Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Соня Тодорова: Разказвачът "бръмва" в главата ми и започва да говори

Авторката представи на Панаира на книгата сборника си с разкази "„Незнайните образи хорски“

Фрагмент от корицата

Длъжни сме да се занимаваме с политическото - ако искаме да живеем в демокрация, тя изисква това от нас – каза Соня Тодорова, гост на предаването "Нощен хоризонт". На софийския Международен панаир на книгата тя представи книгата си „Незнайните образи хорски“. Автор е още на „Перлите на Ади Ландау“, номинирана за наградите „Хеликон“ 2016 и „Перото“ 2016, и на „Кратък и практичен наръчник по оцеляване на семейства с малки деца в София“.

Соня Тодорова живее в Австрия, където работи като преводач на свободна практика. Учи „Театър, филм и медии“, защото иска да работи в сферата на културата, а като й видят дипломата за геодезист, я гонят. Казва, че в центъра на Виена живее "в балон", в либерален и заможен квартал, но в Австрия е вчепатлена от културата на водене на спор. Попада там като студент по програмата „Еразмус“.

Заглавието "Незнайните образи хорски" е цитат от „Метаморфозите“. „Мисля си, че ние никога не знаем хората, с които сме, с които разговаряме, кои са всъщност. Никога не можем да познаем другия, нито можем да познаем себе си“, казва авторката. 

Книгата вади на бял свят няколко отдавна написани разказа, но повечето са от последните години. Някои от творбите са вдъхновени от невролога Оливър Сакс. "Историята се появява и аз записвам. Разказвачът някак "бръмва" в главата ми и почва да си разправя", споделя Тодорова, която не се смята "нито за геодезист, нито за писател". Признава, че „не тръгват“ нарочени истории, в които се опитва предварително да определи какво и как да се случи, но в повечето случаи в една история първо вижда края.

В късия разказ, състоящ се само от няколко изречения - „Дългата история на едно мълчание“, например, на повече от половин страница липсва текст – авторката е оставила това празно пространство, защото по думите й, то най-добре може да изрази мълчанието. „Много любови така си отиват – човек изпуска момента, в който може да се проведе разговорът - така, както би трябвало, за да се закрепи любовта.“ Разказът има автобиографичен елемент - „Това го написах на коляно, докато мълчахме. То е репортаж, така да се каже.“

"Перлите на Ади Ландау" проследява две семейни истории, като разказва за гоненията срещу евреите. 

"Тръгнах да я пиша, когато се надигна тази истерична вълна срещу бежанците, защото си казах, че това не е добре - хората да бъдат гонени и етикетирани като нещо лошо, само защото са едикакви си. Това е история, която ми се върти отдавна, но това беше поводът да седна да я пиша. Поводът, че ето, отново се надига една вълна, в която едни хора са наречени лоши, защото са от някакъв произход или някаква вяра. Малко е "думам ти, дъще - сещай се, снахо". Посвещението е за бягащия човек. Тогава съм визирала именно тези бежанци, срещу които се надигна такава истерия. Пиша за евреите най-вече, защото те са най-бруталният пример какво става, ако не внимаваме в тези си страсти." 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01
Деси Добрева

Деси Добрева представя предстоящото турне "Гиздава", с което ще подпомага талантливи деца

Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава".  Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти.  Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..

публикувано на 24.06.25 в 11:24
Росица Денчева получи почетен плакет от кмета на Плевен д-р Валентин Христов

Тенисистката Росица Денчева получи почетен плакет на Община Плевен

18-годишната Росица Денчева, състезател на Тенис клуб "Плевен 90", ще представи родния си град и България на турнира "Уимбълдън".   На специална среща тя получи почетен плакет и поздравления от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и неговия заместник Калоян Къдрийски.  Наскоро тенисистката впечатли спортния свят с отличното си..

публикувано на 23.06.25 в 14:43
Мая Антова

Защо е важен въпросът "защо"?

Сърцето на днешната гостенка в рубриката ни "Горещи сърца" тупти с ритъма на въпросите, които постоянно си задава. Признава, че любимият ѝ въпрос е "Защо?", а намирането на отговорите му всеки ден и при всички обстоятелства помага да се усъвършенстваш, да се развиваш и да вървиш напред. Страстта ѝ да стига "до корена", да изследва причините, да..

публикувано на 22.06.25 в 06:01
Юлита Фъсева

Юлита Фъсева за фестивала за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music

От 10 - ти юли започва поредното издание на един много красив бутиков фестивал, който от 2010 година се провежа в архитектурния резерват Арбанаси. Фестивалът за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music събира за няколко дни музиканти от Западна Европа с български инструменталисти. Създатели на фестивала са музикалното семейство..

публикувано на 21.06.25 в 08:00