Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Петков: Държавата час по-скоро трябва да влезе във владение на сградите - паметници на културата

Къща-музей П.К.Яворов
Снимка: БГНЕС

Очаква се днес да станат ясни вариантите, сред които общината и Министерството на културата ще избират за закупуването на къщата-музей на Пейо Яворов в София. Кметът Йорданка Фандъкова възложи на юристи и финансисти да проверят процедурата, така че решението да бъде законосъобразно и максимално изгодно. Фандъкова предлага държавата или общината да купят къщата на поета, след като стана ясно, че частен съдебен изпълнител е обявил паметника на културата на търг. Според архитект Ивайло Петков действията на общината и министерството са напълно адекватни. В предаването „Хоризонт до обед“ той изказа мнение:

„Това е сигнал за това, че има много такива неизолирани случаи, при които къщи-паметници на културата се рушат по множество причини. Правилно е решението. Държавата или общината трябва да се намеси“.

Според арх. Петков реституцията е голям проблем за новата история на страната:

„След 40 години се намесва една нова собственост, която теоретично и законово е неприкосновена, но в един нов контекст, който на практика е прекъснал връзките между истинския контекст на наследството преди 80 години и 40 години, в които не е имало реституция. Изведнъж след това в новия контекст в една пазарна икономика се развиват тези отношения на реституция. Оказа се, че държавата не е подготвена законово за подобни процеси“.

Почти всички къщи-паметници на културата имат поне частично частна собственост, посочи архитектът. Според него в случая с къщата на Яворов трябва да се търси трайно решение на законова основа. Тук единият проблем е собствеността, а другият – инвестиционната политика на градовете, посочи той и добави:

„Необходим е финансов ресурс, за да могат да бъдат поддържани в добро състояние тези къщи и да бъдат част от културния живот в града“.

„Придобиването от държавата или общината на къщата на Яворов е по-добрият вариант, защото тогава може да се намери оператор на къщата, който да й върне публичния живот“, смята арх. Петков.

По думите му, паметта трябва да бъде запазена. Според него държавата трябва да създаде механизъм, чрез който или частните собственици да имат интерес да ги поддържат в добро състояние. Редно би било по-голямата част от тези къщи да бъдат публична собственост и да са отворени за гражданите, смята още той и добави:

„Държавата чрез закони час по-скоро трябва да влезе във владение или управление на тези сгради. Само из центъра на София има много такива паметници на културата, които са пред разрушаване, за да може да се създаде някакъв материален интерес, т.е. да се изградят много по-големи РЗП-та и да се превърнат във финансова облага“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Прелялата река Ламоне в Емилия-Романя, 19 септември 2024 г.

Лошо време в Италия, област Емилия-Романя отново е под вода

В резултат на лошото време и проливните дъждове, в Италия най-тревожно е положението отново в област Емилия-Романя, която пострада по същия начин миналата година. Предупредителният код в Емилия-Романя остава червен. За 24 часа са паднали средно 200 милиметра дъжд на квадратен метър. До момента са  евакуирани  1000 души, от които 800 в..

публикувано на 19.09.24 в 11:54

Изчезват ли тапата и тирбушонът?

Тирбушонът се превръща в отживелица - новината дойде от Обединеното кралство. Причината е, че твърде малко хора, особено по-младите, притежават тирбушон или пък знаят как да го използват .  "Смъртта на тирбушона?!" - така вестник "Гардиън", донякъде шеговито, е озаглавил своя материал по темата, макар и тя да е съвсем сериозна, от който става..

публикувано на 19.09.24 в 11:45

Георги Еленков: Закон за чуждестранните агенти ще се ползва избирателно срещу граждански организации

Над 160 граждански организации у нас отправиха отворено писмо до европейски партии относно новите текстове в Закона за предучилищното и училищно образование и т.нар. закон за чуждестранните агенти. Над 160 граждански организации с отворено писмо до евроинституциите относно ЛГБТ закона за училищата       "МОН и МС не са инициатори на този..

публикувано на 19.09.24 в 11:44

НС отхвърли предложението за облекчаване на условията за референдуми

Парламентът отхвърли предложението на "Има такъв народ" да се облекчат условията за провеждане на референдуми с промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. "За" гласуваха 81 депутати, против бяха 30, а 80 се въздържаха. Мнозинството от депутатите от ГЕРБ-СДС гласуваха с "въздържал се",..

публикувано на 19.09.24 в 11:38

Гражданите могат да проверят дали са подкрепили регистрацията на формации за изборите

От днес всички граждани могат да проверяват на интернет страницата на Централната избирателна комисия дали имената им фигурират в подписка на партия или коалиция.  Ако бъде установена нередност, жалбите трябва да се подават директно до Комисията за защита на личните данни. На 21 септември изтича срокът, в който ЦИК може да прави промени..

публикувано на 19.09.24 в 11:24
Село Мурсалево

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила, откъдето се подава вода за селата Мурсалево, в община Кочериново, Смочево, в община Рила, и Слатино в Бобошево, съобщи  областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. От 1 юли в трите населени места беше въведено бедствено положение, а са на воден режим от месец май...

публикувано на 19.09.24 в 11:14

Надграждат училищната програма "Стъпки заедно" с онлайн елементи

Разширяваме училищната програма "Стъпки заедно" в онлайн и ще я наградим с елементи на онлайн насилието, за да се включат и други ученици и бъдещи миротворци. Това сподели в интервю пред БНР Мария Янкова, директор "Програми" в УНИЦЕФ. "Програмата, на УНИЦЕФ и МОН, е цялостен училищен отговор. Когато искаме да има осезаем ефект, няма..

публикувано на 19.09.24 в 11:10