Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борислав Цеков: Минималният праг на субсидията не ощетява БПЦ

Борислав Цеков
Снимка: БГНЕС


Въвеждането на минимален праг на субсидията не ощетява Българската православна църква, както твърдят Обединените патриоти. Така Борислав Цеков – доктор по конституционно право и основател на Института за модерна политика, коментира в предаването „Хоризонт за вас“ промените в Закона за вероизповеданията:

„Категорично не може да се говори за ощетяване на Българската православна църква. Това, че се определя минимален праг на държавната субсидия, е нещо разумно, аз съм изненадан от подобни трактовки. Заедно с това трябва да имаме предвид и бюджетните възможности на държавата и това, че подобни субсидии не могат да се разширяват до безкрайност, но държавата в случая чрез тези законодателни поправки оставя минималния, гаранционния минимум, под който независимо от политическа, парламентарна, икономическа конюнктура, докато е в сила тази законова норма, няма да бъде коригиран, няма да се слиза под него в годишните закони за държавния бюджет.“

Според Цеков субсидирането е най-важният момент в промените:

„Най-важното, което се прави, е въвеждането на държавно субсидиране. Чуват се гласове, главно от протестантските деноминации и от някои други вероизповедания, че с това се нарушавала Конституцията, международните актове, принципът за равнопоставеност на вероизповеданията. Веднага искам и то много ясно да подчертая, че подобни възражения не са основателни. Ако до 2014 година по силата на практиката на съда в Страсбург, се правеше опит да бъде налаган като матрица на всички държави членки на Съвета на Европа подходът, че държавата трябва да е еднакво дистанцирана от всички вероизповедания, да бъде неутрален и безпристрастен организатор на правото на вероизповедания, без специални отношения, включително с основните вероизповедания в дадена държава, след 2014 съдът в Страсбург промени практиката си. (…) Тя се обърна диаметрално, за да се съобрази със съществуващите в почти всички държави от Европа реалности , а те са, че държавата има специални отношения с едно или повече вероизповедания, включително чрез тяхното финансиране. Стандартът, който се въведе от 2014 година, е, че държавно-църковните отношения са изцяло в преценката на съответната държава и тази преценка се базира на историческата традиция, цивилизационната принадлежност и, както казва съдът в Страсбург, актуалните баланси в обществото. Т. е., нашият законодател, ние като общество сме в правото си да въвеждаме такава държавна субсидия, включително да въвеждаме праг за тази субсидия и т.н., и това не нарушава правото на вероизповедание.“

В закона обаче има и проблемни моменти, смята експертът:

„Заедно с това с самия закон има и редица и доста спорни моменти, които засягат вече самото право на вероизповедание. Това, което протестантските, евангелистките деноминации поставят остро и аз напълно подкрепям, държавата едва ли не да лицензира местата за публична, религиозна дейност – молитвените домове и храмове, да се забранява това да бъде осъществявано на други места, освен тези, които ежегодно са декларирани от вероизповеданията, каквото задължение сега се въвежда с тези поправки.

За да не влизаме в теориите, ще се опитам да илюстрирам защо подобен подход от страна на държавата е недопустим. Правото на вероизповедание, в един по-широк контекст, е част от свободата на съвестта. Така както ние с вас и още няколко души започнем да си коментираме в едно кафене политиката, държавата не може да дойде да ни каже: „Вие нямате правото да коментирате политиката на това място, защото то не е определено за такова и нямате право да се занимавате с това, защото не сте регистрирани като партия“, така държавата няма правото да казва на хората къде съвместно да се молят, дали да го правят в читалищен дом, на улицата или у дома.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Веселински, МЕЧ

МЕЧ подготвят нов вот на недоверие към правителството

Въпреки че не оценяват високо мотивите, с които "Величие" внесоха четвъртият вот на недоверие, от МЕЧ отчитат, че "все повече се доближаваме до сваляне на правителството".  Затова от формацията подготвят нов вот и са убедени, че той ще бъде успешен и ще доведе до предсрочни избори, съобщи председателят на ПГ Кирил Веселински: "Вот на..

публикувано на 11.07.25 в 11:57
Асен Василев в НС.

ПП започват подготовка за вот на недоверие към кабинета "Желязков"

От "Продължаваме промяната" започват подготовка за вот на недоверие към правителството. Целта е той да бъде внесен заедно с "Демократична България". Това обяви в кулоарите на парламента съпредседателят на коалицията Асен Василев. "В рамките на парламентарната група, след обсъждане на нашия Национален съвет утре, ще работим за общо вот на..

публикувано на 11.07.25 в 11:42

"Възраждане" започват консултации с "истински опозиционните партии"

От "Възраждане" започват консултации с "истински опозиционните партии", които и досега са подкрепяли вотовете на недоверие.  Темата ще бъде определена в разговора, уточни заместник-председателят на партията Цончо Ганев. Целта е да бъде свалено правителството.  "Защото при нови избори и при нова конфигурация на следващото правителство, ако..

публикувано на 11.07.25 в 11:31

Голям пожар гори в индустриална зона на Солун

Голям пожар гори в индустриална зона на Солун. Гъст черен дим е покрил района в западната част на града. По първоначална информация пламъците са тръгнали от депо за отпадъци. Аварийните служби са на мястото, съобщава гръцкото издание "Катимерини".

публикувано на 11.07.25 в 11:22
Ивелин Михайлов

"Величие" готви пети вот на недоверие срещу правителството

Председателят на ПГ на "Величие" Ивелин Михайлов определи четвъртият вот на недоверие като "най-успешният досега".  "Въпреки опитите да бъде осмян, това е най-успешният вот на недоверие, в който участваха шест партии, въпреки, че едната беше само с един човек. От "Продължаваме промяната" съм приятно изненадан, че решиха да поемат правилната..

публикувано на 11.07.25 в 11:16
Министърът на околната среда и водите Манол Генов

Министър Манол Генов: Пореден безсмислен вот, който загуби времето на НС

Пореден безсмислен вот, който загуби времето на Народното събрание. Така министърът на околната среда и водите Манол Генов коментира провала на четвъртия вот на недоверие. Той определи мотивите на вносителите като "несъстоятелни" и отбеляза: "Видяхме, че в своето старание "Продължаваме промяната" продължава да спазва закона на Брауновото..

публикувано на 11.07.25 в 11:06
Снимката е илюстративна

Гръцкият остров Парос е избран от туристите за най-красивият в света

Гръцкият остров Парос е избран от туристите за най-красивият остров в света за тази година. В класацията на известно туристическо издание остров Парос изпревари популярните острови Миконос и Санторини. Над 97% от участващите в анкетата са избрали именно Парос за най-красив остров в света. Тази класация се провежда вече 30 години и в нея..

публикувано на 11.07.25 в 10:51