Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Производителността на труда у нас е 2,5 пъти по-ниска от средната за ЕС

Снимка: Биляна Борисова


Намирането на решения за намаляване на бедността и повишаване на доходите се обсъжда от години наред, но социалните неравенства никога няма да бъдат намалени.

Известно е и кои са секторите с най-ниски заплати, с лоши условия на труд и също секторите, в които заплатите надвишават средните нива на заплащане.

Експертът в КТ "Подкрепа" Ваня Григорова представи и други негативни тенденции на пазара на труда:

„Съвсем наскоро гръмна един скандал с български работнички в Белгия. Лошото е, че те са експлоатирани от българи. Според данни на НАП 58% са в риск да работят недекларирано. Това е достатъчно показателен размер за недекларирания труд в България. Това крие огромни опасности на първо място от експлоатация, а на второ място, това краде от бъдещето на работниците, защото те нямат никакви осигуровки, не могат да разчитат на обезщетение за безработица, когато останат без работа, не могат да разчитат и на майчинство, по-тежкият случай е когато не могат да разчитат и на пенсия“.

За социалния модел президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов:

„Няма смисъл да повтаряме на дълго и на широко затова, че се увеличиха  неравенствата, затова, че между най-ниската и най-високата заплата разликата става 150 хиляди пъти. Очевидно е, че Европа има нужда да направи някаква крачка обратно към себе си“.

Председателят на комисията по труда и социалната политика Хасан Адемов припомни някои от параметрите на проекта на многогодишната финансова рамка на Европейския съюз:

„За кохезионна политика за целия ЕС за следващия програмен период са предвидени 373 млрд. евро, което означава в сравнение със средствата за кохезионна политика в настоящия период са с около близо 10% по-малко. Очевидно е, че втората по големина финансова политика на ЕС с тези финансови ресурси, които са към цени в 2018 година, а финансовата рамка е до 2027 година, това означава, че намалението е изключително сериозно. Очевидно е, че бюджетът на ЕС е поставен под натиск заради Брекзит и всички нови политики, които са предвидени“.

Производителността на труда у нас е  2,5 пъти по-ниска от средната за ЕС, заплащането е 5,5 пъти по-ниско от средните нива за останалите държави от Европейския съюз, коментира депутатът от Коалиция за България Георги Гьоков, който е и заместник-председател на комисията по труда и социална политика:

„Европейският стълб на социалните права трябва да стане Единен европейски социален модел, който да наложи минимални стандарти за права и социална закрила, трябва да е част от социалната пазарна икономика и да дава повече възможност на хората, да осигурява устойчив просперитет и висока производителност, основани на солидарност, социална справедливост, равни възможности, да позволява справедливо разпределение на богатството, върховенство на закона, качествена заетост".

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов

Гуцанов: Минималната заплата през 2026 г. ще бъде около 1200 лв.

Минималната работна заплата догодина ще бъде около 1200 лева, вместо сегашните 1077 лева, ако продължи да действа записаният в Кодекса на труда механизъм за определянето ѝ като 50 процента от средната заплата за страната за период от 12 месеца - това обяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов: "Ако се спаси това правило..

публикувано на 03.07.25 в 12:44
Никола Барбутов

С искане за отвод на съдии започна заседанието по делото срещу Барбутов

С искане на отвод на част от съдебния състав започна съдебното заседание, на което ще се решава дали бившият заместник-кмет на София Никола Барбутов ще остане в ареста, или ще излезе на свобода. Адвокатът му Ина Лулчева поиска отвод на две от трите апелативни съдийки, за да се гарантира правото на клиента ѝ на безпристрастен съд. Става..

публикувано на 03.07.25 в 12:38
Снимката е илюстративна, архив.

Българин за пожарите на Крит: Проблемът е във вятъра. Хората едва стоят прави!

"Пожарите бушуват повече от 12 часа. Проблемът е във вятъра. Той е като тайфун. Духа във всички посоки. Хората едва стоят прави. Има и много суха трева".  Това разказа пред БНР Петър Анастасов, председател на Сдружението на българите на остров Крит, където огнената стихия все още не е стихнала.  Пожарникари заминаха от Благоевград за..

публикувано на 03.07.25 в 12:35
Ивелин Михайлов

"Величие" внесе нов вот на недоверие – за "несправяне с екологичната катастрофа"

От "Величие" съобщиха, че са внесли в деловодството на НС нов вот на недоверие. Той е за "несправяне с екологичната катастрофа на България". Това обяви лидерът на парламентарната група Ивелин Михайлов. Под искането за четвъртия поред вот на недоверие са се подписали от  "Възраждане" и МЕЧ. Лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов обясни защо не..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

60% от колите втора употреба – с фалшив километраж: Идва ли краят на порочната практика?

Инж. Емил Панчев от Съюза на българските автомобилисти смята, че 90% от старите автомобили, които се внасят от чужбина, са пренавити.  Пренавиването става със съответния софтуер, обясни той.  Панчев посъветва при покупка на автомобил да се потърси сервизната му книжка.  "Ако няма, може би има нещо проблемно". Много често, когато една..

публикувано на 03.07.25 в 12:05

Депутатите разискват внесения от "Възраждане" вот на недоверие

Депутатите разискват внесения от "Възраждане" вот на недоверие на правителството на Росен Желязков за провал на фискалната политика.  Пленарната зала отказа прякото излъчване на разискванията по БНТ и БНР. Предложението за пряко предаване беше направено от Петър Петров от "Възраждане" и беше отхвърлено след прегласуване с 59 гласа "за", 64..

публикувано на 03.07.25 в 12:05
Андрей Ковачев

Три политически групи в ЕП са "за" отпадане на "македонска идентичност" от доклада за РСМ

Групите на Европейската народна партия, социалистите и демократите (S&D) и "Обнови Европа" в Европейския парламент се споразумяха за отпадането на всички споменавания за "македонска идентичност" и "македонски език" от проектодоклада за напредъка на Северна Македония. Това съобщава на страницата си във Фейсбук евродепутатът от ЕНП Андрей Ковачев...

публикувано на 03.07.25 в 11:32