Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Весела Чернева: Великобритания сякаш иска дървено желязо при Брекзит

ЕС сбърка като остави Косово без визова либерализация, смята тя

Весела Чернева в студиото на предаването “Събота 150“
Снимка: БНР

Според Тони Блеър има над 50% вероятност да се проведе втори референдум за напускане или за оставане в ЕС, защото парламентът ще остане разделен относно споразумението за развода и електоратът ще трябва да реши вместо него. Блеър призова лидерите на останалите страни-членки да използват този шанс и да обещаят на британците, че ако останат, ЕС ще бъде реформиран, за да отговори на очакванията на гласувалите за Брекзит преди две години.

Весела Чернева от Европейския съвет за външна политика коментира пред БНР въпроса - могат ли британският премиер и колегите й от ЕС да демонстрират желание за взаимна помощ и не е ли “мечтател“ Блеър:

“Мечтател не, може би е манипулатор в случая. Истината е, че Великобритания още по време на вота за референдума не знаеше какво точно иска от ЕС. Помним Дейвид Камерън, който на няколко пъти искаше отстъпки и обещания за реформи от европейските лидери и в крайна сметка Меркел му ги даде. Въпреки това вотът на референдума беше загубен, така че, мисля, че Великобритания не може да иска безкрайно отстъпки от ЕС, което тя прави в последните две години при положение, че не е ясно какво тя самата иска и това стана много очевидно в Британския парламент през последните дни. Хората, които се опитват да съборят споразумението на Тереза Мей с ЕС, са и от двете страни – това са и тези, които искат да напуснат ЕС, и тези, които да останат“, каза тя и поясни още - “като че ли Великобритания иска дървено желязо. Иска хем да остане в митническия съюз, хем да го напусне. Хем да няма свобода на придвижване на хора и стоки, хем Северна Ирландия да няма граница с република Ирландия“, каза Чернева в интервю за предаването “Събота 150“.

“Това е проблемът, проблемът не е в ЕС и европейските лидери казаха това много ясно на Тереза Мей, че тя трябва да формулира някакво искане, което в себе си да прави смисъл“, поясни още тя.

Тя коментира и темата има ли смисъл Тереза Мей да прави втори опит да убеждава Съвета на ЕС, че трябва да направи отстъпки:

“Мисля, че има смисъл, защото тези отстъпки няма да бъдат по самото споразумение, то няма да бъде отваряно и да бъде предоговаряно отново, а ще бъдат по политическата декларация. Това е един документ, който на практика няма правна стойност, но има политическа стойност и той задава траекторията на ЕС с Великобритания след този преходен период до края на 2020 г..

“Единственият начин това да стане и това е другото нещо, за което Тони Блеър е манипулативен в своите изказвания, е, че Лейбъристката партия, неговата партия, всъщност е тази, която трябва в момента да реши от коя страна стои, а тя самата също е разделена“, каза тя.

В коментар към темата дали всички членки на ЕС искат Великобритания да остане, като се има предвид по-големите Германия и Франция, и дали това е в техен интерес, Чернева разясни:

“Аз мисля, че е в интерес на ЕС Великобритания да остане. И има много гласове затова, че целият ЕС ще получи нов импулс, ако в последния момент Великобритания си смени мнението“, каза тя и допълни:

“Дори Великобритания да реши да се върне – тя ще трябва да си плати за това. Това няма да е безплатно, то ще има цена и тази цена ще бъде изискана основно от големите страни-членки“.

На въпрос на водещия за пасивността на ЕС по отношение на Балканите и дали може да се каже, че ЕС в качеството си на посредник между Белград и Прищина проявява недостатъчна активност и по този начин допуска  ескалация на моментната криза там, изразена в радикализирането на политиката на косовските албанци, както и във въвеждането на 100% мита върху стоките от Сърбия, Босна и Херцеговина, тя отговори:

“ЕС взе две грешни решения. Едното беше Косово да остане единствената страна без визова либерализация от Западните Балкани, това беше решение на страните-членки, а комисията имаше друго мнение“ и поясни още, че “визовата либерализация беше онзи морков, който ЕС можеше да предложи, този морков вече го няма“ и второто грешно решение беше това на Могерини, върховния представител на ЕС по външна политика и екипът й да започне преговори за обмяна на територии между Сърбия и Косово и да подкрепя тези преговори по един доста непрозрачен начин“.

“Идеята, че ЕС може да откъсне парче от територията на Косово, да го даде на съседна Сърбия в замяна на някаква друга територия – цялото това нещо създаде страшно много недоверие към ЕС“ и видяхме, че тези две решения радикализираха политиката на Косово и косовската общественост и “политическата реакция не закъсня“ , допълни още Чернева.

По отношение на европейските аспирации на Белград и на Прищина, както и това дали е “свършено“ с тях, тя каза:

“Аз не мисля, че е свършено, мисля че по-скоро трябва да се преосмислят отношенията между двете страни и те да се опитат да си говорят в името на съвместното си съществуване като съседи“.

Интервю с Весела Чернева можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христофор Караджов

Проф. Христофор Караджов: Спечелилият Пенсилвания почти сигурно ще спечели и президентството

" Ако изборите за президент на САЩ бяха по популярния вот, по общия вот, републиканците нямат абсолютно никакъв шанс , защото те рутинно губят. Ще видим на тези избори как са, но от 1988 г. насам те губят популярния вот. През 2004 г. с малко го спечелиха и след това пак го загубиха". Това коментира пред БНР преподавателят по журналистика в..

публикувано на 06.11.24 в 08:16

19 тежки ПТП-та у нас за 24 часа, един е загинал

19 тежки катастрофи са станали на територията на страната през последното денонощие. Загинал е един човек, а 20 са ранени. Това съобщиха от МВР на сайта си. Четири тежки пътни произшествия са станали в София. Леките ПТП-та са 28. Пострадали са петима души. От началото на ноември на територията на страната са регистрирани 98 тежки..

публикувано на 06.11.24 в 08:07
Камала Харис и Доналд Тръмп

Двубоят Харис - Тръмп: Републиканецът продължава да води в резултата

В 8 часа (българско време) приключва гласуването за президент на САЩ и в Аляска. По последни данни кандидатът на републиканците Доналд Тръмп води с 246 електорални гласа срещу 182 за вицепрезидента демократ Камала Харис. Според екзитполовете Доналд Тръмп води във всичките седем колебаещи се щати - Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Северна..

публикувано на 06.11.24 в 08:00
Валдеси Уркиза

Бразилският висш полицай Валдеси Уркиза е новият ръководител на Интерпол

Бразилският висш полицай Валдеси Уркиза ще бъде следващият ръководител на Интерпол, съобщи  световната полицейска организация, цитирана от световните агенции. Уркиза беше избран от Общото събрание на Интерпол по време на срещата в Глазгоу, Шотландия. В момента Уркиза е вицепрезидент на Интерпол за Северна и Южна Америка и е първият..

публикувано на 06.11.24 в 07:52

Панихида в памет на покойния патриарх Максим в Троянския манастир

В Троянския манастир патриарх Даниил ще оглави литургия  и ще отслужи панихида в памет на починалия преди 12 години патриарх Максим. Патриарх Максим почина на 6 ноември 2012 г.  на 98-годишна възраст. Игуменът на Троянската света обител, където Негово светейшество беше погребан, епископ Сионий каза, че дядо Максим е един от великите..

публикувано на 06.11.24 в 07:38
Университетска болница „Александровска“ е едно от лечебните заведения, които ще получат дихателни апарати

Над 100 болници у нас ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати

Над 100 болници в цялата страна ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати за оказване на спешна медицинска помощ. Доставката им започва от днес. Сред първите лечебни заведения, които ще получат апарати, са столичните университетски болници "Царица Йоанна-ИСУЛ", "Александровска" и "Пирогов". Новите апарати са умни – отчитат и..

публикувано на 06.11.24 в 07:34

"Шуми Марица" ще звучи в Националния военноисторически музей

"Шуми Марица" ще звучи в залата, посветена на Сръбско-българската война в Националния военноисторически музей от днес до неделя. Освен произведението, посетителите ще имат и възможността да проследят хода на войната чрез интерактивно приложение, съобщават от музея и припомнят, че победоносната атака на българската войска през 1885 години започва..

публикувано на 06.11.24 в 07:33