Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алтернативен подход към хората с психични затруднения си пробива път у нас

Пилотен проект предлага безплатни курсове за хора с психиатрични проблеми

Преодоляване на кризи, преоткриване на смисъла и връщане в руслото на нормалния живот са сред целите на обучението

Снимка: medicalnews.bg

Днес представят резултати от проекта "Колеж за овластяване". Той се занимава с възстановяване от житейски кризи чрез образователен подход. Пилотната инициатива се реализира от фондация „Глобална инициатива в психиатрията - София”. 

Практиката се прилага в съвременния свят от десет години, а у нас сега си пробива път, обясни в предаването "хоризонт до обед" Валентина Христакева, директор на фондацията. По думите й, това е една от най-бързо навлизащите алтернативни практики при работата с хора, изпитващи с психично-здравни трудности. 

Проектът помага на хора с психични затруднения да се "съберат" отново 

"Колежът - новото при него е, че той използва един подход към възстановяването или овластяването, към събирането на човека отново - в това да има достойнство, да се чувства значим - през подход, който е образователен. Не е през подхода на грижата, не е през благотворителността, а е през образованието", посочи Христакева.

Всеки, който е изгубил посоката и има желание да открие себе си отново, може да бъде студент в колежа. Участието в курсовете е безплатно и доброволно, а уникалното е, че всеки се учи от всеки:

"Всеки може да бъде студент в нашия колеж. Традиционно това са хора с психично-здравни трудности, но колежът е отворен за всякакви други хора, които имат криза, житейска или друга трудност, през която сами не могат да минат."

Освен дефицити, всеки разполага и с механизми за справяне

"Уроците се правят от самата група. Важното нещо, което всички ние научаваме в рамките на този колеж е, че всеки, освен дефицити, има и инструменти за справяне и тези инструменти, ако бъдат използвани ефективно, могат да ни помогнат да се съхраним, да се възстановим, да намерим смисъла и пътя и също така, ние самите през успешните си опити за справяне с някакви ситуации, можем да бъдем полезни и на други хора, които имат проблем, и който проблем в момента не могат да решат", подчерта Валентина Христакева.

Според нея, едно от нещата, което участниците в колежа променят, е перспективата за себе си:

"Че те всъщност могат да се възстановят - това е първото нещо, понеже традиционно хората с психично здраве и трудности в България, за тях се говори като за хора, които имат болест и оттам нататък това вече ги поставя в невъзможност за справяне. Сигурно е, че в рамките на колежа (има доста изследвания вече) хората получават доверие в себе си, че те могат да се възстановят, да имат отново един пълноценен живот."

Всеки може да избере курсовете, които му помагат

Скоро предстои да заработи и сайт по проекта. Курсовете се организират в семестри. През март 2019-а ще бъде обявен следващият семестър и курсовете в него. Валентина Христакева поясни, че курсовете са различни:

"От чисто практически по отношение на различни заболявания като биполярно разстройство, шизофрения, до курсове, които помагат за справяне със съня, справяне с хиперсензитивността, справяне с тревожността. Всеки човек може да избере курсовете, които подхождат най-добре за него. Не е задължително всеки да минава всички курсове."

Колежът за овластяване (възстановяване) като иновативната социална практика възниква в Обединеното кралство. Представлява образователен подход към социално-икономическата рехабилитация и интеграция на лица от уязвими групи. Според изследвания, повишава автономността, личната отговорност и мотивация за преодоляване на неблагоприятни житейски обстоятелства, насърчава реализацията в сферата на образованието и трудовия пазар и намалява използването на социални услуги в общността. 

Цялото интервю е в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21