Така председателят на Дружеството на кардиолозите в България проф. Арман Постаджиян обяснява ниската информираност на населението за това заболяване. А то е опасно и широко разпространено (от засегнатите над 80 на сто остават недиагностицирани).
В България поне 50 на сто от хората имат завишен холестерол. Това се дължи на начина на живот, храненето, стреса. При фамилен отпечатък лошото е, че е възможен ранен сърдечен инцидент, напр. инфаркт още преди 45-годишна възраст и той може да бъде фатален.
При добра информираност подобен инцидент може да се отложи и дори спре, ако навреме се вземат мерки.
Нормите за холестерола в организма трябва задължително да се налагат съобразно съответното ниво на риска за човек, уточнява още проф. Постаджиян в интервюто си пред Радио София. При наличие на генетична мутация, нямаме голям шанс да я „излекуваме“, но с начин на живот и други мерки можем да повлияем и да контролираме биохимичния параметър, който при тази мутация предизвиква проблем в организма.
Чуйте интервюто на Георги Нейков с проф. Арман Постаджиян.
Още информация по темата и тест за наследствен риск можете да откриете във Facebook страницата на кампанията „Какъв е твоят фамилен отпечатък?“ или тук.
Тази седмица отбелязваме Световния ден на фамилната хиперхолестеролемия – състояние, характеризиращо се с повишено ниво на холестерола. Оказва се, че това е сред най-често срещаните генетични заболявания. От засегнатите над 80 на сто остават..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..