Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Израел впряга бактерии да правят тор и да разграждат сол в пустинята

Израел използва бактерии и за разграждане на солите около маслинови дървета в пустинята Негев.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Конференцията по климата в Катовице постави много въпросителни за бъдещето на Европа. Глобалното затопляне може да направи някои от плодородните сега райони на континента пустини.

Но има една държава, където от пустинята са направили градина, без да изменят тропическия климат, само със селектиране на растенията - Израел.

Институтът за пустинно земеделие „Вулкани“ в Израел има няколко поделения в самата пустиня Негев и около нея. Конференция, свързана с иновации в земеделието, се състоя във филиала само на 5 км от границата с Газа, което пустинята Негев допира до крайбрежната плодородна зона. Научни работници от цял свят бяха дошли да чуят за най-новите достижения в правенето на плантации в пустинята. Обикновено на такива сбирки пристигат учени и фермери от Африка, но тази година предимство имаха европейците.

Научния сътрудник на „Вулкани“ Арон Даг разказа за как се използва най-дефицитната стока – водата, в пустинята.

„Използването на солена вода в отглеждането на маслинови дървета в пустинята Негев ни бе подсказано от бедуините, които имат известен опит. Водата от кладенците в пустинята е с висока концентрации на сол. Маслините приемат и такава вода, но има проблем с осоляването на почвата около тях. Тогава впрегнахме бактерии, които разграждат солите“, каза той.

„Новите ни търсения са в посока дали не можем да използваме и морска вода за поливане. Опитваме се да пестим водата, каквато и да е тя. С помощта на датчици установихме, че в различните фази на развитието си дърветата се нуждаят от различни количества вода. Знаете, че капковото напояване е израелски патент. Чрез тези тънки като змийчета маркучета регулираме количеството на водата -  хем да я пестим, хем да не нарушаваме развитието на растението“.

Арон Даг разказа, че се правят и стъпки за използване едно армейско изобретение - „доставяне“ на вода от въздуха.

„Водата, извличана от влагата във въздуха, не е достатъчна за дъждовално поливане, но при капковото се изискват минимални количества. В крайбрежните райони влагата във въздуха е изключително висока. В Израел разстоянията не са големи и такава вода може да бъде пренасяна по проводи. Тези ни технологии заинтересуваха Китай и Индия, но сега интересът е от Европа“.

Друго направление е замяната на химическото подхранване на почвите с биологично. Какво се прави в тази насока разказа Зив Кохав, директор по иновациите в израелската централа за химически технологии.

„Работим за това - вместо традиционните азотни торове, да се използват бактерии, които разграждат азота от въздуха. Бактериите сами подхранват растенията. Ние им помагаме като внасяме различни елементи, които катализират процесите. По този начин подхранването на растенията е изцяло биологично, а спестяваме и енергия, която се използва за производството на азотните торове“.

Зив Кохав каза, че с тези иновации се прави опит да се влияе върху процесите на метаболизъм в растението чрез биостимуланти.

„Те малко приличат на хормони. Повечето са естествени, но има и синтетични. Не са вредни за човека. Помагаме на самите растения да се справят с тежките условия на пустинята, но тази резистенност не се предава на поколенията им. Така се съобразяваме със строгите изисквания на европейските ни клиенти да не влияем върху гените“.

Според Кохав тези стимулатори повишават добивите като създават устойчивост към суша и наводнения.

„Много от хората от Европа не знаят, но в пустинята стават най-големите наводнения - просто там няма какво да спре водата. Подходът ни е такъв - чрез биостимулатори, а не чрез генно инженерство преодоляваме проблемите, свързани с изменението на климата“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шофьорите на автобуси в Испания на стачка, настояват за ранно пенсиониране

Стачка на шофьорите на автобуси в цяла Испания затрудни пътуването в редица градове. Протестиращите настояват за ранно пенсиониране и по-добри условия на труд. Водачите на автобуси да могат да се пенсионират на 60 години, вместо на 66. Това е основното искане на синдикатите в сектора. Освен това те настояват за повече проверки от страна..

публикувано на 29.11.24 в 13:26

Възстановено е движението на влакове през Централна гара - Пловдив

Възстановено е движението на влаковете през Централна гара – Пловдив. Това стана възможно, след като късно снощи успешно завърши тестването на контактната мрежа, съобщи за Радио Пловдив инж. Николай Иванов, ръководител на проекта на НКЖИ от страна на фирмата изпълнител. „Дейностите, които бяха свързани с преминаването под Бетонния мост, са..

публикувано на 29.11.24 в 13:11
Транспортният министър Красимира Стоянова

Транспортният министър на среща със синдикатите за избора на жп пътнически превозвач

Транспортният министър Красимира Стоянова ще се срещне със синдикатите в началото на следващата седмица, за да обсъдят новата процедура за избор на железопътен превозвач за пътнически превози. Преди дни синдикалните организации поискаха спешна среща с ресорния министър заради удължаването на срока на договора с една година между Държавата и..

публикувано на 29.11.24 в 13:09

Още половин час почивка преди гласуването за председател на НС

Балотажът за избор на председател на 51-вото НС беше отложен с още половин час - до 13:30 ч.  До него достигнаха доц. Наталия Киселова от "БСП – Обединена левица", която получи 87 гласа подкрепа – от собствената си група и от 68 депутати от ГЕРБ-СДС, и номинираният от ИТН доц. Силви Кирилов с 65 гласа "за" – от групата си, АПС, МЕЧ и 17..

публикувано на 29.11.24 в 13:09

Славея Сурчева: Във Военния музей сме създали за децата място с много любов

В Националния военно-исторически музей ще спасяват Коледа и дядо Коледа. Спасителите ще са деца на различна възраст, които ще се впуснат в приключенската игра "Мисия разузнавач – Спаси Коледа", разказа в интервю пред БНР Славея Сурчева от Националния военно-исторически музей (НВИМ). "Създадохме игра за децата и семействата и тя ще се..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

До февруари може да продължи процесът във Великобритания срещу българските граждани, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, като през вчерашния ден стана ясно, че двама от тях са се признали за виновни. Очакванията са, че процесът може да продължи до февруари. Ръководителят на "шпионската клетка" Орлин Русев и Бисер Джамбазов се признаха за виновни. В съда..

публикувано на 29.11.24 в 12:50

Няма да има ремонтни действия на Дунав мост по празниците

От 24 декември до 4 януари и двете платна за движение по Дунав мост ще бъдат отворени, а след празничните дни ремонтът ще продължи. По време на посещението си на Дунав мост служебният министър на регионалното развитие Виолета Коритарова обяви, че по време на предстоящите празнични дни движението по мостовото съоръжение ще се осъществява в..

публикувано на 29.11.24 в 12:48