Соня Тодорова живее в Австрия, където работи като преводач на свободна практика. Учи „Театър, филм и медии“, защото иска да работи в сферата на културата, а като й видят дипломата за геодезист, я гонят. Казва, че в центъра на Виена живее "в балон", в либерален и заможен квартал, но в Австрия е вчепатлена от културата на водене на спор. Попада там като студент по програмата „Еразмус“.
Заглавието "Незнайните образи хорски" е цитат от „Метаморфозите“. „Мисля си, че ние никога не знаем хората, с които сме, с които разговаряме, кои са всъщност. Никога не можем да познаем другия, нито можем да познаем себе си“, казва авторката.
Книгата вади на бял свят няколко отдавна написани разказа, но повечето са от последните години. Някои от творбите са вдъхновени от невролога Оливър Сакс. "Историята се появява и аз записвам. Разказвачът някак "бръмва" в главата ми и почва да си разправя", споделя Тодорова, която не се смята "нито за геодезист, нито за писател". Признава, че „не тръгват“ нарочени истории, в които се опитва предварително да определи какво и как да се случи, но в повечето случаи в една история първо вижда края.
В късия разказ, състоящ се само от няколко изречения - „Дългата история на едно мълчание“, например, на повече от половин страница липсва текст – авторката е оставила това празно пространство, защото по думите й, то най-добре може да изрази мълчанието. „Много любови така си отиват – човек изпуска момента, в който може да се проведе разговорът - така, както би трябвало, за да се закрепи любовта.“ Разказът има автобиографичен елемент - „Това го написах на коляно, докато мълчахме. То е репортаж, така да се каже.“
"Перлите на Ади Ландау" проследява две семейни истории, като разказва за гоненията срещу евреите.
"Тръгнах да я пиша, когато се надигна тази истерична вълна срещу бежанците, защото си казах, че това не е добре - хората да бъдат гонени и етикетирани като нещо лошо, само защото са едикакви си. Това е история, която ми се върти отдавна, но това беше поводът да седна да я пиша. Поводът, че ето, отново се надига една вълна, в която едни хора са наречени лоши, защото са от някакъв произход или някаква вяра. Малко е "думам ти, дъще - сещай се, снахо". Посвещението е за бягащия човек. Тогава съм визирала именно тези бежанци, срещу които се надигна такава истерия. Пиша за евреите най-вече, защото те са най-бруталният пример какво става, ако не внимаваме в тези си страсти."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..