Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2018: Помирението между Белград и Прищина остана замразено

Хашим Тачи и Александър Вучич
Снимка: БГНЕС



Процесът за нормализация на отношенията на Сърбия и Косово приключва 2018 г. в такова състояние, в каквото я започна - замръзнало. Имагинерни остават положителните резултати, от които зависи перспективата на двете държави да бъдат приети някога в Европейския съюз. Възходите и паденията в диалога на Белград и Прищина бяха много динамични.

Убийството на Оливер Иванович

Тонът на отношенията Белград-Прищина се влоши за пореден път още в началото на 2018-а. На 16 януари в Косовска Митровица беше убит опозиционният сръбски политик Оливер Иванович. Той тъкмо бе освободен след 3 години арест, за да започне отначало процесът срещу него по обвинения във военни престъпления. Сръбските и косовските власти си отправиха чрез намеци взаимни обвинения, че имат пръст в политическото убийство.

Защото Иванович не беше удобен нито за Прищина, нито за Белград, който вече се радва на пълен политически контрол в четирите доминирани от сърби северни косовски общини - чрез марионетната си "Сръбска листа".

Убийството още не е разкрито. Косовските правоохранителни органи арестуваха чак в края на миналия месец заподозрени косовски сърби. Обвинения обаче още не са повдигнати.

Колкото и разтърсващо да беше елиминирането на Оливер Иванович, Белград и Прищина не изключваха възможността да придвижат най-после напред решаването на тежките си противоречия - само 20 години след войната за Косово и 10 години след като косовските албанци обявиха независимост.

В началото на март президентите Александър Вучич и Хашим Тачи бяха за първи път заедно в София в рамките на българското европредседателство. Тогава Тачи демонстрира специално пред предаването „Събота 150“ на „Хоризонт“ заразителен оптимизъм.

„Годината е решаваща за постигане на споразумение между държадата Косово и Сърби и за нормализация на отношенията ни. Опитваме се да постигнем такова историческо споразумение, защото това е единственият начин да извървим пътя на европейската интеграция. Надявам се ЕС да ни даде пълната си подкрепа за тези усилия и вярвам, че ще го постигнем тази година“, каза Тачи.

Арест и побой над представител на Белград

Още същия месец обаче страстите се разгорещиха и процесът отново забуксува. Причината - зрелищния арест и побой в Косовска Митровица на Марко Джурич, директор на канцеларията за Косово и Метохия в сръбското правителство. Властите в Прищина обясниха, че той не е имал разрешение да бъде в Косово, а камо ли да участва в политическо събрание. Целта на въпросното събрание беше косовските сърби да формират общност на доминираните от тях общини в Косово. Това беше договорено още през 2013 година, но и до днес двете страни спорят за статута и степента на автономия на тази общност.

Заради инцидента с Джурич сръбските депутати в косовския парламент оттеглиха подкрепата си за коалиционното правителство на Рамуш Харадинай. И то до ден днешен управлява в малцинство.

Последва близо 3-месечна студена война между президентите Вучич и Тачи. Срещата на върха на Евросъюза в София обаче ги събра отново и дори изказванията им бяха в почти пълен синхрон.

„Лошата“ идея за размяна на територии

След софийското разведряване Белград и Прищина използваха известно време положителната инерция. Но в началото на септември всичко за пореден път тръгна надолу. Заради идеята за размяна на територии - Сърбия да вземе четири северни косовски общини, а Косово - част от населената с албанци Прешевска долина в Сърбия.

Тази потенциално катастрофална за стабилността на целия регион идея разбуди гнева и на сръбския, и на албанския интелектуален елит в Косово.

След като през ноември Сърбия успя да попречи на приемането на Косово в Интерпол, инициативата в Прищина пое премиерът Харадинай. Той въведе 100-процентови мита върху внасяните от Сърбия и от Босна стоки, инициира създаването на косовска армия и рязко смени тона към Европейския съюз, разчитайки очевидно Доналд Тръмп да се намеси във вечния спор със Сърбия. И наистина - миналата седмица Тръмп изрази такова намерение с писма до Тачи и Вучич.

Харадинай обвини европосредничката Федерика Могерини, че всъщност тя прокарва размяната на територии. Посланикът на Евросъюза в Прищина Наталия Апостолова, естествено, дипломатично го опроверга.

Посланик Апостолова смята, че преговорите за Косово не са в клинична смърт, както изглежда. Вучич обаче е категоричен, че те няма да бъдат подновени докато не бъдат отменени митата. А пък Харадинай е още по-категоричен, че те ще останат докато Сърбия не признае Косово.

Така косовският премиер се надява да натрупа вътрешнополитически дивиденти и да спре протестите на опозицията. Вучич също изтъква всекидневно патриотичната косовска тема, докато в Белград опозициято протестира срещу него с химни от битката за сваляне на Слободан Милошевич от власт.

Затова перспективите пред обикновените косовски албанци и сърбите са - замразен процес на помирение в замразения все още конфликт. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Египетски камиони с хуманитарна помощ се движат по пътя Салах Ал Дин в южната част на Ивицата Газа, 3 февруари 2025 г.

Над 50 т хуманитарна помощ за Газа, предоставена от Малтийския орден, ще тръгне от Кипър

Над 50 тона хуманитарна помощ за Газа сe намират на пристанището в кипърския град Лимасол и се подготвят за изпращане към израелското пристанище Ашдод, съобщиха от външното министерство в Никозия. Досега по морския хуманитарен коридор от Кипър за палестинския анклав са преминали близо 24 000 тона стоки от първа необходимост. Хуманитарната помощ от 101..

публикувано на 04.02.25 в 22:01

След Хърватия и у нас: Призив за бойкот заради високите цени в хранителните вериги

За бойкот срещу високите цени в хранителните вериги по примера на хърватите на 13 февруари се обявиха от Федерацията на потребителите в България, движението "Системата ни убива" и Обединените пенсионерски съюзи. Отправен беше и призив към правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен "таван". В..

публикувано на 04.02.25 в 21:45
Председател на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц.

Три седмици преди парламентарния вот в Германия: Подкрепата за блока ХДС/ХСС отбелязва лек спад

Подкрепата на германските избиратели за консервативния блок ХДС/ХСС отбелязва лек спад три седмици преди предсрочните парламентарни избори на 23 февруари. Социолозите отдават това на действията на кандидата за канцлер Фридрих Мерц, който миналата седмица използва подкрепата на крайната десница при гласувания в Бундестага за втвърдяване на миграционната..

публикувано на 04.02.25 в 21:36
Володимир Зеленски

Зеленски към Тръмп за залежите на редки метали: Открити сме за разработването им с нашите партньори

Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че екипът му вече е в контакт на специалния пратеник на Вашингтон за Украйна Кийт Келог и съветника по националната сигурност Майкъл Уолц и че има "работни дати" за посещение на американска делегация, предаде Ройтерс. Коментирайки интереса на американския президент Доналд Тръмп към украинските редки..

публикувано на 04.02.25 в 21:17

МВнР: Българите, които остават в зоната около Санторини, да се свържат с посолството в Атина

Министерството на външните работи призова българските граждани на Цикладските острови, които са взели решение да не напускат земетръсната зона, да се свържат с посолството ни в Атина и да предоставят свои данни за контакт в случай на необходимост. Хиляди жители на Санторини и близките острови се евакуираха през последните дни с кораби и самолети,..

публикувано на 04.02.25 в 20:58
Снимката е илюстративна.

Полицията в Плевен разкри лаборатория за производство на вейпове с наркотични вещества

Полицията в Плевен е разкрила лаборатория за производство на вейпове ( устройства, които съдържат течност за пушене). Преди месец 14-годишно момче от града почина след употреба на вейп с наркотични вещества.  Токсикологичната експертиза: Смъртта на момчето от Плевен е в причинна връзка с употребата на вейп Нелегалната лаборатория е разкрита на..

публикувано на 04.02.25 в 20:44
Полицейска патрулка на местопрестъплението в Йоребру, Швеция, 4 февруари 2025 г.

Около десет са убитите при стрелбата в образователен център в Швеция, много са ранените

Около 10 са жертвите на стрелбата край образователен център в шведския град Йоребро, съобщиха от полицията. От там все още не са в състояние да уточнят нито броя на загиналите, нито мотивите на нападателя, който е сред загиналите. Полицаите са убедени, че той е действал сам и че не е бил подбуден от терористична идеология. Стрелба в шведско..

публикувано на 04.02.25 в 20:20