Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антоан Георгиев: Виртуалният асистент помага да учиш у дома, но ролята на учителя е незаменима

Игрите са незаменим полигон за виртуалната реалност, въпросът е докъде можем да се потопим в тази изкуствена среда

Антоан Георгиев
Снимка: Добромир Видев

"Ученикът поставя очилата си и вижда виртуалния асистент. Той се представя и го пита по какъв начин може да бъде полезен. Например можете да питате колко е площта на България и той ще ви зададе отговора." Това казва Антоан Георгиев, последният участник в поредицата "Разкодирано" за отличените с тазгодишните награди „Джон Атанасов“ за принос в компютърните науки. 

"Това са очилата за виртуална реалност", обяснява Антоан при представянето на своя проект „Виртуален асистент “пред студенти от Университета по национално и световно стопанство. Той вярва, че в големия черен "куфар" се крие бъдещето на образованието в България. Ползваме готова библиотека от конкретна наука - в случая география. Работи посредством задаване на въпроси от страна на потребителя, обяснява той. 

"Това е основният принцип - готова база данни и посредством мисловни карти, тези думи биват преобразувани в невронни мрежи  - така протича целият процес."

Виртуалната реалност е променила и ще продължи да променя света ни, правейки го още по-динамично място, убеден е Антоан Георгиев. 

Виртуалното обучение на ученици не е новост за няколко стотин училища в Съединените щати. Поддръжниците на този метод казват, че училище и образование не е задължително да са едно и също нещо, защото така децата се подготвят да придобиват знания за професии, които още не са се появили. 

Също като американските си колеги, Антоан твърди, че новият начин на използване на знанието ще бъде полезен, без да отрича ролята на традиционното училище: 

"Целта е да се упражнява вкъщи все едно е в училище. В училището виртуалният асистент е по-скоро неподходящ. Нашата цел е не да заменим учителите с виртуално подобие, а просто надграждане на знанията, придобити в училище. Ролята на училището и учителя са незаменими - те не могат да бъдат заменени."

Алекс Цветанов от Софийската математическа гимназия и доц. д-р Златогор Минчев помагат на Антоан Георгиев да развие проекта си. Това, което направихме, е своеобразен вариант на Google. В случая, обаче, потребителят няма да използва топтърсачката, а помощта на виртуалния асистент - един от плюсовете му е високото ниво на интеракция, допълва Антоан. "Аватарът е проектиран да изпълнява мимики, което още повече допълва чувството за реалност".

Друг проект на Антоан е „Blumber" – игра, използваща виртуална реалност, в която основен двигател е потребителят. "Игрите са незаменим полигон, когато говорим за виртуална реалност. Те са основният демонстратор на технологията, но въпросът, който поставям е до каква степен ние можем да се потопим в тази изкуствена среда. Моят проект търси отговор на този въпрос."

Антоан опровергава доминиращото мнение, че игрите не носят нищо полезно и са губене на време: "И това е целта на моето включване - да покажа, че игрите могат да бъдат с образователна цел, с изследваща цел."

Антоан Георгиев се опитва да приложи закономерност, открита от психолога Джордж Милър през 50-те години на миналия век - че има горен лимит възможността ни да запаметяваме характеристики в работната си памет: от седем, плюс-минус два елемента. "Когато разбрах за този закон, се замислих за имплементацията във виртуална реалност и изследване не резултатите."

Проектът му е представен на Европейското младежко научно изложение в Полша. Заключението от проекта гласи, че капацитетът ни във виртуална реалност е много по-нисък от този, който имаме в реална среда.

Знанията, които си набавям, не са от хартиен носител. Всичко е онлайн - разказва още Антоан. 

Антоан Георгиев е на мнение, че секторът на технологиите се развива добре в България, но в страната липсва голямо поле за обучение в областта на компютърните игри, затова би искал да учи в чужбина. "Специално платформата, която разработвам, поне засега не се изучава никъде в България. Няма много добри варианти за разработка на игри в България и е възможно да следвам в чужбина, след това да се върна в България."

Моята основна цел е разработка на игри, а в България нямам много добра алтернатива за разработка на игри. Като цяло темата разработка на игри не е толкова популярна в България, обобщава Антоан.

Историята на Антоан е разказана в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две изложби по повод 1 140 години от успението на Свети Методий

С изложбите "Азбука и история" и "Свети Методий Славянобългарски" ще бъдат отбелязани 1 140 години от успението на Свети Методий. Експозицията беше открита вчера в Националната библиотека "Свети Свети Кирил и Методий". Изложбата "Азбука и история" е част от програмата "Пътуващи експозиции" на Държавния културен институт към..

публикувано на 04.04.25 в 08:58

Георги Проданов: Нежеланата любов на Пеевски е неизбежна

Много е вероятно правителството да спре да съществува след влизането в еврото . Постигането на тази задача обаче може да се окаже и голямо изкушение да продължи . Това мнение изрази пред БНР политологът Георги Проданов. Той допуска, че "с всичките недостатъци и съмнения" в него, правителството може да изкара пълен мандат, но оценява..

публикувано на 04.04.25 в 08:51

13 министри участват в петъчния парламентарен контрол

В рамките на петъчния парламентарен контрол в Народното събрание участие ще вземат 13 министри. Първи на депутатски въпроси се очаква да отговарят заместник-министър председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и Мирослав Боршош, министър на туризма. 29 са въпросите към министъра на регионалното развитие и..

публикувано на 04.04.25 в 08:41

Пожар в гимназия в Трявна, евакуираха ученици

Покривът на Националната гимназия по приложни изкуства в Трявна е изгорял след пожар, пламнал около 3 часа тази нощ. Учениците от пансиона, които са били на учебна практика по време на ваканцията, са изведени своевременно .  Няма пострадали и ранени, посочват от ръководството. Работата на пожарникарите на терен продължава. Причините за..

публикувано на 04.04.25 в 08:24

След смъртта на Сияна: В Плевен излизат на протест заради лошото състояние на пътищата

В Плевен излизат на протест довечера заради лошото състояние на пътищата. Общественото недоволство нарастна след катастрофата при местността "Хумата", в която загина 12-годишната Сияна. Кметът на Телиш, където загина 12-годишната Сияна: Играем на руска рулетка! В социалните мрежи се организира протест тази вечер от 18 часа пред..

публикувано на 04.04.25 в 08:21
137 СУ в София

Да се намалят ли дните за отсъствие на ученици по домашни причини?

От Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" предлагат отсъствията на ученици по домашни причини, които преди година бяха увеличени от 10 на 15 по настояване на родители - да бъдат намалени до 7-8, за да се увеличи ефективното учебно време на българските ученици. Пред "Хоризонт" Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование", обоснова..

публикувано на 04.04.25 в 08:18

Ще хапнем ли размразено агнешко от Нова Зеландия за Великден?

"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват . Няма да се изненадам, ако си го хапнем като прясно българско агнешко." Това обясни пред БНР съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев. От НОКА ще..

публикувано на 04.04.25 в 08:09