Очаква се днес да станат ясни вариантите, сред които общината и Министерството на културата ще избират за закупуването на къщата-музей на Пейо Яворов в София. Кметът Йорданка Фандъкова възложи на юристи и финансисти да проверят процедурата, така че решението да бъде законосъобразно и максимално изгодно. Фандъкова предлага държавата или общината да купят къщата на поета, след като стана ясно, че частен съдебен изпълнител е обявил паметника на културата на търг. Според архитект Ивайло Петков действията на общината и министерството са напълно адекватни. В предаването „Хоризонт до обед“ той изказа мнение:
„Това е сигнал за това, че има много такива неизолирани случаи, при които къщи-паметници на културата се рушат по множество причини. Правилно е решението. Държавата или общината трябва да се намеси“.
Според арх. Петков реституцията е голям проблем за новата история на страната:
„След 40 години се намесва една нова собственост, която теоретично и законово е неприкосновена, но в един нов контекст, който на практика е прекъснал връзките между истинския контекст на наследството преди 80 години и 40 години, в които не е имало реституция. Изведнъж след това в новия контекст в една пазарна икономика се развиват тези отношения на реституция. Оказа се, че държавата не е подготвена законово за подобни процеси“.
Почти всички къщи-паметници на културата имат поне частично частна собственост, посочи архитектът. Според него в случая с къщата на Яворов трябва да се търси трайно решение на законова основа. Тук единият проблем е собствеността, а другият – инвестиционната политика на градовете, посочи той и добави:
„Необходим е финансов ресурс, за да могат да бъдат поддържани в добро състояние тези къщи и да бъдат част от културния живот в града“.
„Придобиването от държавата или общината на къщата на Яворов е по-добрият вариант, защото тогава може да се намери оператор на къщата, който да й върне публичния живот“, смята арх. Петков.
По думите му, паметта трябва да бъде запазена. Според него държавата трябва да създаде механизъм, чрез който или частните собственици да имат интерес да ги поддържат в добро състояние. Редно би било по-голямата част от тези къщи да бъдат публична собственост и да са отворени за гражданите, смята още той и добави:
„Държавата чрез закони час по-скоро трябва да влезе във владение или управление на тези сгради. Само из центъра на София има много такива паметници на културата, които са пред разрушаване, за да може да се създаде някакъв материален интерес, т.е. да се изградят много по-големи РЗП-та и да се превърнат във финансова облага“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.От Великобритания бе съобщено за неочакван обрат по много нашумелия случай с медицинската сестра Луси Летби, която преди година и половина получи доживотна присъда за смъртта на няколко бебета. При повтовно разглеждане на обстоятелствата експертна група сега оповести, че няма медицински доказателства в подкрепа на присъдата на Луси Летби. Адвокатът на..
Споровете за американската виза на принц Хари ще бъдат подновени днес в съда след заплахата на Тръмп да го депортира, съобщи вестник „Таймс“. The Heritage Foundation, американски консервативен мозъчен тръст, поиска от съдия да възобнови делото, твърдейки, че документите ще покажат, че херцогът е излъгал за предишна употреба на наркотици в молбата си за..
Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица от досегашните 40 на 37,5 часа. Промяната трябва да бъде одобрена от парламента, където не е сигурно, че ще получи подкрепа. Вицепремиерът и лидер на крайнолявата партия "Сумар" Йоланда Диас направи нова стъпка към изпълняването на целта, заради която влезе в правителството..
Властите в Мексико започнаха да съсредоточават 10 хиляди войници по границата със САЩ, преде АФП. Президентът Клаудия Шейнбаум разпореди изпращането на подкрепленията в изпълнение на ангажимента си пред Доналд Тръмп да засили мерките срещу нелегалния трафик на мигранти и фентанил. В замяна президентът на Съединените щати се съгласи да отложи с..
Над 50 тона хуманитарна помощ за Газа сe намират на пристанището в кипърския град Лимасол и се подготвят за изпращане към израелското пристанище Ашдод, съобщиха от външното министерство в Никозия. Досега по морския хуманитарен коридор от Кипър за палестинския анклав са преминали близо 24 000 тона стоки от първа необходимост. Хуманитарната помощ от 101..
За бойкот срещу високите цени в хранителните вериги по примера на хърватите на 13 февруари се обявиха от Федерацията на потребителите в България, движението "Системата ни убива" и Обединените пенсионерски съюзи. Отправен беше и призив към правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен "таван". В..
Подкрепата на германските избиратели за консервативния блок ХДС/ХСС отбелязва лек спад три седмици преди предсрочните парламентарни избори на 23 февруари. Социолозите отдават това на действията на кандидата за канцлер Фридрих Мерц, който миналата седмица използва подкрепата на крайната десница при гласувания в Бундестага за втвърдяване на миграционната..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..