Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До Непал и обратно – планински истории без осемхилядници

2
Снимка: Диана Чавдарова

„Страшна тъмнина, дори на летището. Много, много тъмно. И мръсно. Страшен прахоляк, мотори, коли“.Такива се първите впечатления на пътешественичката Диана Чавдарова, когато каца за първи път в напълно непознатия Непал. Те бързо развенчават мита за хималайската държава като родина на чистия въздух и кристалната вода. Точно обратното: „все едно можеш да разрежеш въздуха с нож“, допълва Диана. И въпреки неприятната първа среща със столицата Катманду, историята на това пътуване е история за добрите и усмихнати хора. За страната с осем от десетте най-високи върхове в света, в която обаче адреналинът може да се вдигне без изкачени осемхилядници.

Така Диана ни повежда на пътешествие, което включва Фестивал на храната, полет с парапланер, управляван от българин, и честване на един от най-големите хиндуистки празници – Маха Шиваратри.

А ето и съветите, които Диана получава от гид, когато се отправя на пешеходно сафари в непалската джунгла, заедно със своя приятелка:

„Ако видим тигър, трябва да го гледаме в очите, защото ако се обърнем, той много обича да гледа жертвата в гръб. Затова трябва да седим и да го гледаме в очите. Ако ни захапе мечка, трябва да я бием по муцунката, защото те много мразят да ги пипат по муцуната. Ако видим носорог, те са много бързи, трябва да бягаме на зиг-заг, защото са бързи, но пък бавно маневрени и докато взимат завоя, можем да спечелим време. И вече ако видим слон… Тогава момчето замлъкна за няколко секунди и каза: „Не искам да виждаме слон, няма какво да направим…“

Диана не среща слон в дивата природа, но пък наблюдава демонстрация с военни слонове.

„Имаше туристи, които си бяха платили да присъстват на дресировка“, обяснява пътешественичката. Тя не е сред тях, но вижда отношението към животните. „Бяха оковани във вериги, даже едно слонче се опитваше с хобота да си махне веригите. (…) Стана ми страшно мъчно.“

В Непал обаче тъгата не се задържа дълго. На изток, където времето е с 2 часа и 45 минути напред, а според местния календар годината е 2074-а, хората са винаги готови да ти помогнат, нищо че не знаят къде е България например.

За зелените планини и белите върхове, хората и орлите в небето, разбитите пътища, социалното неравенство след опустошителните земетресения през 2015-а, непалските фенове на „Лудогорец“ и още истории – чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Отлагат пускането на модерния затвор в дупнишкото с.Самораново

Министерският съвет прие днес изменение на свое постановление от миналата година, с което бе поставен срок за новия пилотен затвор и учебен център за 400 осъдени мъже в дупнишкото Самораново - този срок беше 30 април 2025 г. С приетото днес постановление срокът се запазва, но ще бъде валиден само за дейности по завършването на..

публикувано на 23.04.25 в 21:42

НАЗ призова да се отложи включването на торовете в списъка на рисковите стоки

След среща с представители на Министерството на финансите и НАП, Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) излезе с публичен призив да се отложи включването на торовете в списъка на стоките с висок фискален риск.  Според заповед на финансовия министър, от първи май, торовете влизат в списъка на стоки с висок фискален риск, което..

публикувано на 23.04.25 в 21:17
Съдебната палата в Кюстендил

Ще довеждат под конвой свидетели по фалита на Дупнишката популярна каса

Свидетели по делото за фалита на Дупнишката популярна каса ще бъдат довеждани принудително на предстоящите заседания, а на 15 от свидетелите призовки ще бъдат връчени от Съдебна охрана. Това се налага, за да може процесът да бъде финализиран. Дупнишката популярна каса беше обявена в несъстоятелност през 2013 год. Досега съдът е глобил заради..

публикувано на 23.04.25 в 20:51
Скот Бесънт

Американският финансов министър: Георгиева и Банга да спечелят доверието на администрацията на САЩ

Американският финансов министър Скот Бесънт заяви днес, че управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева и президентът на Световната банка Аджай Банга трябва да спечелят доверието на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Ройтерс. Бесънт каза още, че Георгиева и Банга трябва да пренасочат дейността..

публикувано на 23.04.25 в 20:47

Вътрешният министър: BG- ALLERT днес не се е задействала, защото не е имало необходимост

Продължава работата по уточняването на причинените щети от земетресението с магнитуд 6,2 по Рихтер, регистрирано днес след обяд в Западна Турция.  Няма жертви, но властите съобщават за 150 ранени в Истанбул.  Силно земетресение в Турция - 6,2 по Рихтер. Усети се и у нас Над 150 пострадали в паниката от труса в Истанбул Продължават..

публикувано на 23.04.25 в 20:14
Димитър Радев

Димитър Радев: Изпълнението на критерия за бюджетен дефицит "няма да е последната добра новина" за еврото

Изпълнението и на критерия за бюджетен дефицит "няма да е последната добра новина" по пътя към еврото, заяви управителят на Българската народна банка Димитър Радев в интервю за БТА по време на Пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд, които се провеждат във Вашингтон. Така той отговори на въпрос, свързан с възможното..

публикувано на 23.04.25 в 20:10

Разкрита е мрежа от руски агенти, отговорна за серия взривове в пощенски пратки

Разузнаванията на няколко европейски държави са разкрили мрежа от руски агенти, която е отговорна за серията взривове в пощенски пратки през миналата година. През юли 2024 г. серия от пратки, съдържащи запалителни устройства избухват на няколко летища в Европа. Първият инцидент става в Лайпциг, последван от взривове във Варшава и Бирмингам...

публикувано на 23.04.25 в 19:51