градовете ни са построени около такива извори – София, Хисар, Кюстендил...
По думите на д-р Богданов българските дерматолози са (сред) първите, които използват организирано климатолечение за облекчаване състоянието на пациенти с псориазис. Началото е от 50-те години на ХХ век, на морския бряг. Изследванията водят към много положителни резултати.
Преди време болни се лекуваха в Тузлата, до Балчик, но сега това се прави от самите пациенти, без държавата да помага в това отношение. Там, в Тузлата, мястото е уникално, обяснява д-р Богданов въз основа на опита си – освен слънцето и морската вода, там има минерален извор с вода, подходяща за хора с псориазис, има и калолечебница, както и солена, лиманна вода.
Морето е особено подходящо за пациенти с псориазис и с атопичен дерматит, а планината е много добро място за хора с алергодерматози, подчертава д-р Богданов. И допълва, че България е с подходящи природни дадености за практикуването и на планинско климатолечение – в Рила, на Белмекен. В момента дори се сформират групи за деца.
Там на над 2000 м надморска височина организмът по естествен път започва отделянето на хормони, които имат противовъзпалителен ефект и повлияват изключително добре при атопичен дерматит, уртикария и други.
Д-р Богданов с удоволствие би практикувал отново групово климатолечение (на Тузлата, например), но смята, че за това е нужна и помощ от държавата – чрез НОИ или по клинична пътека.
Чуйте целия разговор с д-р Иван Богданов.Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...