Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Джамбазов развива проекта "Университет с отворен код“

Образованието на бъдещето ще е в дигитална форма, а България е добро място за развитие - вярва 25-годишният IT специалист

Йордан Джамбазов /вторият отляво/ и неговият екип
Снимка: Личен архив

Ако образованието е дигитално, произходът на знанията трябва да е гарантиран и проверяем. Ето защо Йордан Джамбазов започва да разработва платформа, базирана на блокчейн. Джамбазов е един от лауреатите на тазгодишните награди „Джон Атанасов“. 

Сигурност за академичната кариера, базирана на блокчейн технология - този потенциал в новата технология вижда 25-годишният Йордан Джамбазов, чиято компания развива проекта „Университет с отворен код“. Така преподаватели, обучаващи се и професионалисти ще могат да гарантират автентичността на своята работа. „Училищата ще стават дигитални“, сигурен е Йордан. Приема отличието като "потупване по рамото" за тежката работа, която е извършена до момента, и като даване на гласност на проекта.

Блокчейн платформата на Йордан Джамбазов насочва към различни образователни пътеки

Фалшиви дипломи, документи, плагиатство, напредък в академичната кариера с чужди идеи. Блокчейнът е един от начините да бъде пресечена практиката и да бъдат решени проблемите в образованието, обяснява Йордан Джамбазов. Той цитира данни на агенции за човешки ресурси, според които 30 на сто от кандидатстващите за работа украсяват cv-тата си и ги "обогатяват" с умения, които не притежават. 

Платформата е за насочване на хората към различни образователни пътеки. На база на индивидуалните умения, чрез различни алгоритми тя препоръчва различни курсове за образователна квалификация, казва Йордан, защото по думите му, има доста неориентирани хора. "Аз познавам доста хора, които в 20-те си години все още не знаят какво искат да правят и по кой път да се развиват. Хората все по-малко предпочитат да прекарват години в университета, без да са сигурни какво ще им донесе тази диплома."

Образованието на бъдещето ще е в дигитална форма, убеден е Йордан Джамбазов. И именно поради тази причина е важно да има начин "тези дигитални достижения да бъдат валидирани и проследявани". Но дали има интерес към това знанията да бъдат валидирани, проследяеми и да се гарантира техният произход? Йордан Джамбазов казва „да“, затова е сигурен, че институциите биха имали интерес към платформата, като е необходимо тези институции да участват с техен частен "ключ", който им дава право на достъп до системата. От неформални разговори с различни институции Йордан се убеждава, че проектът е добре подкрепен академично и има интерес.

Искаме да изградим портфейл за съхраняване на знания

Йордан Джамбазов иска да направи проекта „Университет с отворен код“ глобален продукт. "Искаме да изградим портфейл, в който хората да могат да съхраняват знанията си, уменията си." 

Средната възраст на екипа му е 25 години. Най-малкият участник е на 19, а най-"възрастният" - на 35. Самият Йордан е започнал в да програмира на 14 , напуснал предишната си работа на 21, основал своя компания на същата възраст, а сега, четири години по–късно, 25 годишният Йордан Джамбазов вярва, че дори при неуспех програмистът си остава програмист, защото "знанията никой не може да ти ги вземе".

В един дигитален свят са нужни и хора с подходящите умения, към 2030 година около 15% от днешните професии вече няма да съществуват в сегашния си вид и ще бъдат дигитални, допълва Джамбазов: "Децата определено трябва да са подготвени за тази трансформация към дигиталния свят."

По-важно е да се запалиш да програмираш, казва още Йордан. "Забелязал съм, че задължителните неща в един момент стават отвратителни и затова не бих казал, че пътят е да се вкара задължително програмиране. По-скоро в часовете по информатика, да кажем, да се правят неща, които са интересни на децата."  

България е чудесно място за развитие - да започнеш свой проект със сравнително малък капитал

Стандартът, който може да постигне един софтуерен разработчик в България, е доста по–добър от стандарта с по-високата заплата в чужбина, обяснява Йордан Джамбазов. Затова той вижда реализацията си в България. 

"Обичам да работя в България. Смятам, че България е чудесно място за развитие. При нас идеите лесно се валидират. В България може сравнително лесно, с малък капитал, някой да започне негов проект - да види работи ли, не работи ли. Може би е добре да се продава в чужбина, а да се развива в България."  

Темата е разгледана в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Даниел Митов: Заместник-директорът на ГДБОП Калин Литов е освободен от поста

Калин Литов вече не е заместник-директор на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП). Това съобщи пред медиите в кулоарите на парламента министърът на вътрешните работи Даниел Митов, предаде БТА. По време на изслушването си в парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред, пред депутатите министърът..

публикувано на 03.04.25 в 19:06

Пътят София - Варна при Абланица е затворен заради катастрофа

Пътят София - Варна в района на ловешкото село Абланица е затворен за движение и в двете посоки заради катастрофа. Ударили са се два леки автомобила. Пострадали са 76-годишен мъж и 29-годишна жена - водачите на двата автомобила. И двамата са откарани в болница, състоянието на мъжа е по-тежко.    Обходният марщрут в посока София е през селата Абланица и..

публикувано на 03.04.25 в 18:59
Министърът на здравеопазването д-р Силви Кирилов

Силви Кирилов разпореди одит от проверка в ИА "Медицински надзор" да бъде изпратен в АДФИ

Резултатите от проверката как са похарчени средствата по Националната програма за насърчаване на донорството и трансплантациите през миналата година, да бъдат изпратени на Агенцията за държавна финансова инспекция. Това е разпоредил здравният министър Силви Кирилов, който преди два месеца възложи такъв одит заради журналистическо разследване...

публикувано на 03.04.25 в 18:57

Митата на Тръмп - кой ще плати сметката

"Ерата на глобализацията свърши“, написа "Уолстрийт джърнал“ в публикация, придружена със снимка на президента Доналд Тръмп и таблото с новите митнически ставки. Повечето водещи издания обръщат внимание, че високата инфлация ще удари първо и много силно американските потребители, а Вашингтон най-вероятно ще се сблъска с рецесия, която ще отекне в..

публикувано на 03.04.25 в 18:39

Румен Радев: България и Йордания развиват сътрудничество в ключови области от взаимен интерес

Йордания разглежда България като стълб на стабилност на Балканите и мъдър глас в НАТО и Европейския съюз. Това посочи крал Абдула II, който е на посещение у нас и разговаря с българския президент.  На срещата Румен Радев подчерта, че решението на израелско-палестинския конфликт на основата на две държави е единственият начин за постигане на..

публикувано на 03.04.25 в 18:01
Джонатан Рейнолдс, министър на бизнеса и търговията на Великобритания

Великобритания обмисля отговор на митата на Тръмп

Обединеното кралство публикува списък с американски стоки, които могат да бъдат включени в ответен тарифен реципрочен отговор на решението на Доналд Тръмп да наложи 10% мита на вноса на британски стоки. Доналд Тръмп пощади Великобритания, смятат икономически експерти на Острова Министърът на бизнеса Джонатан Рейнолдс обяви в Камарата на..

публикувано на 03.04.25 в 17:58
Атанас Кирчев

Ще се превърне ли американската демокрация в корпоративна автокрация?

Ще се превърне ли американската демокрация в корпоративна автокрация и к ой е Къртис Ярвин, който разработва практически "наръчник" за завземане на властта? Отговора даде в интервю пред БНР юристът Атанас Кирчев: "Той е софтуерен инженер, който от 2007 г. се изявява като неореакционен мислител и крайно десен блогър.  Къртис Ярвин е може би..

публикувано на 03.04.25 в 17:56