Днес се навършват 40 години от смъртта на цигуларя Васко Абаджиев. Много меломани го оценяват като гениален музикант, прославил България в цяла Европа, печелил най-престижните конкурси през 30-те години на 20-и век, свирил под палката на големи диригенти на онова време и по най-престижните сцени.
Ивайло Борисов – богослов и автор на много статии на музикална тематика, разказва в предаването „Хоризонт за вас“ на БНР:
„Трябва да си спомним за тази велика личност, която сме дали на света на музиката, защото действително Васко Абаджиев е бил гений, музикален гений и виртуоз на цигулковото изкуство. Неслучайно са го наричали „Паганини на 20-и век“, също така са го наричали „Новият Йехуди Менухин““.
Борисов обясни, че първият концерт на Абаджиев е бил на 6-годишна възраст:
„Дори на 6 години той свири във Виена на първото международно състезание по цигулка. Там той става сензацията, така да се каже, на състезанието, но не са му дали първа награда, защото с бил много малък и не е могъл да участва в официалната част на конкурса. Така се знае за него, че 9-годишен завършва музикалното си образование в София, но той вече 10-годишен заминава за Брюксел, там продължава обучението си и има един много интересен факт, че на 11 години той свири на конкурс, който е проведен под патронажа на белгийската кралица Елизабет. Белгийската кралица дава аудиенция единствено на Васко Абаджиев, защото е силно впечатлена от изкуството му.
Той на 13 години завършва консерваторията в Брюксел, като печели една първа награда в международен конкурс в Лиеж и гостува на белгийския крал Леополд Трети“.
По-късно музикантът се връща у нас:
„50-те години на 20-и век се връща в България и изнася концерти с филхармоничните оркестри на София, Пловдив, Русе, изнася много солови рецитали под съпровода на композитора Панчо Владигеров, който му е акомпанирал, и печели тогава най-високото отличие за онова време – Димитровска награда“, разказва Ивайло Борисов.
Той обяснява, че след инцидент във влак Васко Абаджиев заминава да се лекува в чужбина и повече не се връща у нас. Затова тоталитарната власт започва да го смята за невъзвръщенец и неговите записи са забранени, забранено е и да се говори за него.
Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..
Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..
Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..
Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..
Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...
В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..
Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..