Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даскалска коледарска група обикаля възрожденския Котел

Коледарският поход по традиция тръгва от най стария музей в града - Кьорпеевата къща

Ямболските коледари са сред най-активните и ревностни привърженици на традицията.
Снимка: БГНЕС

Даскалска коледарска група тръгва от Кьорпеевата къща по заснежените улици на възрожденския Котел. Мъжете са облечени в автентични котленски носии. Гласовете им разкъсват тишината на заснежените балкански улички. Песента им кънти в прозрачния котленски въздух и се понася над покривите като възхвала, надежда и благословия. 

В следващите празнични Коледни дни даскалите коледари ще посетят общинската управа и общинския съвет, да им пожелаят да работят за Котел по възрожденски всеотдайно, ще прескочат да честитят празниците на будната Жеравна, няма да забравят колегите си учители - в коледарския тефтер програмата е пълна. Почитателите им в Котел твърдят, че благословията с вдигнат кравай от тяхната уста за плодородие, берекет и добруване стига по предназначение, точно където трябва.

Идеологът и основател на групата е Георги Пенев, бивш директор на Котленското музикално училище. Той води коледарите. След него се нареждат кавалджията Николай Генов, бивш директор на Котленската гимназия "Димо Христев" и сегашният директор Стефан Дондев, учителят по български език и литература Деян Иванов и други достойни мъже - всичките учители от Котленското средно училище „Георги Раковски“, все уважавани хора. 

За котленските коледари учители думата "даскал" не е архаизъм

Коледарската групата работи по всички правила на занаята - изпълнява автентични коледарски напеви от Котленския край, обработени от Георги Пенев и Николай Генов. За котленските учители думата "даскал" не е архаизъм, защото къде другаде, ако не в Котел, тя трябва да звучи гордо?

Възрожденският град се радва на своите даскали коледари от пет-шест години насам. Техният коледарски поход в навечерието на Коледа винаги тръгва от най-стария музей в Котел - Кьорпеевата къща, за да се впише по най-достоен начин в панорамата на котленските традиции. Кьорпеевата къща, строена от тетевенски майстори, чийто първи стопанин Радил Кьорпею  бил търговец на котленски аби и шаяци, е образец на късната възрожденска архитектура. Експозицията  на котленския възрожденски бит в нея е прекрасен интериор за автентични възстановки на обичаи, пояснява уредникът Стефан Иванов, който винаги посреща даскалите коледари с дарове, както подобава. 

В Кьорпеевата къща по традиция се присъединяват към своите учители и най-малките възпитаници на Котленската гимназия „Георги Раковски“. Тази година третокласниците с ръководител Таня Казакова и тяхната шарена работилница за сурвакници ще представят автентична местна дрянова сурвакница, предназначена да държи злите сили далеч от къщите, хората, животните и природата. Децата ще се опитат да разтълкуват нейните символи и украсата й от пуканки, краваи, ябълки, царевица и непременно чесън против уроки.

Даскалите коледари съхраняват автентични обичаи 

Коледарите почукват с дрянови криваци със зелена китка на върха по калдаръмените улици, наметнати с тежки ямурлуци учители по българолюбие. „Стани Нине, господине, тебе поем, домакине, че ти идем добри гости, добри гости коледари!“ - с тази песен влизат в котленския дом даскалите коледари, накривили рунтави калпаци с гирлянди от пуканки по тях. Стопаните им отворят „чимширени порти“, въвеждат ги „в равни дворове с високи къщи“, гощават ги с коледна пита със златна пара, сушени плодове и орехи, подават им бакърче с червено вино. 

Включително и в котленската фолклорна култура, хлябът и виното символизират светото причастие. Коледарите нижат златна ябълка и „вит превит кравай“ по дряновия кривак, пускат орехите в пояса, пеят за здраве и берекет на стопанина, стопанката, момичето, момчето. Наричания за щастие и добруване валят от устата им: „Колкото листа в гората, толкоз берекет в таз къща!…Да е хаирлия годината!… Кажете, дружина: Амин!“ А стопаните прибавят надеждите си: „От вашите уста - в Божиите уши!“

Коледарски групи напоследък са се нароили не една и две. Но именно даскалите коледари, които не просто коледуват, а представят автентични песни, напеви и обичаи от котленския фолклор, съхраняват за поколенията неподправената традиционна култура. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колоната от камиони на "Капитан Андреево" достигна 36 км

Трети ден продължава транспортният хаос на границата с Турция при пункт "Капитан Андреево". Колоната от камиони достига 36 километра дължина и наближава Харманли. Според директора на Граничната полиция Антон Златанов движението към Турция ще се нормализира до няколко дни: "Някои водачи се опитват да изпреварват другите, с което се създава напрежение и..

публикувано на 19.11.24 в 15:16
Ракети ATACMS - илюстративна снимка

Русия твърди, че Украйна е обстрелвала района на Брянск с ракети ATACMS

Русия твърди, че Украйна е атакувала граничния руски регион Брянск с шест американски ракети с голям обсег ATACMS. За това нападение от изминалата нощ съобщават руски информационни агенции, като се позовават на министерството на отбраната в Москва.  Руските системи за противовъздушна отбрана са прихванали пет от ракетите и са повредили една, се казва още..

публикувано на 19.11.24 в 15:08
Питай обществото

Платформата "Питай обществото" ще осигурява достъп до взимането на решения в местната власт

Платформа за граждански допитвания "Питай обществото" ще осигурява достъп до взимането на решения в местната власт. Тя е финасирана   по програма "Европа" на Столична община.  " Проведохме срещи в различни общини с представители на местната власт и видяхме интерес от тяхната страна гражданите да бъдат включени повече", разказа пред БНР..

публикувано на 19.11.24 в 14:41
Свилен Спасов

Свилен Спасов за "Възпиране на Армагедон. Биография на НАТО"

България е спомената два пъти в книгата "Възпиране на Армагедон. Биография на НАТО" - със сълзите на Соломон Паси и с т.нар. Балкански поток, който е единственият, по който тече в момента руски газ след атаката на Русия в Украйна.  Това каза пред БНР Свилен Спасов, автор на поредицата "Власт и отговорност", който представи книгата на Питър Апс -..

публикувано на 19.11.24 в 14:21

Русия обяви, че е превзела ново село в украинската Донецка област

Русия обяви, че нейните сили са превзели ново село в украинската Донецка област, близо до стратегическия град Курахово след месеци на стабилно настъпление.  На 1000-ия ден от руското нахлуване в Украйна министерството на отбраната в Москва заяви, че руските войски са  "освободили селището Новоселидовка".  Армията на Москва сега бързо напредва в района..

публикувано на 19.11.24 в 14:17
Село Гургулят, 19 ноември 2024 г.

Румен Радев участва в церемонията по отбелязването на празника на Сухопътните войски

Сухопътните войски изнесоха на плещите си борбите за национално освобождение, каза президентът Румев Радев на Пантеона "Майка България" край Гургулят. На церемонията по случай 139-ата годишнина от създаването на модерната ни сухопътна войска държавният глава припомни, че за това време армията ни е основен гарант за националната сигурност. Има много..

публикувано на 19.11.24 в 14:08
Василий Небензя

Посланикът на Русия в ООН обвини Великобритания, че инсценирала клането в Буча

Василий Небензя, посланикът на Русия в ООН, твърди, че Великобритания е фалшифицирала доказателства за руско клане на цивилни в Буча, северозападно от Киев, като заговор да настрои украинската общественост срещу предполагаемо мирно споразумение, пише "Таймс“. Посланикът на Русия в ООН обвини британските специални части в инсценировка на..

публикувано на 19.11.24 в 14:07